Դ. Դումանյան. Սրտի վիրահատություների գները կնվազեն
Սրտի վիրահատությունների գներն առաջիկայում կնվազեն, սա առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանի կանխատեսումն է` բայց հիմնված ոչ թե իր որոշման, այլ ընդամենը հիվանդանոցների թվի աճի վրա:
«Ճիշտ է, ժամանակին միայն Նորք-Մարաշում էր սրտի վիրահատություն իրականացվում, հիմա արդեն կան Էրեբունի բժշկական կենտրոնը, Համալսարանականը, 3-րդ հիվանդանոցը, «Քանկոր»-ը,Գյումրու նորաբաց հիվանդանոցը և շուտով կբացվի նաև Գորիսի սրտաբանական կենտրոնը: Այսինքն, սրտի վիրահատություններ իրականացնող բուժկենտրոնների ցանցն ընդլայնվում է, և այստեղ վերանում է մենաշնորհային տարբերակը: Փաստորեն վաղը-մյուս օրը կլինի վիրահատությունների գների իջեցում, որակի մրցակցություն, առաջընթաց կլինի»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում պարզաբանեց առողջապահության նախարարը:
Համարվում է, որ Հայաստանը տարածաշրջանում սրտի վիրահատությունների իրականացման առումով առաջատարն է: Չնայած այս հանգամանքին, սրտի իրահատության համար հերթեր են գոյանում մեծ մասամբ «Էրեբունի» և «Նորք –Մարաշ» բժշկական կենտրոններում: Պատճառը ոչ միայն դրանց` սարքավորումներով հագեցած լինելն է, այլ այն, որ նշված կենտրոնները վաղուց իրենց հարկի տակ են հավաքել լավագույն սրտաբաներին: Սրտի վիրահատության իրականացման համար պետպատվերն իջեցվում է հիմնականում այս հիվանդանոցներին:
Հարցին, թե որքանով են պետպատվերից օգտվում իրական հասցեատերերը, իրականում որքանով է պաշտոնավարման 100 օրը բոլորած նախարարը վերահսկելի պահում այս ոլորտը, որպեսզի մյուս ոլորտների օրինակով կոռուպցիոն ռիսկերից զերծ պահի, Դերենիկ Դումանյանն այսպես արձագանքեց. «Ինձ համար վերահսկելի են այդ արտոնություներից օգտվողների համար ներկայացվող փաստաթղթերը, հուսով եմ, սոցապի օրինակը չի կրկնվի»:
Մեզ հասած այն տեղեկությունների առնչությամբ, թե նախկին նախարարներից մեկը
սիրտը վիրահատել է պետպատվերի շրջանակում, Դումանյանը նկատեց, թե պաշտոնատար անձիք հիմա օգտվում են սոցփաթեթներից, իսկ բժշկական ծառայությունների համար վճարում են ապահովագրական ընկերությունները:
Նախարարի ներկայացրած տվյալներով, տարեկան սրտի վիրահատություն պետպատվերով իրականացվում է ընդամենը 700 հոգու համար` այդ թվում նաև մինչև 7 տարեկան երեխաների: Դա, ինչպես ցույց է տալիս վիճակագրությունը, շատ փոքր թիվ է մեր ազգաբնակչության համար: Նշված դեպքերում պետական միջոցների հաշվին փոխատուցվում է 100 տոկոսով, բայց կա նախատեսված լրացուցիչ գումար, որ սոցիալական որոշ խմբերի համար փոխհատուցվում է վիրահատության գնի մի մասը միայն, ասենք` 2 մլն- դեպքում ընդամենը 360000 դրամը»:
Նախարարը հույս ունի, որ առաջիկա տարիների համար կառավարության ծրագրով նախատեսված սրտի սուր վիրահատություննեիը անցկացման համար էականորեն կավելացվի պետպատվերով իրականացվող վիրահատությունների քանակը: Ինչ վերաբերվում է վերջին տարիներին սրտի վիրահատությունների գների սրընթաց աճին, նախարարը պնդում է, որ դրա համար կան իրական հիմքեր:
Բարձրաստիճան պաշտոնյան չի կիսում այն տեսակետը, որ 4000 -10.000 դոլարի հասնող վիրահատության գները անտրամաբանական են ու դրանք թելադրվում են ընդամենը ոլորտի մենաշնորհ ունեցող անձանց կողմից:
«Սրտի վիրահատության գներն իսկապես լուրջ հարց են և նախարարության ուշադրության կենտրոնում են: Մենք պարտավոր ենք սահմանել գներ, որ ինքնարժեքից ցածր չլինի և այնպիսի վերին շեմ դնենք, որ տեղավորվի ողջամտության սահմաններում»,-նկատեց նա:
Հետաքրքրվեցինք, որո՞նք են սրտի վիրահատության համար սահմանված նվազագույն և առավելագույն գները: Նախարարն ասաց, այս պահին չի հիշում, սակայն սահմանված են:«Մենք 1-2 ամիս առաջ հաստատել ենք կողմնորշիչ գներ: Գները հիմնականում պայմանավորված են մի շարք գործոններով, սրտի վիրահատության ժամանակ օգտագործվում են ստենդներ, ըստ դրանց որակի էլ որոշվում են վիրահատության գները»,-ասաց Դումանյանը:Հարկավոր է վերանայել այս հաշվարկները, քանի որ իրապես աշխատող բժիշկների խումբը պիտի վճարվի բարձր` իր աշխատանքի դիմաց, այլ ոչ թե դրանով անհարկի տարածքի պահպանման կամ այլ ծախսեր հոգա:
Նախարարը հերքեց այն տեղեկությունը, թե վերոհիշյալ երկու հիվանդանոցներում առավոտից իրիկուն վիրահատություն իրականացնող բարձրակարգ բժիշկներին 2- ից 4 միլիոնանոց վիրահատություններ անելու դիմաց վարձատրում են ընդամենը 60.000 դրամ, ինչի պատճառով էլ կա լավագույն մասնագետների արտահոսք:
«Ինչ վերաբերում է այն բանին, թե նրանք ստանում են 40-60 հազար դրամ, այդպիսի բան գոյություն չունի, ես կարող եմ դա Ձեզ վստահեցնել»,-ասաց նախարարը:
Նա նշեց, որ նախարարության մի հրաման կա, համաձայն որի վիրահատությունների այդ 50 տոկոսներն ուղղվում են ընդհանուր աշխատավարձի ֆոնդ:
Հարկավոր է վերանայել այս հաշվարկները, քանի որ իրապես բժիշկը պիտի վճարվի բարձր` իր աշխատանքի դիմաց, այլ ոչ թե դրանով անհարկի տարածքի պահպանման կամ այլ ծախսեր հոգա»:

Министр здравоохранения Армении Д. Думанян обещает снижение стоимости операций на сердце
В ближайшее время в Армении стоимость операций на сердце понизится. Таков прогноз министра здравоохранения РА Дереника Думаняна, основанный на том, что увеличивается число медицинских учреждений, в которых проводятся кардиохирургические операции.
