Հայաստանում «փողոցային մարմնավաճառությամբ» զբաղվում է 240 հոգի. Անչափահասներ չկան
Հայաստանում այս պահին Ոստիկանության հասարակական կարգի ապահովման վարչության պրոֆիլակտիկ բաժնում գրանցված է 240 փողոցային մարմնավաճառ: Ասուլիսում այս մասին ասաց Ոստիկանության հասարակական կարգի ապահովման վարչության պրոֆիլակտիկ բաժնի հատուկ-կարևոր հանձնարարություններով ավագ տեսուչ Արա Սրապյանը:
Նա նշեց, որ իրենք հաշվառում են միայն փողոցում կանգնող մարմանավաճառներին, բայց մարմնավաճառներին պայմանականորեն կարելի է բաժանել երեք խմբի` փողոցում կանգնող, հյուրախաղերով եկած մարմնավաճառներ, բառերում ծառայություններ մատուցող մարմնավաճառներ և էլիտար մարմնավաճառներ, որոնց կանչում են հեռախոսներով, որոնք ոստիկանության տեսադաշտից դուրս են մնում:
Նրա խոսքով, փողոցային մարմնավաճառների հաշվառումը սկսվել է 2006 թվականից, երբ կառավարության որոշմամբ սահմանվել էր, որ ոստիկանությունը պրոֆիլակտիկ աշխատանք պետք է տանի ու հաշվառում իրականացնի: Նախորդ տարի նրանց թիվը եղել է 217: Տարիքային հիմնական խմբերն են` 18-25 տարեկանները կազմում են 20 տոկոս, 25-30 տարեկանները` 45 տոկոս, 35-45 տարեկանները` 28 տոկոս, 45-ից բարձր` 3 տոկոս: Փողոցում կանգնող անչափահաս մարմնավաճառներ չկան:
Ինչպես ե՞ք կանխարգելում հարցին, ավագ տեսուչը պատասխանեց, որ տեղամասային տեսուչը առնվազն ամիսը մեկ անգամ պետք է հանդիպի մարմնավաճառների հետ, փորձել համոզել նրանց հետ կանգնել այդ աշխատանքից, հնարավորության դեպքում աշխատանքով են ապահովում: «Արդյունավետությունը բարձր չէ, բայց եղել են նախադեպեր, որ կարողացել հետ պահել նրանց»,- ասաց նա` նշելով, որ հիմնականում չեն համաձայնվում աշխատել այն աշխատանքով, որը որ առաջարկում են:
Ա. Սրապյանն ասաց, որ իրենք իրավունք ունեն մանրավաճառության կասկածանքով անձ ձերբակալել, ու եթե պարզվի, որ մարմնավաճառ են, ենթարկվում են վարչական տույժի` առաջին անգամ 20 հազար դրամ, մեկ տարվա ընթացքում երկրորդ ու ավելի դեպքերի հայտնաբերման դեպքում` 40 հազար:
Մարմնավաճառները ծառայություն են մատուցում 1000-2000 դրամից մինչև 1000 դոլար ու ավել:
Իսկ ինչո՞ւ են կանայք դիմում մարմնավաճառության: «Ոմանք գտնում են, որ սոցիալական պայմաններ են պատճառը, ոմանք` մարդաբանական բնույթից է կախված: Սակայն ես չեմ տեսել որևէ մարմնավաճառ, որ այլ աշխատանք գտնելու դեպքում թողնի մարմնավաճառությունը»,- ասաց ոստիկանը:
Մաշկաբանության և սեռավարակների բժշկագիտական կենտրոնի պոլիկլինիկայի վարիչ Գուրգեն Փորսուղյանն ասաց, որ իրենց մոտ ուսումնասիրվող մարմնավաճառների 60 տոկոսի մոտ հայտնաբերվուն են սեռավարակներ, բայց վերջին տարիներին մարմնավաճառները հիմնականում իրենց մոտ ունենում են պահպանակներ: Տարեկան կենտրոն դիմած մարմնավաճառների շրջանում 2-3-ի մոտ հայտնաբերվում է ՄԻԱՀ/ՁԻԱՀ:
Ոստիկանների կողմից հայտնաբերված մարմնավաճառները նաև տարվում էին բժշկի` հետազոտման: Դա արվում է պետպատվերի շրջանակներում: Սակայն հոկտեմբերի 1-ից մարմնավաճառները իրենց հետազոտման համար իրենք պետք է վճարեն ու հետազոտության արդյունքը ներկայացնեն ոստիկանություն: «Նրանք գումար են աշխատում, ու պետք է նաև իրենց առողջության վրա գումար ծախսեն: Ոչ ոք պարտք չէ նրանց»,- ասաց բժիշկը:

На данный момент в профилактическом отделении по обеспечению общественного порядка управления полиции Армении зарегистрировано 240 уличных проституток. Информацию о ситуации с уличной проституцией предоставил, а также ответил на ряд других вопросов журналистов старший инспектор отдела по особо важным поручениям управления по обеспечению общественного порядка Полиции Армении Ара Срапян.
Он отметил, что на учете состоят лишь уличные проститутки, но условно проституток можно разделить на три группы – уличные, гастролеры, предоставляющие услуги в барах, и элитные проститутки, которых вызывают по телефону и которые остаются вне поля зрения правоохранительных органов.
По словам инспектора, в прошлом году число уличных проституток в Армении равнялось 217. Основные возрастные группы – от 18 до 25 лет (20%), от 25-30 лет (45%), 35-45 лет (28%) и старше 45 лет (3%). Как сообщил Ара Срапян, несовершеннолетних уличных проституток в Армении нет.
Что касается профилактических мероприятий, то представитель полиции отметил, что участковый инспектор как минимум раз в месяц должен проводить встречи с ними, пытаться убедить их отказаться от этого пути, а в случае возможности обеспечить работой.
«Такие меры не так уж эффективны на данный момент, но бывали случаи, когда удавалось удержать их», – отметил он.
Ара Срапян добавил, что сотрудники правоохранительных органов имеют право задержать человека по подозрению в проституции и, если выяснится, что это действительно так, то они в праве взыскать штраф в размере 20 тыс. драмов, а в случае повтора таких случаев – 40 тыс. драмов.
Отвечая на вопрос о мотивах, толкающих на путь проституции, А. Срапян сказал, что они различны – от неблагоприятных социальных условий вплоть до причин антропологического характера.
В свою очередь присутствующий на пресс-конференции заведующий Научно-медицинского центра дерматологии и венерологии Гурген Порсугян сообщил, что у 60% обследованных проституток обнаруживаются венерические заболевания. Ежегодно, как отметил Г. Порсугян, у 2-3 проституток, посетивших клинику, обнаруживается ВИЧ-инфекция.