Սերժ Սարգսյան. Հայաստանը կարևորում է Իտալիայի հետ բազմաշերտ համագործակցությունը
Սերժ Սարգսյանը ողջունել է նախարար Ջամպաոլո Դի Պաոլայի այցը մեր երկիր և ընդգծել, որ Հայաստանը կարևորում է Իտալիայի հետ բազմաշերտ համագործակցությունը, այդ թվում՝ պաշտպանության բնագավառում երկկողմ կապերի ամրապնդումը:
Երկրի ղեկավարի մամլո գրասենյակի հաղորդմամբ, երկուստեք գոհունակությամբ է նշվել, որ Իտալիայի պաշտպանության նախարարի այցի շրջանակներում ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրմամբ կձևավորվեն այդ ոլորտում երկկողմ փոխգործակցության ծավալման իրավական հիմքերը:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել դարերի պատմություն ունեցող հայ-իտալական բարեկամական կապերը, որոնք, նրանց համոզմամբ, ամրապնդվում են նաև տարբեր մակարդակի փոխայցելություններով:
Իտալիայի պաշտպանության նախարարը նշել է, որ հայ ժողովրդի պատմությանն ու մշակույթին քաջածանոթ է Վենետիկի Սուրբ Ղազար կղզում պահվող արժեքավոր աշխատություններից և անչափ տպավորված է համաշխարհային քաղաքակրթության մեջ հայերի ունեցած մեծ ներդրումով:

Serzh Sargsyan: Armenia attaches importance to multifaceted cooperation with Italy
Serzh Sargsyan welcomed Minister Giampaolo Di Paola’s visit to our country and underscored that Armenia attaches importance to the multifaceted cooperation with Italy, including bilateral ties in the area of defense.
The parties noted with satisfaction that in the framework of the Italian Minister’s visit to Armenia and signing of the agreement on cooperation with the RA Ministry of Defense, the legal field for unfolding bilateral cooperation in this area will be formed.
The interlocutors hailed the centuries-long Armenian-Italian friendly ties which, according to the parties, are also being strengthened through the different level reciprocal visits.
The Minister of Defense of Italy noted that he is well-aware of the Armenian nation’s history and culture from the invaluable documents deposited at the Saint Lazar in Venice and is greatly impressed with the great Armenians’ impressive contribution to the world civilization, presidential press service reported.