Գագիկ Մակարյան. «2013թ-ի բյուջեն բավականին կաշկանդված է»
2013թ-ի բյուջեն այս տարվա բյուջեի կրկնողությունն է: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը` հավելելով, որ բյուջեն ձևավորվել է բավականին կաշկանդված, մինչդեռ ակնկալվում էր, որ ՀՀ կառավարությունը հաջորդ տարվա բյուջեն ավելի խիզախորեն կնախագծեր: «Կարծում եմ` տնտեսական ուղղվածությունը պետք էր շատ ավելի ուժեղացնել»,- ընդգծեց նա:
Ըստ Գ.Մակարյանի` կաշկանդվածությունը կայանում է նրանում, որ մեր երկրում դեռևս խնդիր է մնում կոռուպցիայի դեմ պայքարը և այդ առումով մեծ հույսեր չեն ներշնչում, թե հաջորդ տարի կոռուպցիայի դեմ ինչպես պետք է պայքարեն: «Այսինքն` այնպիսի տպավորություն է , որ մենք համարյա պահպանում ենք այսօրվա իրավիճակը»,- ասաց նա:
Գ.Մակարյանի խոսքերով` տնտեսական առումով ևս համարյա նույն ռիթմով են շարժվելու և շարունակվելու է այն նույն քաղաքականությունը, որն իրականացվում է այսօր: «Մասնավորապես, որոշակի ոլորտներում մեծ քանակով ապրանքներ կարտադրվեն և կարտահանվեն, մինչդեռ ցանկալի էր, որ ավելի դիվերսիֆիկացված տնտեսության մոդել լիներ բյուջեի նախագծում»,- ասաց նա:

Гагик Макарян: При составлении проекта бюджета 2013 года власти Армении не проявили смелости
Проект бюджета на 2013 год является повторением предыдущего. Об этом на сегодняшней встрече с журналистами заявил председатель Республиканского союза работодателей Гагик Макарян, добавив. «На мой взгляд, при составлении проекта бюджета нужно усилить экономическую направленность».
По словам Макаряна, при составлении проекта соответствующие органы не проявили смелости, исходя из того, что в стране пока одной из проблем остается борьба с коррупцией и в этом плане неизвестно, как будет страна бороться с коррупцией в будущем году. «То есть складывается впечатление, что мы почти сохраняем сегодняшнюю ситуацию», - подчеркнул он.
В экономическом отношении, как отметил Г.Макарян, власти продолжат продвигаться почти в том же ритме и осуществлять ту же политику, что и сегодня. «В частности, в некоторых сферах будут производиться и экспортироваться товары в еще большем объеме, между тем было бы желательно, чтобы в основу проекта бюджета была положена модель более диверсифицированной экономики», – заявил председатель Республиканского союза работодателей.