Սերժ Սարգսյան. Հայաստանը կարևորում է Իտալիայի հետ բազմաշերտ համագործակցությունը
Սերժ Սարգսյանը ողջունել է նախարար Ջամպաոլո Դի Պաոլայի այցը մեր երկիր և ընդգծել, որ Հայաստանը կարևորում է Իտալիայի հետ բազմաշերտ համագործակցությունը, այդ թվում՝ պաշտպանության բնագավառում երկկողմ կապերի ամրապնդումը:
Երկրի ղեկավարի մամլո գրասենյակի հաղորդմամբ, երկուստեք գոհունակությամբ է նշվել, որ Իտալիայի պաշտպանության նախարարի այցի շրջանակներում ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրմամբ կձևավորվեն այդ ոլորտում երկկողմ փոխգործակցության ծավալման իրավական հիմքերը:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել դարերի պատմություն ունեցող հայ-իտալական բարեկամական կապերը, որոնք, նրանց համոզմամբ, ամրապնդվում են նաև տարբեր մակարդակի փոխայցելություններով:
Իտալիայի պաշտպանության նախարարը նշել է, որ հայ ժողովրդի պատմությանն ու մշակույթին քաջածանոթ է Վենետիկի Սուրբ Ղազար կղզում պահվող արժեքավոր աշխատություններից և անչափ տպավորված է համաշխարհային քաղաքակրթության մեջ հայերի ունեցած մեծ ներդրումով:

Серж Саргсян обсудил с министром обороны Италии Джампаоло Ди Паолу военное сотрудничество
Президент Серж Саргсян накануне принял министра обороны Италии адмирала Джампаоло Ди Паолу. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Серж Саргсян приветствовал визит министра Джампаоло Ди Паолы в Армению, подчеркнув, что Армения придает важное значение многослойному сотрудничеству с Италией, в том числе укреплению двусторонних связей в сфере обороны.
Стороны с удовлетворением отметили, что с подписанием в рамках визита министра обороны Италии соглашения о сотрудничестве с Министерством обороны Армении сформируются правовые основы осуществления двустороннего сотрудничества в этой сфере.
Собеседники высоко оценили имеющие многовековую историю армяно-итальянские дружественные связи, которые, по их убеждению, укрепляются и взаимными визитами различного уровня.
Министр обороны Италии отметил, что хорошо знаком с историей и культурой армянского народа из хранящихся на острове Святого Лазаря в Венеции ценных работ и безмерно впечатлен большим вкладом армян во всемирную цивилизацию.