ՊՆ քննչական ծառայությունը նոր մանրամասներ է ներկայացնում աբովյանցի հայտնի գործարարի սպանության գործով
Աբովյանի հայտնի գործարար, «ՄԱ-Պլազա» ժամանցային համալիրի սեփականատեր Մկրտիչ Խաչատրյանի սպանության վերաբերյալ ՊՆ քննչական ծառայությունը Panorama.am-ին ներկայացրել է նոր մանրամասներ:
Հիշեցնենք` այս գործին Panorama.am-ը բավականին հանգամանալից անդրադարձել էր և տեղեկացրել, որ գործարարի սպանության փաստի կապակցությամբ արդեն իսկ երեք անձի նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվել և նրանք այժմ կալանավորված են:
Այսպես, ՊՆ քննչական ծառայության հաղորդմամբ, սեպտեմբերի 14-ին ժամը 00-ի սահմաններում «Աբովյանի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ՀՀ ոստիկանության Կոտայքի մարզային վարչության հերթապահ մաս հաղորդագրություն է ստացվել այն մասին, որ «գանգուղեղային փակ վնասվածք, գանգի հիմի կոտրվածք հարցականով» ախտորոշմամբ բուժօգնության է տեղափոխվել Աբովյան քաղաքում գտնվող «Մա Պլազա» ժամանցային համալիրի տնօրեն Մկրտիչ Արարատի Խաչատրյանը, որտեղ նրան ուղեկցողները հայտնել են, որ նույն օրը Մ. Խաչատրյանը համալիրում վայր է ընկել: Վիճակի ծանրությունից ելնելով, վերջինիս տեղափոխել են «Սուրբ Գ. Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունք: Փաստի առթիվ ՀՀ ոստիկանության Աբովյանի քննչական բաժնում 14.09.2012թ. նախապատրաստվել են նյութեր և որոշում է կայացվել դատաբժշկական փորձաքննություն նշանակելու մասին:
Ըստ աղբյուրի, նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ Մ. Խաչատրյանը վայր է ընկել ՀՀ ՊՆ N զորամասի ժամկետային զինծառայող, շարքային Ալբերտ Ռոստոմի Քարհանյանի հրելու հետևանքով և որոշում է կայացվել նյութերն ըստ ենթակայության ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայություն ուղարկել: Սեպտեմբերի 27-ին նախապատրաստված նյութերը ստացվել են ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայությունում: Նույն օրը ՀՀ քր. օր-ի 112 հոդ. 1-ին մասի հատկանիշներով (Դիտավորությամբ մեկ ուրիշին մարմնական վնասվածք պատճառելը) հարուցվել է քրեական գործ և սկսվել նախաքննություն: Սեպտեմբերի 27-ին ժամը 18:30-ին «Սուրբ Գ. Լուսավորիչ» ԲԿ-ում գրանցվել է Մկրտիչ Արարատի Խաչատրյանի կենսաբանական մահը:
Նույն օրը որոշում է կայացվել վերջինիս դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն նշանակելու մասին: Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Ալբերտ Ռոստոմի Քարհանյանին հոկտեմբերի 1-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քր. օր-ի 112 հոդ. 2-րդ մասի 14-րդ կետով (Դիտավորությամբ մարմնական վնասվածք պատճառելը, որը անզգուշությամբ առաջացրել է տուժողի մահ) և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
ՊՆ քննչական ծառայությունից Panorama.am-ին նաև տեղեկացնում են, որ քրեական գործի հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտման ուղղությամբ ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ Մ. Խաչատրյանը վնասվածքներն ստացել է մի խումբ անձանց կողմից ծեծի ենթարկվելու հետևանքով, այսինքն՝ Ա. Քարհանյանի հետ միասին Մ. Խաչատրյանին ծեծի են ենթարկել Վարդան և Վահրամ Գագիկի Գրիգորյանները:
Վարդան և Վահրամ Գրիգորյաններին հոկտեմբերի 15-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քր. օր-ի 112 հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ և 14-րդ կետերով և նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Ըստ աղբյուրի, քրեական գործով հարցաքննվել են մոտ երկու տասնյակ վկաներ, կատարվել տեսանկարահանման սարքի առգրավում, որոշում է կայացվել դատակենսաբանական, դատատեսաձայնագրառման փորձաքննություններ նշանակելու մասին: Օպերատիվ հետախուզական միջոցառումներ իրականացնելու համար ուղարկվել են համապատասխան հանձնարարություններ, կատարվել են այլ քննչական գործողություններ: Քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է:
Նախորդող հրապարակումներ. Աբովյանցի գործարարի սպանությունը կոծկո՞ւմ են. հարազատները արդարություն են փնտրում

Следственная служба Минобороны Армении представила новые подробности скандального убийства бизнесмена М. Хачатряна
17:56 17/10/2012
Следственная служба Минобороны Армении представила Panorama.am новые подробности убийства собственника крупного развлекательного центра «МА-Плаза», известного в Абовяне (Котайкская область Армении) предпринимателя Мкртича (Меружана) Хачатряна.
