Ըստ «Ermenihaber.am» (Էրմենիհաբեր) լրատվական կայքի` Թուրքիայի Մալաթիա նահանգում սկսվել են հայկական Վենք (Վանք) եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները: Վերականգնման աշխատանքներն իրականացվում են Մալաթիայի նահանգապետարանի կողմից:
Մալաթիայի Հայկական բարեգործական ընկերության տնօրեն Խոսրով Քյոլեթավիթօղլուն, կարևորելով եկեղեցու վերականգնումը, ասել է. «Մալաթիան նման նախաձեռնությունների շնորհիվ ավելի հարուստ կդառնա»:
Աղբյուրի համաձայն` վերականգման աշխատանքների ընթացքում կապամոնտաժվի եկեղեցու հարևանությամբ գտնվող բետոնե շինությունը, որը որպես դամբարան է ներկայացվում: Բանն այն է, որ եկեղեցու հին լուսանկարներում այդ շինությունը չկա:

The Armenian church in the Vank village of Turkey’s Malatya province is being reconstructed on the initiative of Malatya provincial administration, Ermenihaber.am news website reported.
The President of the local Armenian community, Khosrov Kyoldevitoglu, hailed the importance of the church reconstruction. “Thanks to such initiatives, Malatya will become richer.”
A concrete construction near the church will be pulled down in the course of the reconstruction. The construction is presented as a mausoleum, but the point is that there is no image of it in the old photos of the church.