Ամեն ինչ կախված է ընդդիմությունից. եթե ընդդիմադիր դաշտը հանդես գա միասնական թեկնածուով, նախագահական ընտրությունները երկու փուլով անցկացնելու հնարավորությունը կմեծանա: Ասուլիսում նման տեսակետ հայտնեց «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական կենտրոնի նախագահ Ահարոն Ադիբեկյանը:
Նրա խոսքով, ըստ գնահատականների, ամենաբարձր վարկանիշն ունեն ՀՀ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը: Եթե ընդդիմության միասնական թեկնածու լինի Գագիկ Ծառուկյանը, ապա վերջինս կունենա 30 տոկոս ձայն` գումարած 10-15 տոկոս, իսկ ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի դեպքում` 4 տոկոս, գումարած 10-15 տոկոս: Րաֆֆի Հովհաննիսյանի շանսերը գնահատվում են 15 տոկոս, ՀՅԴ-ինը` մոտ 6 տոկոս: «Այլ քաղաքական գործիչ ասպարեզում չկա, բացի Ռոբերտ Քոչարյանից, որը ջոկերի նման կարող է որևէ միավորման միանա, ուժեղացնի այդ միավորումը կամ դառնա դրա ներկայացուցիչը: Դա ոչ թե նրա անձնական որոշումից է կախված, այլ` քաղաքական ուժերը կհրավիրեն նրան, կամ` կօգտվեն նաև կարողություններից, թե ոչ»,- ասաց սոցիոլոգը:
Նա միաժամանակ նշեց, որ Ռ. Քոչարյանը բավականին անկանխատեսելի դեմք է, կարող է դիմել անսպասելի քայլերի. օրինակ` «կոչ անի ձայնը տալ իր ռազմական գործընկեր Սերժ Սարգսյանին, կամ ասի, որ հիասթափվել է նրա գործունեությունից, կոչ անի ձայնը տալ ուրիշներին, երրորդ` կոնկրետ ինչ-որ մեկին աջակցի»:
Ի դեպ, սոցիոլոգը չբացառեց, որ հնարավոր է ԲՀԿ-ն սատարի գործող նախագահին` այսպիսով վերադառնա կոալիցիա, վերականգնի իր դիրքերը:
Ա. Ադիբեկյանն ասաց, որ իրենց հաշվարկներով նախագահական ընտրություններում իրենց թեկնածուներին կառաջադրեն 12 կուսակցություն կամ կհայտարարեն ինչ-որ մեկին սատարելու մասին:

Роберт Кочарян может предпринять неожиданные шаги. Прогнозы А.Адибекяна к предстоящим выборам президента Армении
18:05 24/10/2012
Все зависит от оппозиции: если она выдвинет единого кандидата на предстоящих президентских выборах, то вероятность второго тура голосования повысится. Такое мнение в ходе сегодняшней пресс-конференции выразил директор независимого социологического центра «Социометр» Агарон Адибекян.
Как отметил социолог, в настоящее время самые высокие рейтинги у действующего президента Армении Сержа Саргсяна и лидера партии «Процветающая Армения» (ППА) Гагика Царукяна. Если единым кандидатом от оппозиции на предстоящих президентских выборах будет Гагик Царукян, он сможет рассчитывать на 30 ± 15% голосов избирателей. А в случае, если единым кандидатом будет лидер Армянского Национального Конгресса (АНК) Левон Тер-Петросян, то можно говорить о 4 ± 15%. За Раффи Ованнисяна готовы проголосовать 15% избирателей, за кандидата от АРФ «Дашнакцутюн» – порядка 6%.
«Других политических деятелей на арене нет, кроме Роберта Кочаряна, который, подобно джокеру, может присоединиться к какому-либо объединению, либо усилив его, либо став его представителем. Это зависит не от его личного решения, а от того, пригласят ли его политические силы, воспользуются его помощью или нет», – сказал социолог.
Одновременно с этим А.Адибекян отметил, что Р.Кочарян – достаточно непредсказуемая личность: он может предпринять неожиданные шаги, например, «призвать отдать голос за своего соратника Сержа Саргсяна, или же сказать, что он разочаровался в его деятельности, призвав отдать голос за других. И, в-третьих, он может поддержать кого-нибудь из кандидатов».
При этом социолог не исключил, что ППА может поддержать действующего президента, тем самым, вернувшись в коалицию и восстановив свои позиции.
А.Адибекян отметил также, что, по их подсчетам, на президентских выборах своих кандидатов выдвинут 12 партий, или же заявят о поддержке какого-либо из кандидатов.