Հովիկ Աբրահամյանը Սոս Սարգսյանին մաղթել է երկարակեցություն և շարունակական ստեղծագործական եռանդ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը շնորհավորել է անվանի դերասան, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Սոս Սարգսյանին ծննդյան օրվա առթիվ:
«Սիրելի Վարպետ,
ՀՀ Ազգային ժողովի և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ` ծննդյան 83- ամյակի առթիվ:
Ձեր ապրած կյանքով ու անցած ճանապարհով Դուք անվիճելի հեղինակություն եք մեր մշակութային աշխարհում, ումից սովորել ու շարունակելու են կինոարվեստ ու թատերարվեստ սովորել տարբեր սերունդներ:
Որպես դերասան Դուք ժողովրդական եք այդ բառի ամենաիսկական իմաստով` ժողովրդից ծնված, նրա իմաստնությունը, ոգին ու խորաթափանցությունը Ձեր կենսակերպում ու արվեստում ներառած, այդ ամենը Ձեր խաղացած դերերի միջոցով կրկին ժողովրդին փոխանցած:
Սիրելի Վարպետ,
թատրոնի բեմից ու կինոժապավենից Ձեր անմիջականությամբ ու բնական կերպարներով Դուք մի քանի տասնամյակ դաստիարակել եք բազմաճաշակ ու խստապահանջ հանդիսատեսին, հայրենիքը սիրելու և նրան նվիրվելու բացառիկ օրինակ ծառայել, սովորեցրել մարդ լինելու և մարդ մնալու բարդագույն արվեստը, արվեստ, որին էլ ավելի անմիջական առնչվել են Ձեր սաները` անցնելով Սոս Սարգսյան մանկավարժի կյանքի ու արվեստի վարպետության դպրոցով:
Թատրոնին ու կինոյին նվիրած Ձեր տարիներն իրապես մի ամբողջ կյանք են, ինչպիսին կուզենային ապրել բոլոր նրանք, ովքեր դիտել ու լսել են Ձեզ, շփվել Ձեզ հետ, աշակերտել Ձեզ: Համոզված եմ, որ սովորելու բան էլի ունենք, ինչպես ունենք Ձեր իմաստուն խորհրդի, սթափ մտածողության ու ընդօրինակելի կենսափորձի կարիքը:
ևս մեկ անգամ շնորհավորում եմ Ձեզ և մաղթում քաջ առողջություն, երկարակեցություն և շարունակական ստեղծագործական եռանդ»,-ասված է ուղերձում:

Спикер парламента Овик Абраамян поздравил народного артиста Соса Саркисяна с 83-летием
Председатель Национального Собрания Армении Овик Абраамян направил поздравительное послание выдающемуся актеру, Народному артисту РА Сосу Саркисяну по случаю 83-летия.
Как сообщает пресс-служба парламента, в послании, в частности, отмечено:
«Своей жизнью и пройденным путем Вы стали безусловным авторитетом в нашем культурном мире, у которого учились и будут учиться кино- и театральному искусству еще многие поколения.
Как актер Вы народный в самом истинном смысле этого слова – порожденный народом, вобравший в себя его мудрость, душу и прозорливость Вашим образом жизни и искусством и сыгранными Вами ролями.
С театральной сцены и в кинофильмах Вашей непосредственностью и созданными естественными образами Вы десятилетиями воспитывали вкус взыскательного зрителя, служили примером безмерной любви и преданности родине, учили высокому искусству быть и оставаться человеком, искусству, к которому непосредственно приобщались Ваши воспитанники, пройдя школу мастерства жизни и искусства Соса Саркисяна-педагога.
Годы, посвященные Вами театру и кино, - поистине целая жизнь, которую желали бы прожить все, кто видел и слышал Вас, общался с Вами, обучался у Вас. Уверен, у нас еще есть чему поучиться у Вас, как и есть необходимость в Вашем мудром совете, трезвой мысли и в следовании жизненному опыту».
В заключение спикер НС пожелал артисту крепкого здоровья, долголетия и неиссякаемой творческой энергии.