Ա. Հովհաննիսյան. Բանակին վերաբերող հարցերը և՛ նախարարի, և՛ նախագահի ուշադրության կենտրոնում են
Նախօրեին կայացած մամուլի ասուլիսում պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանն անդրադառնալով բանակում սննդի ապահովման խնդրին, հայտարարել էր, թե «Անկախ գոմեշի մսի պատմությունից, մանավանդ այն տղաները, որոնք ծառայել են, լավ գիտեն, որ 90-ականների և 2000-ականների սկզբի համեմատ բանակում եղած սննդի որակի ցուցանիշները շեշտակի բարձրացել են»:
Հաշվի առնելով այն փաստը, որ այդ հայտարարությունը տարաբնույթ կարծիքների տեղիք է տվել, Panorama.am-ը պարզաբանումներ խնդրեց Արծրուն Հովհաննիսյանից:
Վերջինս նշեց, որ իր արտահայտած մտքերը շահադիտական նպատակներով օգտագործելու միտումներ է նկատում:
«Իրականում խոսք էր գնում այն մասին, որ բանակի ղեկավարությունը այս 20 տարիների ընթացքում մշտապես հետևողականորեն բարելավել է ոչ միայն սննդի, այլ մատակարարումների, հանդերձավորման պայմանները, ինչում մեծ ներդրումներ են ունեցել ժամանակի պաշտպանության բոլոր նախարարները:
Բարելավումը պայմանավորված է ոչ միայն նախարարների հետևողական աշխատանքով, այլև պետության տնտեսական հնարավորություններով:
Զինառայողների սոցիալական ապահովության, սննդի ապահովման ու մի շարք այլ հարցեր գտնվում են ինչպես պաշտպանության նախարարի, այնպես էլ ՀՀ ԶՈՒ գերագույն գլխավոր հրամանատարի ուշադրության կենտրոնում, ով երկար տարիներ զբաաղեցնելով պաշտպանության նախարարի պաշտոնում շատ լավ է տիրապետում առկա խնդրիներին»,- հավելեց նա:

А. Ованнисян: Социальные проблемы военнослужащих постоянно находятся в центре внимания и президента, и министра обороны Армении
На состоявшейся накануне пресс-конференции пресс-секретарь Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян, касаясь проблемы продовольственного обеспечения в армии, заявил, что «вне зависимости от истории с продажей мяса буйвола, всем, особенно тем, кто служил, прекрасно известно, что по сравнению с концом 1990-х началом 2000 гг. показатели качества продуктов питания в армии существенно улучшились».
Учитывая тот факт, что это заявление вызвало повод к разногласиям, журналист Panorama.am обратился за комментариями к Арцруну Ованнисяну.
Пресс-секретарь в интервью Panorama.am отметил, что в последнее время замечаются тенденции к использованию высказанных им мыслей в корыстных целях.
«На самом деле речь шла о том, что руководство армии в течение последних 20 лет постоянно последовательно улучшало не только снабжение продуктами питания, но и обмундированием. В этом деле ощутимые усилия приложили все министры обороны. Улучшение условий обусловлено не только последовательной работой министров, но и экономическими возможностями государства.
Вопросы, связанные с социальным и продовольственным обеспечением военнослужащих, а также ряд других вопросов постоянно находятся в центре внимания как министра обороны, так и верховного главнокомандующего ВС Армении, который, долгие годы будучи министром обороны, прекрасно знает, какие проблемы существуют», – подчеркнул пресс-секретарь.