Ռուս-հայկական համագործակցության նոր պայմանագիր ստորագրվեց
Երևանում այսօր կայացավ հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի տասնչորսերորդ նիստը: Նիստի ավարտից հետո կողմերը ստորագրեցին Հայաստանի և Ռուսաստանի` միչև  2020 թվականը երկարաժամկետ տնտեսական համագործակցության ծրագիրը, ինչպես նաև միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի արձանագրությունները:
Փաստաթուղթը ՀՀ կողմից ստորագրեց ՀՀ և ՌԴ միջև տնտեսական համագործակցության  հանձնաժողովի միջկառավարական հանձնաժողովի հայկական մասի նախագահ, ՀՀ վարչապետ  Տիգրան Սարգսյանը, և նույն հանձնաժողովի ռուսական մասի նախագահ, ՌԴ տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովը:
Փաստաթղթերի ստորագրմանը հետևած մամլո ասուլիսի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, նշեց, որ համագործակցության ծրագիրը, իր մեջ ներառում է մեր տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտները. «ֆիքսվում են փոխադարձ հետաքրքրություն ներակայացնող գործողություններն այն ուղղությամբ, ինչ ռազմավարությամբ պետք է  հասնենք  նպատակներին»:
«Սա համալիր ծրագիր է, որի վրա աշխատել են Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի աշխատանքային խմբերը, և այսօր բոլոր կետերը համաձայնեցված ձևով ծրագրի մեջ են: Չկա գեթ մի ոլորտ` տնտեսական, մշակութային, սոցիալական, որը այս փաստաթթղթում ամրագրված չլինի», - ասաց ՀՀ վարչապետը:

Yerevan hosted today the 14th meeting of Armenian-Russian Intergovernmental Cooperation Commission. Following the meeting, the two sides signed an agreement on long-term economic cooperation for the period till 2020 as well as the protocols of the Intergovernmental Cooperation Commission.
The document was co-signed by Armenian co-chair of Armenian-Russian Intergovernmental Cooperation Commission, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan and Russian co-chair, Russian Minister of Transport Maxim Sokolov.
Armenian PM Tigran Sargsyan told reporters after the signing ceremony that the cooperation agreement concerns almost all branches of Armenian economy. “The agreement outlines actions of mutual interest aimed at achieving our goals.”
“This is complex program elaborated by working groups from Armenia and Russia. No single aspect – be it economy, culture or social field - has been left out of the agreement.”