Ըստ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) և Համաշխարհային բանկի նոր հաշվետվության, 2005 թ. սկսած Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանն աշխարհում առաջատար դիրքում է` տեղական ընկերությունների համար գործարար միջավայրի բարելավման հարցում: Տարածաշրջանն առաջ է անցել Արևելյան Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանից՝ բարձր եկամտով տնտեսություններից հետո դառնալով աշխարհում գործարարության համար առավել նպաստավոր երկրորդ տարածաշրջանը:
Համաշխարհային կտրվածքով՝ Սինգապուրը, յոթերորդ տարին անընդմեջ, պահպանում է գործարարությամբ զբաղվելու դյուրինությամբ առաջատարի դիրքը՝ համաշխարհային վարկանիշային աղյուսակում զբաղեցնելով առաջին հորիզոնականը: Նրան են միացել գործարարության համար առավել բարենպաստ կանոնակարգեր ունեցող 10 տնտեսությունների ցանկում ընդգրկված երկրները՝ Հոնգ Կոնգի հատուկ վարչական շրջանը, Չինաստանը, Նոր Զելանդիան, Միացյալ Նահանգները, Դանիան, Նորվեգիան, Միացյալ Թագավորությունը, Կորեայի Հանրապետությունը, Վրաստանը և Ավստրալիան:
«Գործարարությամբ զբաղվելը 2013 ՝ Ավելի խելամիտ կանոնակարգեր փոքր և միջին ձեռնարկությունների համար» (Doing Business 2013) հաշվետվությունը բացահայտում է, որ անցյալ տարի Լեհաստանը համաշխարհային կտրվածքով բարելավումներ իրականացրած լավագույն երկիրն էր: Այն բարելավել է գործարարությամբ զբաղվելու դյուրինությունը չորս ինստիտուցիոնալ և կարգավորման ոլորտի բարեփոխումների միջոցով՝ դյուրացնելով սեփականության գրանցումը, հարկերի վճարումը, պայմանագրերի կիրարկումն ու ընկերությունների լուծարումը: 2005 թ. ի վեր Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում իրականացվել են ինստիտուցիոնալ և կարգավորման ոլորտի շուրջ 400 բարեփոխումներ՝ ավելին, քան աշխարհի որևէ այլ տարածաշրջանում:
«Մեզ շատ հուսադրում է Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի բարեփոխումների արագ տեմպը»,-ասել է Համաշխարհային բանկի խմբի համաշխարհային ցուցանիշների և վերլուծությունների ստորաբաժանման տնօրեն Ագուստո Լոպես-Կլարոսը: «Այս բարեփոխումների մի զգալի մասն իրականացվել է ԵՄ անդամակցության շուրջ բանակցությունների համատեքստում: Տնտեսական ինտեգրումն ու առավել բարգավաճող գործընկերներին հասնելու ցանկությունը հզոր խթան է եղել բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգերի խթանման հարցում»:
Գործարարությամբ զբաղվելու հեշտության տեսանկյունից 185 երկրների առավելություններն ու թերություններն ամփոփող այս զեկույցում Հայաստանը իր դիրքերը բարելավել է 18 կետով և նախորդ տարվա 50-րդ տեղից հայտնվել է 32-րդ տեղում։
Հայաստանը (Doing Business 2013 հաշվետվությունում դասված 32-րդ տեղում) ամրապնդել է ներդրողների պաշտպանությունը՝ ներդնելով բաժնետերերի կողմից փոխկապակցված անձանց հետ գործարքների հաստատման պահանջ, պահանջելով տարեկան հաշվետվությունում այդպիսի գործարքների ավելի լայն բացահայտում և ավելի դյուրին դարձնելով դատական կարգով ղեկավար անձանց հետապնդումը, երբ այդպիսի գործարքները վնաս են պատճառում: Ավելին, այն դյուրացրել է էլեկտրաէներգիայի ստանալը՝ պարզեցնելով ընթացակարգերն ու նվազեցնելով միացման վճարները:
ԱՄՀ երևանյան գրասենյակի հաղորդմամբ, հաշվետվությունը ցույց է տալիս, որ Վրաստանը, գործարարությամբ զբաղվելու դյուրինության համաշխարհային վարկանիշային դասակարգման համաձայն, դասվել է լավագույն տնտեսությունների տասնյակում: Վրաստանը բարեփոխումներ է իրականացրել վեց ոլորտներում՝ ավելի, քան տարածաշրջանի որևէ այլ պետություն: Բարելավումներ են արձանագրվել վարկերի ստացման, հարկերի վճարման, արտաքին առևտրի, պայմանագրերի կիրարկման, ընկերությունների լուծարման և էլեկտրաէներգիայի ստացման ուղղությամբ:
Այս տարվա զեկույցում ներկայացվում է Լատվիայի վերաբերյալ թեմատիկ ուսումնասիրություն՝ ընդգծելով երկրի կարգավորման համակարգի բարեփոխումների օրակարգն ու ձեռքբերումները « Doing Business » հաշվետվության միջոցով գնահատվող ոլորտներում:
Doing Business հաշվետվությունների շարքի մասին
Doing Business հաշվետվությունում վեր են լուծվում տնտեսության մեջ՝ իրենց գործունեության պարբերաշրջանում ընկերությունների վրա տարածվող կանոնակարգերը, այդ թվում՝ հիմնադրում և գործունեության ծավալում, արտաքին առևտրի իրականացում, հարկերի վճարում և ներդրողների պաշտպանություն: Գործարարությամբ զբաղվելու դյուրինության վարկանիշային դասակարգման ընդհանուր գնահատականը հիմնված է 10 ցուցիչների վրա և ընդգրկում է 185 տնտեսություն: Doing Business հաշվետվությունում չեն գնահատվում գործարար միջավայրի բոլոր կողմերը, որոնք կարևորվում են ընկերությունների և ներդրողների համար:
