«Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչումը բացարձակ անընդունելի է, քանի որ այդ ճանաչումը միայն մեկ իմաստ ունի՝ Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը Հայաստանից, որովհետև Ադրբեջանից ԼՂՀ-ն շատ վաղուց է անկախ»,- այսօր անդրադառնալով Արցախի անկախության ճանաչման խնդրին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Արմեն Աղայանը:
Քաղագետի համոզմամբ, Արցախի անկախության ճանաչումը այսօր բխում է անգամ Ադրբեջանի շահերից, քանի որ Հայաստանից անկախանալով Արցախը կդառնա վիճելի տարածք:
«Այդ ահավոր սխալ քաղաքականությունը ժամանակին մեր վզին փաթաթվեց հենց ՀՀՇ կառավարման տարիներին Լևոն Տեր-Պետրոսյանի կողմից, անգամ դրանից մի քանի ամիս առաջ «Ղարաբաղ կոմիտեի» ղեկավարների կողմից, որոնք 1989 թ.-ի դեկտեմբերի 1-ի որոշումից հետո սկսեցին պայքարել հենց այդ որոշման դեմ (Խորհրդային Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորումը)»,- նշեց քաղաքագետը:
Վերջինիս վստահեցմամբ, երբ Հայաստանում անկախության հանրաքվե, իսկ այնուհետև ՀՀ նախագահի ընտրություն պետք է լիներ, այն ժամանակվա Հայաստանի իշխանությունները արգելել էին տեղամասեր բացել Արցախում՝ չնայած Արցախն արդեն մեկուկես տարի Հայաստանի մաս էր կազմում:
«Բոլոր առումներով փաստացի Արցախը Հայաստանի մաս էր: Բայց քանի որ պատերազմ էր սպասվում, և Տեր-Պետրոսյանի վարչախումբը վստահ էր, որ այդ պատերազմում մենք պարտվելու ենք, այդ պարտության պատասխանատվությունը չկրելու համար ուզեց ժամ առաջ ազատվել Արցախ կոչվող գլխացավանքից»,- համոզմունք հայտնեց բանախոսը:
Վերջինիս կարծիքով, Արցախը Հայաստանից առանձնացնելու որոշումը եթե չլիներ, ապա այդ դեպքում Ադրբեջանի հարձակումը Արցախի վրա կընկալվեր հարձակում Հայաստանի վրա, իսկ այդ դեպքում պատերազմում հաղթանակը կլիներ ավելի քիչ կորուստներով և շատ ավելի արագ: Իսկ այդ որոշման պատասխանատվությունը ոչ միայն ՀՀՇ վարչակազմինն է, այլև որոշ առումով «Դաշնակցություն» կուսակցության և Արցախի այն ժամանակվա դաշնակցական ղեկավարության պատասխանատվությունն է:
«Պետք է վերականգնել Հայաստանում համապետական ընտրություններին մասնակցելու Արցախում բնակվող Հայաստանի քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքը, որից նրանք այդ հանցագործ որոշման արդյունքում զրկվել են 1995թ.-ից սկսած: Արցախը Հայաստան է: Արցախում ապրում է 100 հազարից ավելի Հայաստանի քաղաքացի, հասկանո՞ւմ եք, նրանք ապրում են Հայաստանում: Արցախը պետք է հռչակվի Հայաստանի անբաժանելի մաս»,- նշեց Ա. Աղայանը:

Политолог: Нагорный Карабах должен быть провозглашен неотъемлемой частью Армении
«Признание независимости Нагорного Карабаха абсолютно неприемлемо. Это нацелено лишь на признание независимости Нагорного Карабаха от Армении, поскольку НКР давно является независимой от Азербайджана республикой», – об этом на пресс-конференции заявил политолог Армен Агаян, комментируя проблему признания независимости НКР.
По убеждению политолога, признание независимости НКР на сегодняшний день исходит даже из интересов Азербайджана, так как в случае, если НКР провозгласит независимость от Армении, эта республика станет спорной территорией.
«Эта ошибочная политика некогда была навязана нам Левоном Тер-Петросяном именно тогда, когда правящей силой было Армянское общенациональное движение. За несколько месяцев до этого такую политику навязали руководители комитета «Карабах», которые со дня принятия 1 декабря 1989 года решения (о воссоединении Советской Армении и Нагорного Карабаха) стали бороться против принятия этого решения», – подчеркнул политолог.
Армен Агаян добавил, что когда в Армении должен был быть проведен референдум о независимости, а затем и выборы президента, действующие в те времена власти запретили открывать избирательные участки в Нагорном Карабахе, несмотря на то, что Нагорный Карабах на протяжении полутора лет был частью Армении.
«Во всех смыслах Арцах фактически является частью Армении. Однако поскольку надвигалась война и режим Тер-Петросяна был уверен в поражении, для того, чтобы уклониться от ответственности за такое поражение он захотел как можно быстрее избавиться от этой головной боли», – заверил политолог.
В случае отсутствия решения об отделении Нагорного Карабаха от Армении, по мнению Армена Агаяна, нападение азербайджанской стороны на Нагорный Карабах было бы воспринято как нападение на Армению, а в таком случае победа на войне выдалась бы с гораздо меньшими потерями и намного быстрее. Ответственность за принятие такого решения лежит не только на АОД, но и в некотором смысле на АРФ «Дашнакцутюн» и тогдашних представителей АРФД в Нагорном Карабахе.
«Необходимо восстановить конституционное право проживающих в Арцахе граждан Армении участвовать в общегосударственных выборах в Армении. Это право, которого они лишились с 1995 года, то есть с момент принятия этого преступного решения. Арцах – часть Армении. Там проживает свыше 100 тысяч граждан Армении. И они проживают в Армении. Арцах должен быть провозглашен неотъемлемой частью Армении», – резюмировал А.Агаян.