Նոյեմբերին Արաքս գետի վրա տեղի կունենա հայ-իրանական համատեղ հիդրոէլեկտրակայանի հիմնարկեքը
Այդ մասին իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում՝ նշել է ԻԻՀ էներգետիայի նախարարի՝ միջազգային համագործակցության հարցերով տեղակալ Էսմայիլ Մահսուլին:
ԻԻՀ էներգետիկայի փոխնախարարը նշել է, որ Իրանն ու Հայաստանը նպատակ ունեն Արաքս գետի վրա 260 մեգավատ հզորությամբ համատեղ հիդրոէլեկտրակայան կառուցել, որի մի մասը համապատասխանաբար կլինի Իրանի տարածքում (Ղարե Չիլեր), իսկ մյուսը ՝ Հայաստանում (Մեղրի):
Էսմայիլ Մահսուլիի խոսքով՝ նոր կառուցվելիք հիդրոէլեկտրակայանի հիմնարկեքի արարողությունը նախատեսվում է կատարել ս.թ. նոյեմբերի 18-ին:
Սերժ Սարգսյան. Հայ-իրանական համագործակցության օրինակների շարքը շուտով կհամալրի Մեղրիի ՀԷԿ-ի հիմնարկեքը

Иран и Армения построят совместную гидроэлектростанцию на реке Аракс. Об этом в интервью иранскому информационному агентству «ИСНА» заявил заместитель министра энергетики ИРИ по международным вопросам Эсмаил Махсули.
По его словам, Иран и Армения намерены построить на реке Аракс совместную гидроэлектростанцию мощностью 260 МВт, часть которой соответственно будет находиться на территории Ирана (Каре Чилер), а другая часть в Армении (Мегри).
Эсмаил Махсули добавил, что церемония закладки капсул на месте строительства новой ГЭС состоится 18 ноября текущего года.