«ԱրմենՏել»-ը ՏՄՊՊՀ-ի որոշումը կվիճարկի դատարանում
«ԱրմենՏել» ընկերությունը համաձայն չէ ՏՄՊՊՀ-ի որոշման հետ, քանի որ այն կայացվել է մեկ բաժանորդի բողոքի հիման վրա, ինչը ոչ օբյեկտիվ մոտեցում է»: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց «ԱրմենՏել» ընկերության հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավար Անուշ Բեղլոյանը և հավելեց. «Մենք համարում ենք, որ ՏՄՊՊՀ-ն կողմնակալ մոտեցում է ցուցաբերել»:
Հիշեցնենք, որ ՏՄՊՊՀ-ն այսօրվա նիստում քննեց «Ալիաս» ընկերության դիմում-բողոքը: Ընկերության աշխատակիցները օգտվել են «ԱրմենՏելի» «Էքսկլյուզիվ բիզնես» սակագնային փաթեթից:Ըստ «Արմենտելի» ինտերնետային կայքում տեղադրված տեղեկատվության, այս սակագնային փաթեթով ինտերնետի 1ՄԲ-ի արժեքը 49 դրամ է: Այսպես նշված է նաև տեղեկատվական բուկլետների վրա: «Ալիաս» ընկերության աշխատակիցները օգտվել են այս սակագնային փաթեթից՝ վստահ լինելով, որ սակագինը կազմելու է 49 դրամ: Սակայն որոշ ժամանակ հետո պարզվել է, որ իրենցից գանձվել է մեկ ՄԲ-ի համար ոչ թե 49 դրամ, այլ 90 դրամ: Ըստ «ԱրմենՏելի» բացատրությունների, սպառողները վճարել են ավելի բարձր սակագին, քանի որ նրանց նկատմամբ կիրառվել է «Ինտերնետ բոլորի համար» սակագնային փաթեթը, որի 1ՄԲ-ը արժե 90 դրամ, իսկ «Էքսլյուզիվ բիզնես» փաթեթի համար այդ սակագինը չի կիրառվել, քանի որ դրա համար սպառողները պետք է հատուկ կարգավորումներ իրականացնեն:
Արդյունքում, «ԱրմենՏելի» վարքագիծը ՏՄՊՊՀ-ն որակեց անբարեխիղճ մրցակցության դրսևորում, ինչի համար ընկերության հանդեպ կիրառվել տուգանք՝ 30 մլն դրամի չափով:
Ա.Բեղլոյանի խոսքերով՝ Հանձնաժողովը պետք է սեփական ուսումնասիրությունը կատարեր՝ պարզելու, թե որքանով է այս կամ այն բողոքն անդրադառնում առողջ մրցակցության վրա: «Հանձնաժողովի հիմնական առաքելությունը կայանում է նրան, որպեսզի նպաստի երկրում առողջ մրցակցության կայացմանը, և բաժանորդների շահերի պաշտպանությունն իրականացնի նաև առողջ մրցակցության տեսակետից»,- նշեց նա:
Ըստ նրա՝ բաժանորդի հիմնական պատճառաբանությունն այն էր, որ չնայած ինքն այսօր օգտվում է «ԱրմենՏել»-ի ավելի արդյունավետ սակագնային փաթեթից, սակայն համարում է, որ կորցրել է 5 հազար դրամ, քանի որ իր 6 հեռախոսներից մեկի վրա կարգավորում չի կատարվել: «30 մլն դրամը մեզ համար այնքան մեծ գումար չէ, քանի որ «ԱրմենՏել»-ը պետական բյուջե շատ ավելի մեծ գումարներ է վճարում: Սակայն մեզ մտահոգում է այն, որ պոպուլիստական ձևով կայացված որոշումները թյուրիմացության մեջ են գցում սպառողներին: Մեկ բողոքի վրա հիմնվելով Հանձնաժողովը որոշում է կայացնում՝ դրանով խոչընդոտելով տնտեսական մթնոլորտը»,- ասաց նա: Միաժամանակ նշեց, որ ընկերության իրավաբանական ծառայությունը ուշադիր հետևում է Հանձնաժողովի կողմից կայացված այլ որոշումներին: Ըստ Ա.Բեղլոյանի՝ իրենք կարծում են, որ ՏՄՊՊՀ-ն այստեղ էլ պատշաճ գործունեություն չի իրականացնում և ավելի շատ վարույթ է հարուցում եզակի բողոքների հիման վրա:
Նա նշեց նաև, որ Հանձնաժողովի այսօրվա նիստում ընկերության ներկայացուցիչները ներկա չեն եղել, քանի որ պատշաճ ձևով ծանուցում չեն ստացել: «ԱրմենՏել» ընկերության հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավարի խոսքերով՝ մամուլից են միայն տեղեկացել, որ ՏՄՊՊՀ-ն այսօր «ԱրմենՏելի»-ի դեմ բողոքի հիման վրա կայացնելու է որոշում:
Ա.Բեղլոյանը մեկ անգամ ևս շեշտեց, որ ընկերությունը համաձայն չէ հանձնաժողովի որոշման հետ, ուստի ՏՄՊՊՀ-ի որոշումը ստանալուց հետո որոշակի քայլեր կիրականացնեն: «Ամենայն հավանականությամբ ընկերությունը կվիճարկի այդ որոշումը դատարանում»,- ասաց Ա.Բեղլոյանը:

В «АрменТел» обвиняют ГКЗЭК Армении в необъективности и грозят судом
В ЗАО «АрменТел» (торговая марка Beeline) не согласны с решением Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении о наложении значительного штрафа. Как заявила в интервью Panorama.am начальник пресс-службы компании Ануш Беглоян, «данное решение ГКЗЭК вынесла на основании жалобы одного абонента, что не является объективным и беспристрастным подходом».
