Դ. Բաբայան. Միջազգային հանրության համար միակ ընդունելի տարբերակը նմանօրինակ հակամարտությունների խաղաղ, անցնցում կարգավորումն է
18:41 17/10/2012
«Բոլորի համար էլ հասկանալի է, որ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը հեշտության հասնելն անհնարին է, այն որոշակի ժամանակ է պահանջում: Իսկ Ադրբեջանն իր հայտարարութուններով ու գործողություններով ամեն ինչ անում է տարածաշրջանի ապակայունացման համար: Այս գործընթացները լուրջ անհանգստություն են առաջացնում միջազգային հանրության շրջանում, այդ թվում՝ ֆրանկոֆոն երկրների համար և այս տեսանկյունից վերոնշյալ բանաձևի ընդունումը սպասելի էր ու ողջունելի»,- Panorama.am-ի հարցին, թե ինչպես կմեկնաբանեք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովում ընդունված եզրափակիչ բանաձևը, ասաց ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքերով, Ադրբեջանը ռասիզմի, խտրականության քաղաքականություն է վարում, ինչը ծայրահեղականության տարբեր դրսևորումների է հանգեցնում, իսկ Եվրոպան նման փաստի առաջ չի կարող «աչք փակել»:
Դ. Բաբայանը հիշեցրեց, որ կարգավիճակի հետ կապված խնդիրներ այս պահին ունեն Շոտլանդիան և Կատալոնյան, ընդգծելով, որ Շոտլանդիայում անկախության հանրաքվեն կկայանա 2014 թվականին:
Բանախոսի կարծիքով, միջազգային հանրության համար միակ ընդունելի տարբերակը նմանօրինակ հակամարտությունների խաղաղ, անցնցում կարգավորումն է՝ ուժի կամ դրա սպառնալիքի բացառմամբ:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 14-ին Կինշասայում ընթացող Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովն ընդունեց Ճգնաժամային իրավիճակների հանգուցալուծման և խաղաղության ամրապնդման վերաբերյալ եզրափակիչ բանաձևը, որտեղ ամրագրվեց ՖՄԿ անդամ պետությունների լիակատար աջակցությունը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերին։
«Կոչ ենք անում հակամարտության բոլոր կողմերին զերծ մնալ ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառումից, ինչը կարող է վտանգել կարգավորման խաղաղ գործընթացը, շարունակել բանակցությունները Մինսկի խմբի համանախագահների միասնական և անբաժան հենք հանդիսացող առաջարկությունների հիման վրա՝ մասնավորապես ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքների հիման վրա»,- ասված է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 14-րդ գագաթաժողովի եզրափակիչ բանաձևում, տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։

Европа не может смотреть сквозь пальцы на проявления радикализма в результате политики Азербайджана. Д. Бабаян о саммите МОФ
Саммит Международной организации Франкофонии (МОФ) принял на днях заключительную резолюцию относительно разрешения кризисных ситуаций и укрепления мира, в которой также закреплено положение по урегулированию карабахского конфликта. В интервью Panorama.am данный документ прокомментировал начальник главного информационного управления аппарата президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян.
Напомним, саммит Международной организации Франкофонии 14 октября принял заключительную резолюцию относительно разрешения кризисных ситуаций и укрепления мира, в которой говорится о полной поддержке странами-членами МОФ усилий сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
«Призываем все стороны конфликта воздержаться от применения силы и угрозы силой, что может поставить под угрозу процесс мирного урегулирования, продолжить переговоры на основе совместных и выступающих в качестве основания предложений сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в частности, принципов неприменения силы и угрозы силой, территориальной целостности, а также принципов равенства прав и самоопределения народов», – подчеркивалось в заключительной резолюции саммита МОФ.
В связи с этим Д. Бабаян отметил: «Для всех ясно, что легко достичь урегулирования карабахской проблемы невозможно, это требует определенного времени. Азербайджан же своими заявлениями и действиями делает все для дестабилизации ситуации в регионе. Все эти процессы вызывают серьезную обеспокоенность международной общественности, в том числе и среди стран-членов МОФ. И в этом плане принятие данной резолюции было ожидаемо и приветствуется».
По словам представителя аппарата президента НКР, Азербайджан осуществляет политику расизма и дискриминации, что приводит к различным проявлениям радикализма, а Европа не может смотреть на все это сквозь пальцы.
Д. Бабаян напомнил также, что проблемы со статусом в настоящее время стоят также перед Шотландией и Каталонией, а референдум относительно независимости Шотландии состоится в 2014г.
При этом он подчеркнул, что для мирового сообщества единственно приемлемым путем урегулирования подобных конфликтов является мирный процесс, без потрясений, исключая применение силы или угрозы силой.