«Զվարթնոց». Չվերթները չեն սպասարկվում. «Արմավիա». «Դա ինչ-որ մեկին ձեռնտու է»
«Զվարթնոց» օդանավակայանն այսօր առավոտից կրկին չի սպասարկում ազգային փոխադրող համարվող «Արմավիա» ավիաընկերության չվերթները: Սա վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում արդեն չորրորդ անգամն է:
«Զվարթնոցը» հայտարարում է, թե ստեղծված իրավիճակի մեղավորը «Արմավիան» է, ով չի վճարում պարտքը: «Արմավիան» էլ նշում է, թե Զվարթնոցը ինչ-ինչ նպատակներ է հետպանդում ու դա անում է դիտմամբ:
«Այս պահին «Արմավիա»-ի պարտքը կազմում է 3մլն 300 հազար դոլար: Ըստ պայմանագրի, պետք է այն կազմեր 2 մլն 360 հազար դոլար»,-օդանավակայանի քայլը բացատրում է մամուլի քարտուղար Գևորգ Աբրահամյանը: Հակադարձելով «Արմավիա»-ի հայտարարություններին, Գ. Աբրահամյանը վստահեցրեց. «Պարտքից բացի այլ պատճառ չկա»:
«Արմավիա»-ից հակադարձում են. «Մենք ամեն օր տարբեր չափով փոխանցում ենք իրականացնում: Թող «Զվարթնոցը» մտածի այն մասին, որ այն ժամանակ, երբ պարտքը կազմում էր 6 մլն դոլար, սպասարկում իրականացվում էր, իսկ հիմա, երբ պարտքը 3 մլն դոլար է, իրենք չեն սպասարկում: Դա նշանակում է, որ չսպասարկելը ինչ-որ մեկին ձեռնտու է»:
Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության մամուլի քարտուղար Նելի Չերչինյանը Panorama.am-ին հայտնեց, որ վարչությունը այս պահին որևէ միջամտությամբ չի պատրաստվում հանդես գալ: Միջամտությունը կլինի այն ժամանակ, երբ այս իրավիճակը երկար տևի:
«Հնարավոր է, մի ժամ անց վճարում իրականացվի: ՔԱԳՎ-ն պարբերաբար վերահսկողություն է իրականացնում, եթե ուշացումները երկարեն, ապա երկողմ կամ եռակողմ հանդիպում կկազմակերպվի»,-ասաց Ն. Չերչինյանյանը, նշելով, որ Արմավիայի հետ հանդիպումները հաճախ են լինում, իսկ ավիաընկերությունն էլ մշտապես խոստանում է վճարել պարտքերը:
Ինչ վերաբերում է օրեր առաջ «Ազատություն» ռ/կ-ին տված հարցազրույցում ՔԱԳՎ պետ Արտյոմ Մովսիսյանի հայտարարությանը, թե իրենք հարկ եղած դեպքում կդիմեն կառավարությանը, մամուլի քարտուղարը նշեց, որ սա այդ դեպքը չէ:
«Եթե տեսնենք, որ մեկ-երկու օր ոչ մի կոպեկ չեն փոխանցում, չվերթներն էլ չեն սպասարկվում, այդ ժամանակ կառավարության միջամտության կարիք ունի»,-ասաց ՔԱԳՎ ներկայացուցիչը:
Ի դեպ, Արմավիայից վարչությանը տեղեկացրել են, թե ուղևորներին ապահովում են օրենքով սահմված բոլոր պայմաններով:
Նշենք, որ այսօր իրականացվել են Երևան-Մոսկվա, Երևան-Դուբայ, Երևան-Փարիզ չվերթները, 14:15 նախատեսված է Երևան-Մոսկվա, իսկ ավելի ուշ. Ժամը 19-ին Երևան-Թեհրան Չվերթները: «Արմավիա»-ից այս պահին չկարողացան հստակ ասել, մինչև հաջորդ չվերթը խնդիրը կարգավորված կլինի՞, թե՞ ոչ:

Ереванский аэропорт «Звартноц» вновь приостановил обслуживание рейсов «Армавиа». Ситуацию анализирует представитель ГУГА
Сегодня с утра ереванский аэропорт «Звартноц» вновь не обсуживает рейсы национального авиаперевозчика Армении – компании «Армавиа».
Руководство аэропорта утверждает, что вина в сложившейся ситуации – за компанией «Армавиа», которая не выплачивает задолженности. Представители «Армавиа» в свою очередь подчеркивают, что руководство аэропорта преднамеренно идет на такой шаг.
«На данный момент сумма задолженности составляет 3 млн 300 тыс. долларов. Согласно договору, она должна равняться 2 млн 360 тыс. долларов», – заявил пресс-секретарь ЗАО «Армения - Международные аэропорты» Геворг Абрамян, добавив, что никаких других причин нет.
В свою очередь представители авиакомпании утверждают, что ежедневно перечисляют сумму на счет ЗАО «Армения - Международные аэропорты». «Пусть они задумываются над тем, что когда сумма долга составляла 6 млн долларов, они продолжали обслуживать рейсы, а теперь, когда она равняется 3 млн долларов, они отказываются. Это означает, что отказ от обслуживания кому-то выгоден», - заявили в авиакомпании.
Пресс-секретарь Главного управления гражданской авиации (ГУГА) Армении Нелли Черчинян в беседе с журналистом Panorama.am заявила, что ГУГА не собирается вмешиваться в этот вопрос и сделает это в случае, если такая ситуация продлится долго.
«Они могут выплатить сумму задолженности и спустя час. ГУГА постоянно контролирует ситуацию, и в случае если ситуация продлится долго, будет организована двусторонняя или трехсторонняя встреча», – подчеркнула она.
Комментируя заявление начальника ГУГА Артема Мовсисяна, озвученное в интервью радиостанции «Азатутюн» относительно того, что в случае необходимости они обратятся в правительство, Нелли Черчинян отметила, что это не такой случай.
Представители компании «Армавиа» сообщили ГУГА, что они обеспечивают пассажиров всеми предусмотренными законом условиями.
Отметим, что сегодня были осуществлены рейсы Ереван-Москва, Ереван-Дубай, Ереван-Париж, в 14:15 будет осуществлен рейс Ереван-Москва, а позднее, в 19:00 –рейс Ереван-Тегеран.
Напомним, за ситуацией с прекращением и возобновлением обслуживания ереванским международным аэропортом «Звартноц» рейсов компании «Армавиа» общественность наблюдает уже не первый день. Примерно месяц назад руководство аэропорта по той же самой причине уже предпринимало подобные меры. Аналогичный случай произошел и в марте текущего года.
Ранее пресс-секретарь ЗАО «Армения - Международные аэропорты» Геворг Абрамян заявил Panorama.am, что эта ситуация продолжится до тех пор, пока авиакомпания не предпримет меры по выплате задолженности.
В интервью Pаnorama.am собственник авиакомпании «Армавиа» Михаил Багдасаров заявил, что он ведет переговоры по продаже компании, причем покупателями являются предприниматели из Австралии, Италии, России.
«Я не могу поднять цены, потому что там очень большие суммы. Был кризис, и мы были вынуждены все самолеты сдать и купить новые. Все не так просто», – сказал Багдасаров, отвечая на вопрос, не мог ли он сам, будучи довольно состоятельным человеком, поднять авиакомпанию и не продавать «Армавиа».