Напомним, ранее Panorama.am сообщал, что родные предпринимателя рассказали, что инцидент произошел 13 сентября у развлекательного центра «МА-Плаза». Группа молодых людей дебоширила у центра, к ним подошел М. Хачатрян, пытаясь разнять их. «Он попросил, чтобы не ссорились напротив здания, поскольку за все последствия на этой территории ответственным является он. После этого пять человек из этой группы подходят к нему, начинают ругаться, бить. Один из них является военнослужащим по имени Альберт и еще два брата Вардан и Ваграм Григоряны. Ваграм два года назад убил человека, но при покровительстве каких-то чиновников сейчас находится на свободе. Мы не хотим, чтобы и это дело было замято», – сказал один из родственников покойного.
По их словам, жестоко избитый Мкртич Хачатрян был доставлен в медцентр «Сурб Аствацамайр», была проведена нейрохирургическая операция, однако 27 сентября Хачатрян все же скончался.
В полиции Абовяна по данному факту были подготовлены материалы, а, по словам родственников Хачатряна, Ваган и Вардан Григоряны на несколько часов были задержаны. Кроме них, согласно источнику, в избиении принимал участие также находящийся на военной службе Альберт Ростомович Карханян. В настоящее время А. Карханян задержан, однако родные погибшего уверены, что он действовал не один. «В записи камер наблюдения видно, что на самом деле там произошло. Меружана бросили на землю, стали бить по голове ногами и камнями, потом увидели, что из носа и уха идет кровь. Затем из комплекса вышел один из сотрудников, который сказал „Прекратите!”, после чего они ушли», – рассказал родственник Хачатряна.
По их словам, они уже обратились к военному прокурору и начальнику полиции с просьбой провести справедливое следствие.
Согласно информации источника, в ходе подготовки материалов выяснилось, что М.Хачатрян упал из-за того, что его толкнул военнослужащий той же военной части Минобороны Армении Альберт Карханян и было принято решение направить материалы в следственную службу Минобороны. 27 сентября Следственная служба получила подготовленные материалы. В тот же день было возбуждено уголовное дело по признакам ч.1 ст. 112 УК Армении («Умышленное причинение другому человеку телесного повреждения или иного тяжкого вреда здоровью, опасного для жизни, либо повлекшего за собой потерю зрения, речи, слуха или какого-либо органа или утрату органом функции, либо выразившегося в неизгладимом обезображении лица, а также причинение иного вреда здоровью, опасного для жизни или вызвавшего его расстройство, соединенное со стойкой утратой общей трудоспособности не менее чем на одну треть или с заведомо для виновного полной утратой профессиональной трудоспособности, либо повлекшее за собой прерывание беременности, психическую болезнь, заболевание наркоманией или токсикоманией»).
В тот же день было принято решение назначить судебно-медицинскую экпертизу. Согласно полученным доказательствам, 1 октября в отношении Альберта Карханяна было предъявлено обвинение по признакам п.14 ч.2 ст. 112 УК Армении (Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, повлекшее по неосторожности смерть потерпевшего). В качестве меры пресечения был избран арест.
Как сообщили Panorama.am в Следственной службе Минобороны Армении, в результате всестороннего, полного и объективного изучения обстоятельств уголовного дела выяснилось, что М.Хачатрян получил ранения в результате избиения группой лиц, то есть вместе с А.Карханяном М.Хачатряна избили и Вардан и Ваграм Григоряны.
15 октября в отношении Вардана и Ваграма Григорянов было предъявлено обвинение по признакам п.6 и п. 14 ч.2 ст.112 УК Армении и в качестве меры пресечения был избран арест.
Согласно информации, в рамках уголовного дела были допрошены около двух десятков свидетелей, была изъята видеокамера, была назначена судебно-биологическая, судебная экспертиза видео- и аудиозаписей.
Для проведения оперативных разведывательных мер были даны соответствующие распоряжения, проведены другие следственные мероприятия.