Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Երևանի «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում ներկա է գտնվել ոսկերչական իրերի ցուցահանդեսի բացման արարողությանը: Ցուցահանդեսում ներկայացված են ինչպես հայրենական, այնպես էլ ավելի քան 70 օտարերկրյա ընկերությունների և անհատների աշխատանքներ:
Միջոցառմանը մասնակցում են նաև Համաշխարհային ոսկերիչների ասոցիացիայի նախագահ Գայետանո Կավալիերին և «Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության» (AJA) նախագահ Գագիկ Գևորգյանը:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակի հաղորդմամբ, հանրապետության ղեկավարը շրջել է արդեն ավանդական դարձած այս ցուցահանդեսի տաղավարներով, ծանոթացել ներկայացված ոսկերչական արտադրատեսականուն, զրուցել ցուցահանդեսի մասնակիցների հետ:
Ոսկերչական արդյունաբերության զարգացման հեռանկարները քննարկելու նպատակով, հոկտեմբերի 30-ին Երևանում նախատեսված է նաև համաժողով, որտեղ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը կներկայացնի ՀՀ արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարության շրջանակներում մշակված՝ ոսկեգործության, ադամանդագործության և ժամագործության ոլորտների զարգացման ռազմավարությունների նախագծերը, ինչպես նաև «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի տարածքում ոսկերչության ոլորտի զարգացման նպատակով ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման հնարավորությունները:

Today President Serzh Sargsyan attended the opening ceremony of a jewelry exhibition at Armenia Marriott Hotel. Jewelry pieces from Armenian and over 70 foreign companies are presented at the exhibition. The exhibition has also been attended by President of the World Jewellery Confederation (CIBJO) Gaetano Cavalieri and President of the Armenian Jewelers Association (AJA) Gagik Gevorkian.
The President of Armenia toured the pavilions of this traditional exhibition, observed the displayed pieces of jewelry and conversed with the participants of the exposition.
Issues related to the development of the jewelry industry will be discussed at a conference, which will take place in Yerevan on October 30. At the conference, the RA Ministry of Economy will present proposals developed in the framework of the industrial policies aimed at the enhancement of exports and expansion of the areas of gold, diamond, and watch production, as well as possibilities of creation on the territory of Zvartnots International Airport of a free trade zone – also aimed at the development of the jewelry manufacturing area, presidential press service reported.