1999թ-ի այս օրը` հոկտեմբերի 27-ին Ազգային ժողով-կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում, խորհրդարանի նիստերի դահլիճ ներխուժեցին հինգ զինված անձինք և կրակ բացեցին Ազգային ժողովի պատգամավորների ու կառավարության անդամների վրա: Ոճրագործության արդյունքում զոհվեցին Ազգային ժողովի նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը, վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը, Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալներ Յուրի Բախշյանը եւ Ռուբեն Միրոյանը, պատգամավորներ Միքայել Քոթանյանը, Հենրիկ Աբրահամյանը, Արմենակ Արմենակյանը, օպերատիվ հարցերի նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանը:
Նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ ոճրագործությունը իրավմամբ որակվեց ոչ միայն ահաբեկչություն քաղաքական գործիչների նկատմամբ, այլև հարված պետականության ողնաշարին:
Ազգային Ժողովի այգում 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի մոտ այսօր տեղի կունենա հիշատակի արարողություն:

Today Armenia commemorates the victims of the 1999 parliament terror attack. A memorial ceremony will be held today in the Armenian National Assembly’s park, near the monument to those killed in the terror attack.
On October 27, 1999, a group of five terrorists broke into the parliament hall and killed Armenian MPs and government members: parliament speaker Karen Demirchyan, Prime Minister Vazgen Sargsyan, vice speakers of parliament Yuri Bakhshyan and Ruben Miroyan, MPs Michael Kotanyan, Armenak Armenakyan, Henrik Abramyan and Leonard Petrosyan.