Աշոտյանը ներկայացրեց հեղափոխական նախագիծը. Խորհրդարանը քննարկում է համընդհանուր ներառական կրթությանն անցումը
Հայաստանում գործում է ներառական 107 դպրոց, դրանց թիվը տարեկան ավելանում է 15-ով, սակայն անհրաժեշտ է, որպեսզի Հայաստանում լինի միասնական կրթական տարածք բոլոր երեխաների համար: Այս մասին ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց Կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, խորհրդարանին ներկայացնելով «Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխությունների փաթեթը: Փոփոխությունների հիմնական մարտահրավերն է բոլոր երեխաների համար, անկախ նրանց առողջական, ֆիզիկական, մտավոր և այլ խնդիրներից, ստեղծել միասնական կրթական միջավայր. «Մենք հավակնում ենք այս օրենքի ընդունումով բացել Հայաստանի կրթության համակարգում բոլորովին նոր էջ և չեմ վախենում ասել, որ սա հեղափոխական նախագիծ է: Մենք պետք է բոլոր երեխաներին ապահովենք ոչ միայն կրթություն ստանալու իրավունքով, այլև հասարակությանը ինտեգրվելու հնարավորություն»,- իր ելույթում նշեց նախարարը:
Նշենք, ներառական կրթությունն իրենից ներկայացնում է մի ծրագիր, որը բացառում է ամեն տեսակ խտրականություն երեխաների նկատմամբ ու կրթական համակարգում ստեղծում է ուրույն պայմաններ առանձնահատուկ կրթական կարիքներ ունեցող անձանց համար:
Ա.Աշոտյանը ներկայացրեց, որ օրենքի նախագիծն անցել է երկար պատմություն ու եղել է կասկած` արդյո՞ք կարող ենք անել հիմա, թե նորից հետաձգենք, կյանքի կոչել այն հենց հիմա` գիտակցելով, որ հսկայական մեխանիզմների պլան է անհրաժեշտ սկսել: Սակայն որոշում է կայացվել և եթե օրենքն ընդունվի, ապա օրենքով նախատեսվող համընդհանուր կրթության անցնելու գործընթացը կավարտվի 2022թ-ին և մինչ այս, հասկանալի է, Հայաստանում կտրուկ կնվազի հատուկ դպրոցների թիվը. «Մենք հասկանում ենք, որ օրենքի կիրառումը հավելյալ ֆինանսական միջոցներ է պահանջում, բայց կառավարությունը պատրաստ է գալիք տարիների համար հատկացնել այդ միջոցները: Թեև մյուս կողմից նշեմ, որ հատուկ դպրոցներում սովորող մեկ երեխայի հաշվով տարեկան պետությունը հատկացնում է 1 մլն դրամ, մինչդեռ ներառական կրթության դեպքում այս թիվը գրեթե չորս անգամ պակասում է»,- ներկայացրեց Ա.Աշոտյանն ու ավելացրեց, որ օրենքի նախագիծը հավանության է արժանացել նաև իրավապաշտպան և միջազգային կազմակերպությունների կողմից. «Այս օրենքով ավելի օպտիմալ ենք դարձնում ֆինանսական ծախսերը, օգնում ենք երեխային ինտեգրվել հասարակությանը ու կատարում ենք միջազգային մեր պարտավորությունները»,- թվարկեց հիմնական մեխերը զեկուցողը:
Միևնույն ժամանակ Ա.Աշոտյանը նշեց, որ հատուկ դպրոցները ի սպառ չեն կարող վերանալ Հայաստանում, ինչպես և չեն վերացել դրանք ողջ աշխարհում: Նախարարը խոստովանեց, որ խնդիր ունենք այն իմաստով, որ հատուկ դպրոցներում նաև հայտնվում են այնպիսի երեխաներ, որոնք ուղղակի սոցիալապես անապահով ընտանիքներից են, բայց առողջական կամ մտավոր խնդիրներ չունեն: Ինչն անընդունելի է. «Դա անընդունելի է, քանի որ այդպես երեխան կտրվում է ընտանիքից, խոչընդոտվում է նրա սոցիալիզացիան: Հատուկ դպրոց պետք է գնան միայն այն երեխաները, որոնք այլընտրանք չունեն»,- ընդգծեց նա:
Ինչ վերաբերում է օրենքի ընդունման պարագայում օրենքի կյանքի կոչմանը, ապա դա արդեն կնախատեսվի միայն 2014թ-ից, քանի որ հաջորդ տարվա պետական բյուջեում համապատասխան միջոցներ նախատեսված չեն:
Նախորդիվ` Ա.Բախշյան. Հայաստանը գնում է համընդհանուր ներառական կրթության. Համապատասխան օրինագիծը շուտով կներկայացվի ԱԺ

Армен Ашотян представил преимущества инклюзивного образования. Парламент рассматривает «революционный» законопроект
15:22 23/10/2012
В настоящее время в Армении функционируют 107 инклюзивных школ, и их число с каждым годом увеличивается на 15, однако необходимо, чтобы в Армении было общее учебное пространство для всех детей. Соответствующее заявление сделал сегодня министр образования и науки РА Армен Ашотян, представляя парламенту проект поправок в закон «Об образовании».
Целью преобразований является создание единой образовательной среды для всех детей, независимо от их физических или психических проблем со здоровьем.
«Мы рассчитываем принятием этого законопроекта открыть новую страницу в системе образования Армении, и я не побоюсь сказать, что данный проект является революционным. Мы должны обеспечить не только право каждого ребенка на получение образования, но и предоставить детям возможность интеграции в общество», – сказал министр.
Отметим, что инклюзивное образование – процесс развития общего образования, который подразумевает доступность образования для всех, в плане приспособления к различным нуждам всех детей, что обеспечивает доступ к образованию для детей с особыми потребностями. В основу инклюзивного образования положена идеология, которая исключает любую дискриминацию детей и обеспечивает равное отношение ко всем людям, но создает особые условия для детей, имеющих особые образовательные потребности.
По словам Ашотяна, законопроект прошел долгий путь, и было принято решение представить его именно сейчас, учитывая, что предстоит реализовать громадные планы. Однако было принято решение, и, если законопроект будет принят, то уже к 2022 году число специализированных инклюзивных школ в Армении резко сократится.
«Мы понимаем, что применение закона требует дополнительных финансовых средств, но правительство готово выделить эти средства в ближайшие годы. При этом напомню, что государство выделяет на потребности одного ребенка, обучающегося в специализированном учреждении, 1млн. драмов, в то время как при инклюзивном образовании расходы сократятся примерно в 4 раза», – сообщил Ашотян, добавив, что законопроект одобрили также международные и правозащитные организации.
«Этим законом мы оптимизируем финансовые расходы, помогаем ребенку интегрироваться в общество, и выполняем наши международные обязательства», – перечислил министр основные преимущества инклюзивного образования.
Вместе с тем Ашотян отметил, что спецшколы не могут полностью исчезнуть в Армении, так же, как они действуют и во всем мире. Министр признал, что это действительно серьезная проблема, тем более, что часто в спецшколах оказываются дети из необеспеченных семей, у которых проблем со здоровьем нет. «Это неприемлемо, поскольку ребенок отрывается от семьи, возникает препятствие его социализации. Спецшколу должны посещать только дети, у которых нет альтернативы», – подчеркнул он.
Что касается того, когда закон вступит в силу в случае принятия поправок, Ашотян отметил: только с 2014 года, поскольку госбюджет следующего года не предусматривает выделение соответствующих средств.