Напомним, Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении, как ранее и заявляла, сегодня обнародовала решение о привлечении к ответственности ЗАО «АрменТел» (торговая марка Beeline). На заседании ГКЗЭК РА было отмечено, что ранее на основании жалоб против данной компании было начато административное производство.
В частности, компания «Алиас» подала жалобу в ГКЗЭК, сообщив, что ее сотрудники пользовались тарифным пакетом «Эксклюзив бизнес» компании «АрменТел». Согласно информации, размещенной на официальном сайте «АрменТел», стоимость 1 Мб интернета по данному тарифному пакету составляет 49 драмов. Все это указано также в информационных буклетах компании. Но через некоторое время абоненты выяснили, что за 1 Мб нужно платить не 49, а 90 драмов. Как разъяснили официальные представители «АрменТел», потребители заплатили по более высокому тарифу, поскольку в их отношении был применен тарифный пакет «Интернет для всех», где тариф составляет 90 драмов, а тариф пакета «Эксклюзив бизнес» не был применен, поскольку для этого абоненты должны использовать определенные настройки.
Однако проверки ГКЗЭК показали, что компания «АрменТел» ввела клиентов в заблуждение, так как не проинформировала о разнице двух указанных тарифных пакетов, в результате чего те заплатили по более высокой цене. Как отметил председатель ГКЗЭК Артак Шабоян, действия компании представляют собой проявление недобросовестной конкуренции и в результате Комиссия приняла решение оштрафовать компанию в размере 30 млн. драмов. Более того, А. Шабоян озвучил призыв потребителям проверить свои счета и в случае необходимости в судебном порядке потребовать возмещения ущерба.
По словам руководителя службы по связям с общественностью ЗАО «АрменТел» Ануш Беглоян, Комиссия должна была провести исследование с целью выяснить, насколько та или иная жалоба влияет на здоровую конкуренцию. «Основная функция комиссии – способствовать становлению здоровой конкуренции в стране и защите интересов абонентов с точки зрения здоровой конкуренции», – заявила она.
Ануш Беглоян подчеркнула: в основном абонент обосновывает жалобу тем, что несмотря на то, что пользуется более эффективным тарифным планом, тем не менее, считает, что потерял 5 тыс. драмов, так как на одном из 6 телефонов не была произведена настройка.
«30 млн. драмов не столь большая сумма для нас, так как «АрменТел» выплачивает в госбюджет гораздо большую сумму. Однако нас беспокоит то, что принятые популистским образом решения вводят в заблуждение потребителей. Основываясь на одной жалобе, Комиссия принимает решение, создавая тем самым препятствия в экономической атмосфере», – подчеркнула она.
Вместе с тем, по ее словам, юридическая служба компании внимательно следит за другими решениями, принятыми Комиссией. Ануш Беглоян заявила, что, на их взгляд, ГКЗЭК и в других случаях не осуществляет деятельность должным образом и возбуждает производства, опираясь на единичные случаи подачи жалоб.
На сегодняшнем заседания ГКЗЭК, сообщила А. Беглоян, представители компании не присутствовали, так как не получали соответствующего уведомления.
Представитель компании добавила, что они узнали о том, что ГКЗЭК сегодня примет решение против компании «АрменТел» на основе полученной жалобы лишь из публикаций прессы.
Ануш Беглоян в очередной раз подчеркнула, что компания не согласна с решением Комиссии, следовательно, они предпримут соответствующие меры.