Բուլղարացիները չեղյալ են հայտարարել Հայոց ցեղասպանության մասին ընդունած հռչակագիրը
Երկու տարի առաջ Բուլղարիայի հարավում գտնվող Յամբոլ քաղաքի իշխանությունները միաձայն ընդունել էին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող հռչակագիր: Այժմ Յամբոլի քաղաքային խորհուրդը չեղյալ է հայտարարել այդ հռչակագիրը: Չեղյալ հայտարարելու համար կազմակերպված քվեարկությունն ավարտվել է 8 դեմ և 20 կողմ ձայների հարաբերակցությամբ: Գործողությունը պատճառաբանվել է այն հիմնավորումով, որ նման հռչակագիրը բացասական ազդեցություն է ունենում Թուրքիայի հետ հարաբերությունների վրա:
Ըստ թուրքական «Sondakika» լրատվական կայքի` Ցեղասպանության մասին հռչակագիրը չեղյալ է հայտարարվել այն մի շարք կազմակերպությունների պահանջով ու լոբբինգով, որոնք չէին կարողանում համատեղ նախագծեր կյանքի կոչել թուրք գործընկերների հետ:

Власти болгарского города Ямбол отменили декларацию о признании Геноцида армян
Два года назад власти города Ямбол, расположенного на юге Болгарии, единогласно приняли декларацию о признании Геноцида армян.
Теперь городской совет Ямбола признал эту декларацию недействительной. Голосование по признанию недействительности декларации завершилось соотношением голосов 8 -«против» и 20-«за». Данное решение было обосновано тем, что наличие вышеуказанной декларации отрицательно сказывается на отношениях с Турцией.
Как сообщает турецкий информационный сайт «Sondakika», декларация о признании Геноцида армян была признана недействительной по требованию ряда организаций, которые не могли реализовать некоторые совместные проекты с турецкими партнерами.