Օրինակ՝ չեն գնահատվում հարկաբյուջետային կառավարման որակը, մակրոտնտեսական կայունության մյուս կողմերը, աշխատուժի հմտությունների մակարդակը կամ ֆինանսական համակարգերի դիմակայման ունակությունը: Զեկույցի եզրակացությունները խթանել են քաղաքականության շուրջ բանավեճն ամբողջ աշխարհում և հնարավորություն են տվել ավելի ու ավելի ընդլայնել հետազոտություններն այն մասին, թե ինչպիսի կապ գոյություն ունի տարբեր տնտեսություններում ընկերությունների գործունեության կանոնակարգման և տնտեսական արդյունքների միջև: Այս տարվա զեկույցը նշանավորում է Doing Business հաշվետվությունների համաշխարհային շարքի 10-րդ հրատարակությունը:

A new IFC and World Bank report finds that since 2005, the Eastern Europe and Central Asia region leads the world in enhancing the business climate for local firms. The region overtook East Asia and the Pacific to become the world’s second most business-friendly, after OECD high-income economies.
Released today, Doing Business 2013: Smarter Regulations for Small and Medium-Size Enterprises finds Poland was the top global improver in the past year. It enhanced the ease of doing business through four institutional and regulatory reforms, making it easier to register property, pay taxes, enforce contracts, and resolve insolvency. Europe and Central Asia has implemented nearly 400 institutional and regulatory reforms since 2005, more than any other region in the world.
“We are very encouraged by the rapid pace of reform in Eastern Europe and Central Asia,” said Augusto Lopez-Claros, Director, Global Indicators and Analysis, World Bank Group. “Many of these reforms have been implemented in the context of EU accession negotiations. Economic integration and the desire to catch up with more prosperous partners has been a powerful incentive to promote ambitious reform agendas.”
Armenia (rank in Doing Business 2013: 32) strengthened investor protections by introducing a requirement for shareholder approval of related-party transactions, requiring greater disclosure of such transactions in the annual report, and making it easier to sue directors when such transactions are prejudicial. In addition, it made getting electricity easier by streamlining procedures and reducing connection fees.
The report shows Georgia joining the top 10 economies in the global ease of doing business ranking. Georgia implemented reforms in six areas, more than any other economy in the region. It made improvements in getting credit, paying taxes, trading across borders, enforcing contracts, resolving insolvency, and getting electricity.
Globally, Singapore retains its number one slot in the global ranking on the ease of doing business for the seventh consecutive year. Joining it on the list of the 10 economies with the most business-friendly regulations are Hong Kong SAR, China; New Zealand; the United States; Denmark; Norway; the United Kingdom; the Republic of Korea; Georgia; and Australia.
A case study in this year’s report features Latvia, highlighting the country’s regulatory reform agenda and achievements in the areas measured by Doing Business.
Doing Business analyzes regulations that apply to an economy’s businesses during their life cycle, including start-up and operations, trading across borders, paying taxes, and protecting investors. The aggregate ease of doing business rankings are based on 10 indicators and cover 185 economies. Doing Business does not measure all aspects of the business environment that matter to firms and investors. For example, it does not measure the quality of fiscal management, other aspects of macroeconomic stability, the level of skills in the labor force, or the resilience of financial systems. Its findings have stimulated policy debates worldwide and enabled a growing body of research on how firm-level regulation relates to economic outcomes across economies. This year’s report marks the 10th edition of the global Doing Business report series. For more information about the Doing Business report series, please visit www.doingbusiness.org. Join us on Facebook.
The World Bank Group is one of the world’s largest sources of funding and knowledge for developing countries. It comprises five closely associated institutions: the International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) and the International Development Association (IDA), which together form the World Bank; the International Finance Corporation (IFC); the Multilateral Investment Guarantee Agency (MIGA); and the International Centre for Settlement of Investment Disputes (ICSID). Each institution plays a distinct role in the mission to fight poverty and improve living standards for people in the developing world. For more information, please visit www.worldbank.org, www.miga.org, and www.ifc.org.