Ըստ «Ermenihaber.am» (Էրմենիհաբեր) լրատվական կայքի` Թուրքիայի Մալաթիա նահանգում սկսվել են հայկական Վենք (Վանք) եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները: Վերականգնման աշխատանքներն իրականացվում են Մալաթիայի նահանգապետարանի կողմից:
Մալաթիայի Հայկական բարեգործական ընկերության տնօրեն Խոսրով Քյոլեթավիթօղլուն, կարևորելով եկեղեցու վերականգնումը, ասել է. «Մալաթիան նման նախաձեռնությունների շնորհիվ ավելի հարուստ կդառնա»:
Աղբյուրի համաձայն` վերականգման աշխատանքների ընթացքում կապամոնտաժվի եկեղեցու հարևանությամբ գտնվող բետոնե շինությունը, որը որպես դամբարան է ներկայացվում: Բանն այն է, որ եկեղեցու հին լուսանկարներում այդ շինությունը չկա:

В провинции Малатия восстанавливается армянская церковь
Как сообщает информационный сайт «Ermenihaber.am», в провинции Малатия в Турции начались строительные работы по восстановлению армянской церкви Венк (Ванк). Работы осуществляются по распоряжению местных властей.
Глава Благотворительного союза армян Малатии Хосров Келетавитоглу, отметив важность работ по восстановлению церкви, заявил: «Благодаря осуществлению таких инициатив Малатия станет более богатым краем».
Согласно информации, в ходе восстановительных работ будет демонтировано бетонное здание по соседству с церковью, которое было представлено как мавзолей. Дело в том, что в старых изображениях это здание отсутствует.