Ավստրալիական նահանգը ճանաչել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը
Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի օրենսդիր մարմինն ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը և նրա հայ բնակչության ինքնորոշման իրավունքը ճանաչող բանաձև: Այս մասին տեղեկացնում է Ավստրալիայի Հայ Դատի գրասենյակը։
Պարբերականի փոխանցմամբ, հոկտեմբերի 25-ին ընդունված բանաձևը Ավստրալիայի Հայ Դատի գրասենյակի ամիսներ տևած աշխատանքի արդյունք է:
Նահանգի խորհրդարանը կոչ է արել Ավստրալիայի իշխանություններին պաշտոնապես ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը և հարաբերություններն ամրապնդել ԼՂՀ ու նրա քաղաքացիների հետ:
Ավստրալիայի Հայ Դատի գրասենյակի տնօրեն Վաչե Ղահրամանյանը ներկա է եղել բանաձևի քննարկումներին և ընդունմանը:
«Լեռնային Ղարաբաղի հարցը եղել է Ավստրալիայի Հայ Դատի գրասենյակի առաջնահերթությունը։ Այսօրվա արդյունքը հաղթանակ է բոլոր նրանց համար, ովքեր շարունակում են ճնշված լինել դաժան ռեժիմից»,-նշել է Վաչե Ղահրամանյանը։
«Լեռնային Ղարաբաղը հիմա ստանում է մի կարգավիճակ, որին նա արժանի է` անկախություն, ժողովրդավարական հանրապետություն: Սա կարևոր ուղենիշ է հայ-ավստրալիական համայնքի և մասնավորապես հայկական համայնքի համար»,- ասել է Ավստրալիայի Հայ Դատի գրասենյակի պատվավոր նախագահ Գրեգ Սողոմոնյանը։

Законодательный совет крупнейшего австралийского штата признал независимость НКР
Законодательный совет австралийского штата Новый Южный Уэльс принял резолюцию по признанию независимости Нагорно-Карабахской Республики и права народа республики на самоопределение. Об этом сообщает пресс-служба австралийского офиса "Ай Дат”.
Согласно информации источника, принятая 25 октября резолюция стала результатом работы, проведенной австралийским офисом "Ай Дат” в течение нескольких месяцев.
Парламент страны призвал власти Австралии официально признать независимость НКР и укрепить отношения с республикой и ее народом.
Директор австралийского офиса «Ай Дат» Ваче Каграманян присутствовал на обсуждениях по принятию резолюции. «Карабахская проблема была и остается первоочередным вопросом австралийского офиса „Ай Дат”. Сегодняшнее событие является победой для всех тех, кто продолжает оставаться под давлением жестокого режима», -отметил он.
«Нагорный Карабах получает статус, которого он достоин: это независимая и демократическая республика. Это важная веха в истории существования армянской общины Австралии», – в свою очередь подчеркнул почетный представитель австралийского офиса «Ай Дат» Грег Согомонян.