«Правда, в свое время операции на сердце проводились только в клинике «Норк-Мараш», однако сегодня уже есть медицинский центр «Эребуни», университетская больница, 3-я клиническая больница, сердечнососудистый медицинский центр «КАНКОР», новая больница города Гюмри, а вскоре откроется кардиологический центр Гориса. То есть, расширяется сеть медицинских центров, в которых проводятся операции на сердце и монополия в этой сфере исчезает. Фактически завтра-послезавтра будет снижение цен, конкуренция качества, прогресс», – заявил министр здравоохранения в интервью Panorama.am.
Считается, что Армения является в регионе лидером в сфере проведения кардиохирургических операций. Несмотря на данное обстоятельство, из-за операций на сердце очереди возникают в основном в медицинских центрах «Эребуни» и «Норк-Мараш». Причина не только в их оснащенности медицинским оборудованием, но и в том, что в указанных центрах уже давно работают лучшие кардиологи. Для проведения операций на сердце государственный заказ размещается в основном в этих двух больницах.
На вопрос корреспондента, насколько пользуются госзаказом реальные адресаты и в действительности министр ли после 100 дней пребывания на посту держит под контролем эту сферу, дабы избежать коррупционных рисков, Дереник Думанян так и не ответил.
«Я могу контролировать документы, которые представляются для тех, кто пользуются этими льготами, надеюсь, что пример сферы социального обеспечения не повторится», – сказал Д. Думанян.
В связи с поступившими сведениями о том, что один из экс-министров был прооперирован на сердце в рамках госзаказа, Д. Думанян отметил: должностные лица сейчас пользуются социальными пакетами, а за медицинские услуги платят страховые компании.
Согласно представленным министром здравоохранения данным, в рамках госзаказа ежегодно оперируются 700 человек, в том числе дети до 7 лет. Это, как показывает статистика, очень незначительное количество для населения республики. В указанных случаях, за счет государственных средств компенсируется 100 процентов стоимости операции на сердце, но есть также предусмотренная дополнительная сумма, из которой для социально необеспеченных слоев населения компенсируется лишь часть этой стоимости, к примеру, в случае 2 миллионов драмов – 360 тысяч драмов.
Министр выразил надежду, что в предусмотренной правительством на ближайшие годы программе для проведения экстренных операций на сердце существенно увеличится число операций, проводимых в рамках госзаказа. Что касается резкого роста стоимости операций на сердце в последние годы, то, по его словам, на то были реальные причины.
Министр при этом не разделяет точку зрения, согласно которой достигающая от 4000 до 10 000 долларов стоимость операций нелогична и диктуется лишь лицами, занимающими монопольною позицию в этой сфере.
«Цены операций – действительно серьезный вопрос, и он находится в центре внимания ведомства. Мы обязаны установить цены, которые не будут ниже себестоимости, и определить такой верхний предел, который будет в рамках разумного», – отметил Д. Думанян.
На вопрос корреспондента о том, какова минимальная и максимальная цена, установленная для операций на сердце, министр заявил, что на данный момент не помнит, однако они установлены.
«Мы 1-2 месяца назад установили ориентировочные цены. Цены в основном обусловлены рядом факторов, во время операции на сердце используются стенты, по качеству которых и определяется цена операции», – сказал Д. Думанян.
Министр опроверг сведения о том, что в вышеупомянутых двух больницах высокопрофессиональные врачи, с утра до вечера проводящие операции стоимостью от 2-х до 4-х миллионов драмов, получают за это всего 60 000 драмов, в результате чего наблюдается отток лучших специалистов.
«Что касается того, будто они получают 40-60 тысяч драмов, могу заверить вас, что это отнюдь не так», – заявил Д. Думанян.
Он отметил, что есть приказ министерства, согласно которому 50% от суммы этих операций направляются в общий фонд зарплаты. По мнению министра, этот приказ нуждается в пересмотре, «чтобы проводящие больше операций врачи могли получать более высокую зарплату».
«Необходимо пересмотреть эти расчеты, поскольку в действительности оплата труда врачей должна быть высокой, а эти средства не должны направляться на сохранение ненужных территорий или иные нужды», – отметил Д. Думанян.
Министр здравоохранения Армении Д. Думанян по случаю 100 дней пребывания на посту ответил на ряд острых вопросов