Հանրապետության հրապարակում այս տարվա մարտի 4-ին տեղի ունեցած փուչիկների պայթյունի գործով այսօր Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գագիկ Պողոսյանը բավարարեց ամբաստանյալ Սերոբ Բոզոյանի միջնորդությունը` նիստն արագացված ընթացակարգով անցկացնելու մասին:
Մեղադրող դատախազ Հակոբ Մարտիրոսյանն այսօր ներկայացրեց մեղադրական ճառը և դատարանին միջնորդեց մեկ տարվա ազատազրկման դատապարտել Սերոբ Բոզոյանին: Փաստաբան Կարեն Մուչարյանը Panorama.am-ին ասաց, որ հաջորդ նիստին, որը տեղի կունենա հոկտեմբերի 17-ին, ժամը 10:00-ին, ինքը կներկայացնի իր խոսքը, որից հետո կհրապարակվի վճիռը:
Փաստաբանն ասաց, որ արագացված ընթացակարգով դատաքննության ընտրությունը իր պաշտպանյալի ընտրությունն է և ինքը չէր կարող ընդդիմանալ դրան: «Լինում են դեպքեր, երբ գործի նյութերին ծանոթանում ենք և խորհուրդ չենք տալիս: Բոլոր դեպքերում ընտրությունը իմ պաշտպանյալի ընտրությունն է: Կոնկրետ այս դեպքում որևիցե հիմքեր չէի տեսնում, որպեսզի խորհուրդ տայի, որ արագացված ընթացակարգով քննություն չկատարվեր», -փոխանցեց պաշտպանը:
Մեր հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ եթե դատաքննությունը արագացված ընթացակարգով չընթանար, ինքը, որպես պաշտպան, միջնորդություն ներկայացներ գործի մեջ որպես մեղադրյալ այլ անձանց ներգրավվելու համար, պաշտպան Մանուչարյանը պատասխանեց, որ դրա համար բավարար հիմքեր չկան:
Հիշեցնենք, որ Երևանի Հանրապետության հրապարակում մայիսի 4-ի նախընտրական զանգվածային միջոցառման ընթացքում գազալիցքավորված փուչիկների պայթյունի հետևանքով այրվածքներ էին ստացել և տարբեր բուժհաստատություններ տեղափոխվել 154 անձինք:
Փաստի առիթով հարուցվել էր քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 240-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով` դյուրավառ կամ այրիչ նյութերի պահպանման, հաշվառման, փոխադրման, առաքման կամ օգտագործման կանոնները խախտելը, ինչպես նաև նշված նյութերի ապօրինի փոխադրումը կամ առաքումը, եթե դրանք անզգուշությամբ առաջացրել են ծանր հետևանքներ:
Փուչիկները լիցքավորած անձին` Սերոբ Բոզոյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 279-րդ հոդվածի երկրորդ մասով՝ անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող ապրանքներ թողարկելը կամ իրացնելը, ինչն անզգուշությամբ վնաս է պատճառել երկու կամ ավելի անձանց առողջությանը:

Судебное разбирательство дела по факту взрыва воздушных шаров в Ереване подходит к концу. Вердикт – 17 октября
Сегодня в суде общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк Мараш в ходе разбирательства дела по факту взрыва воздушных шаров 4 мая с.г. на площади Республики в Ереване судья Гагик Погосян удовлетворил иск подсудимого Сероба Бозояна о проведении процесса в ускоренном порядке.
Прокурор Акоп Мартиросян сегодня зачитал обвинительную речь и попросил суд назначить Серобу Бозояну наказание в виде одного года лишения свободы. Как сообщил Panorama.am адвокат подсудимого Карен Манучарян, следующее судебное заседание состоится 17 октября: сперва он выступит с речью, а потом будет оглашен вердикт.
По словам юриста, проведение ускоренного судебного разбирательства – это решение его подзащитного, он не мог этому противиться, тем более, что после ознакомления с материалами дела и не видел оснований его отговаривать.
На вопрос, могло ли случиться так, что в случае проведения судебного разбирательства в стандартном режиме адвокат бы представил ходатайства о привлечении и других лиц в качестве обвиняемых, К. Манучарян ответил: «Для этого нет достаточных оснований».
Практически сразу Следственный отдел по особо важным делам главного следственного управления полиции Армении возбудил по данному факту уголовное дело (по признакам ч.1 ст. 240 УК РА «Нарушение правил хранения, учета, перевозки, пересылки или использования легковоспламеняющихся или горючих веществ, а также незаконные перевозка или пересылка указанных материалов, если это повлекло по неосторожности тяжкие последствия»).
Вскоре в рамках данного дела было выдвинуто обвинение против Сероба Бозояна, который занимался заполнением воздушных шаров. Обвинение было предъявлено по признакам ч.2 ст.279 УК РА («Выпуск или продажа товаров, выполнение работ или оказание услуг, не отвечающих требованиям безопасности, совершенные в отношении товаров, работ или услуг, предназначенных для малолетних детей»).