ԵԱՀԿ դիտորդները դատապարտում են Տեխաս նահանգի գլխավոր դատախազ Գրեգ Աբբոթի սպառնալիքները
ԵԱՀԿ դիտորդները դատապարտում են Տեխաս նահանգի գլխավոր դատախազ Գրեգ Աբբոթի սպառնալիքներն առ այն, որ նա թույլ չի տալիս ԵԱՀԿ դիտորդներին՝ հետևելու ԱՄՆ-ում կայանալիք նախագահական ընտրություններին:
Այս մասին տեղեկացնում է «Chicago Tribune» պարբերականը:
Նշենք, որ ԱՄՆ Տեխաս նահանգի գլխավոր դատախազ Գրեգ Աբբոթը սպառնում է ձերբակալել նախագահական ընտրություններին հետևող ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի դիտորդներին: Դատախազը գտնում է, որ դիտորդների ներկայությունը նահանգում իրավաբանական տեսակետից հիմնավորված չէ:
«Այդ սպառնալիքները, որոնք հնչել են ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի-ի հասցեին անընդունելի են: ԱՄՆ-ն, ինչպես ԵԱՀԿ այլ երկրներ, պետք է հրավիրի ԺՀՄԻԳ-ին՝ ընտրություններին հետևելու», -նշել է ԺՀՄԻԳ-ի ղեկավար Յանեշ Լենարչիչին:
Պարբերականը նշում է, որ Աբբոթը նամակ է հղել ԵԱՀԿ-ին, որում ասում է, որ դիտորդներն իրավունք չունեն հետևել քվեարկությունների ընթացքին:
«Տեխասի օրենքների համաձայն, ԵԱՀԿ դիտորդներն իրավունք չունեն գտնվելու ընտրատեղամասերի տարածքում: ԵԱՀԿ դիտորդների ներկայությունը ընտրատեղամասերի մուտքից 30մ վրա կարող է համարվել քրեական հանցագործություն»,- գրել է դատախազը:

Наблюдатели ОБСЕ осуждают угрозы генпрокурора Техаса в связи с президентскими выборами в США
Наблюдатели Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) осуждают угрозы генерального прокурора штата Техас Грега Абботта, озвученные в связи с их участием в качестве наблюдателей в предстоящих президентских выборах в США. Об этом сообщает издание «Chicago Tribune».
Отметим, что генеральный прокурор Техаса Грег Абботт пригрозил арестовать наблюдателей Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ/ОБСЕ), которые будут следить за ходом президентских выборов в США. Прокурор считает, что присутствие наблюдателей на выборах в штате является необоснованным с юридической точки зрения.
«Угрозы, озвученные в адрес БДИПЧ/ОБСЕ, неприемлемы. США, как и другие страны-члены ОБСЕ, должны пригласить представителей БДИПЧ в страну для осуществления наблюдательской миссии», – отметил директор БДИПЧ Янеш Ленарчич.
Издание отмечает, что Грег Абботт также направил письмо руководству ОБСЕ, в котором заявляет, что наблюдатели не имеют права следить за ходом голосования.
«Согласно законам Техаса, наблюдатели ОБСЕ не имеют права входить на территорию избирательных участков. Нахождение представителей ОБСЕ на расстоянии 30 метров от входа в участок может считаться уголовным преступлением», –отметил прокурор, добавив: «Невыполнение этих требований может привести к уголовному преследованию представителей ОБСЕ».