Քաղաքագետ. Նալբանդյան-Մամեդյարով հանդիպմանը հայկական կողմի դիրքորոշումը կլինի կոշտ և հավասարակշռված
Վաղը Փարիզում կայանալիք Նալբանդյան-Մամեդյարով հանդիպման վերաբերյալ Panorama.am-ին իր մեկնաբանությունն է տրամադրել Քաղաքական զարգացումների հետազոտական կենտրոնի նախագահ, քաղաքական գիտությունների թեկնածու Վահան Դիլանյանը: Քաղաքագետի գնահատմամբ, Նալբանդյան-Մամեդյարով սպասվելիք հանդիպումը որոշակիորեն դուռ կբացի ստեղծված վակուումային իրավիճակի համար:
«Հակամարտող կողմերի միջև հանդիպումները կարևոր են կողմերի մտադրությունների և ընկալումների հստակեցման տեսանկյունից:
Նմանատիպ հանդիպումների շնորհիվ մի կողմից՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները որոշակի տեղեկատվություն են ստանում կողմերի տրամադրությունների վերաբերյալ, որն օգտագործում են կարգավորման իրենց հաջորդիվ օրակարգի ձևավորման համար, մյուս կողմից՝ կողմերը, խոսելով միմյանց հետ, փորձում են հասկանալ միմյանց դիրքորոշումները:
Այս առումով, Նալբանդյան-Մամեդյարով սպասվելիք հանդիպումը որոշակիորեն դուռ կբացի ստեղծված վակուումային իրավիճակի համար:
Այս հանդիպմամբ հայկական կողմի տեսանկյունից հարկ է առանձնացնել 3 հիմնական հանգամանքներ.
1-ին` Հայաստանը վերահաստատում է իր կառուցողական մոտեցումը արցախյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ,
2-րդ` շարունակում է կանխել ԵԱՀԿ մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափը փոխելու Ադրբեջանի պրովոկոտիվ ջանքերը,
3-րդ` այն նախապատրաստական բնույթ ունի հետագայում բարձր մակարդակով հանդիպում կազմակերպելու համար:
Ընդհանուր առմամբ, նախարարների հանդիպումը կարևորվում է նրանով, որ, փաստորեն, դրանով Ադրբեջանին փորձ է արվելու բերել կառուցողական դաշտ:
Այդ փորձի առաջին հանգրվանը կլինի կոնկրետ հանդիպման փաստը, իսկ լրացուցիչ գործոնի դեր կխաղա համանախագահների ոչ ավանդական վերաբերմունքը Ադրբեջանի ապակառուցողական վարքագծի նկատմամբ:
Հայկական կողմի դիքորոշումը հանդիպմանը կլինի կոշտ և հավասարակշռված, որովհետև դրա համար ապահովված է բարենպաստ տեղեկատվական միջավայր»,-ասված է մեկնաբանության մեջ:

Expert: Armenian side’s position will be tough and balanced at Paris meeting
Vahan Dilanyan, head of the Research Center for Political Developments, commented on the scheduled meeting in Paris on Saturday between Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers in an interview with Panorama.am.
According to the expert, the meeting between Edward Nalbandian and Elmar Mammadyarov will break the vacuum situation.
“Meetings between the conflicting sides are important from the point of view of clarification of intentions and perceptions.
We should highlight 3 key circumstances in connection with this meeting:
1. Armenia reconfirms its constructive position on Karabakh peace process
2. Armenia continues to prevent Azerbaijan’s provocative efforts aimed at changing the OSCE Minsk Group format
3. It is a preparatory meeting before a high-level meeting that could be held in the future
In general, the meeting between the FMs is important because in fact an attempt will be made to turn Azerbaijan to a constructive course.
The first result will be the fact of holding a meeting, and the non-traditional attitude of the Co-Chairs to Azerbaijan’s unconstructive position will be an additional factor.
The Armenian side’s position at the meeting will be tough and balanced because there is a favorable information environment,” said the expert.
We will remind that Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian will meet with his Azerbaijani counterpart Elmar Mammadyarov and the OSCE Minsk Group Co-Chairs in Paris on October 27.
The Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers last met on June 18 of this year in Paris, following their meeting with the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
On October 27, the FMs will meet tête-à-tête for the first time since Azeri axe-murderer Ramil Safarov’s extradition and pardon.
The OSCE Minsk Group Co-Chairs met separately with the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan in Paris on September 3.