Իրանը Կասպից ծովում երկրորդ նավթահանքն է հայտնաբերել: Այդ մասին հաղորդում է իրանական «մաշրեղնյուզ.իռ» կայքը:
Համաձայն հաղորդագրության՝ «Նավթ-է Խազար» ընկերության գործադիր տնօրեն Ալի Օսուլին այսօր Սարիում նավթաարդյունաբերության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ տեղի ունեցած նիստի ընթացքում տեղեկացրել է, որ նոր հայտնաբերված նավթահանքը «Սարդար Ջանգալ» նավթահանքից գտնվում է 500 հազար մետր հեռավորության վրա:
Հիշեցնենք, որ իրանական ԶԼՄ-ների՝ օգոստոս ամսին տարածած տեղեկատվության համաձայն՝ Իրանը Կասպից ծովում բարձրորակ նավթի նոր հանքավայր էր հայտնաբերել, որի նավթն աշխարհի ամենաբարձրորակ նավթամթերքից է համարվում:
Նշենք, որ մերձկասպյան 5 երկրները` Իրանը, Ռուսաստանը, Թուրքմենստանը, Ղազախաստանն ու Ադրբեջանը, Կասպից ծովի իրավական կարգավիճակի վերաբերյալ որոշակի տարաձայնություններ ունեն:

Иран обнаружил второе месторождение нефти в Каспийском море. Об этом сообщает иранский информационный сайт «машрегньюз.ир».
Согласно информации, исполнительный директор нефтяной компании «Хазар» Али Осули на сегодняшнем заседании с участием представителей нефтяной промышленности в городе Сари сообщил, что новое месторождение находится в 500 тыс. метрах от месторождения «Сардар-е Джангал» (Sardar-e Jangal).
Напомним, что согласно информации, распространенной иранскими СМИ в августе, Иран обнаружил новое месторождение высококачественной нефти в Каспийском море. Нефть на обнаруженном месторождении является одной из самых высококачественных нефтепродуктов в мире.
Отметим, что у пяти прикаспийских стран: Ирана, России, Туркменистана, Казахстана и Азербайджана существуют определенные противоречия относительно правового статуса Каспийского моря. Иран предлагает разделить его на пять равных частей.