«Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչումը բացարձակ անընդունելի է, քանի որ այդ ճանաչումը միայն մեկ իմաստ ունի՝ Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը Հայաստանից, որովհետև Ադրբեջանից ԼՂՀ-ն շատ վաղուց է անկախ»,- այսօր անդրադառնալով Արցախի անկախության ճանաչման խնդրին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Արմեն Աղայանը:
Քաղագետի համոզմամբ, Արցախի անկախության ճանաչումը այսօր բխում է անգամ Ադրբեջանի շահերից, քանի որ Հայաստանից անկախանալով Արցախը կդառնա վիճելի տարածք:
«Այդ ահավոր սխալ քաղաքականությունը ժամանակին մեր վզին փաթաթվեց հենց ՀՀՇ կառավարման տարիներին Լևոն Տեր-Պետրոսյանի կողմից, անգամ դրանից մի քանի ամիս առաջ «Ղարաբաղ կոմիտեի» ղեկավարների կողմից, որոնք 1989 թ.-ի դեկտեմբերի 1-ի որոշումից հետո սկսեցին պայքարել հենց այդ որոշման դեմ (Խորհրդային Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորումը)»,- նշեց քաղաքագետը:
Վերջինիս վստահեցմամբ, երբ Հայաստանում անկախության հանրաքվե, իսկ այնուհետև ՀՀ նախագահի ընտրություն պետք է լիներ, այն ժամանակվա Հայաստանի իշխանությունները արգելել էին տեղամասեր բացել Արցախում՝ չնայած Արցախն արդեն մեկուկես տարի Հայաստանի մաս էր կազմում:
«Բոլոր առումներով փաստացի Արցախը Հայաստանի մաս էր: Բայց քանի որ պատերազմ էր սպասվում, և Տեր-Պետրոսյանի վարչախումբը վստահ էր, որ այդ պատերազմում մենք պարտվելու ենք, այդ պարտության պատասխանատվությունը չկրելու համար ուզեց ժամ առաջ ազատվել Արցախ կոչվող գլխացավանքից»,- համոզմունք հայտնեց բանախոսը:
Վերջինիս կարծիքով, Արցախը Հայաստանից առանձնացնելու որոշումը եթե չլիներ, ապա այդ դեպքում Ադրբեջանի հարձակումը Արցախի վրա կընկալվեր հարձակում Հայաստանի վրա, իսկ այդ դեպքում պատերազմում հաղթանակը կլիներ ավելի քիչ կորուստներով և շատ ավելի արագ: Իսկ այդ որոշման պատասխանատվությունը ոչ միայն ՀՀՇ վարչակազմինն է, այլև որոշ առումով «Դաշնակցություն» կուսակցության և Արցախի այն ժամանակվա դաշնակցական ղեկավարության պատասխանատվությունն է:
«Պետք է վերականգնել Հայաստանում համապետական ընտրություններին մասնակցելու Արցախում բնակվող Հայաստանի քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքը, որից նրանք այդ հանցագործ որոշման արդյունքում զրկվել են 1995թ.-ից սկսած: Արցախը Հայաստան է: Արցախում ապրում է 100 հազարից ավելի Հայաստանի քաղաքացի, հասկանո՞ւմ եք, նրանք ապրում են Հայաստանում: Արցախը պետք է հռչակվի Հայաստանի անբաժանելի մաս»,- նշեց Ա. Աղայանը:

Armen Aghayan: Artsakh should be declared integral part of Armenia
Recognition of Nagorno-Karabakh’s independence is absolutely unacceptable because it is only aimed at Nagorno-Karabakh’s independence from Armenia as NKR became independent from Azerbaijan long ago, political scientist Armen Aghayan told reporters, referring to the issue of Nagorno-Karabakh’s recognition.
According to the expert, recognition of Artsakh’s independence is even in the interests of Azerbaijan, because after becoming independent from Armenia, Artsakh will become disputed territory.
“That wrongful policy was once forced upon us by Levon Ter-Petrosyan when the Armenian National Movement was the ruling party. Some months earlier, that policy was forced upon us by the leaders of Karabakh Committee, who after the adoption of the December 1, 1989 decision on reunification of Soviet Armenia and Nagorno-Karabakh began to fight against the adoption of that decision,” said the political scientist.
Aghayan noted that Armenia was holding a referendum of independence and presidential elections, but the Armenian authorities of the time did not permit to open polling stations in Artsakh, although Artsakh had been part of Armenia for a year and a half.
“Artsakh was part of Armenia in all aspects. But as a war was approaching and Ter-Petrosyan’s administration was sure that we will lose the war, in order not to bear responsibility for that defeat, they wanted to get rid of that headache as soon as possible,” said the speaker.
According to him, if there hadn’t been the decision on separating Artsakh from Armenia, Azerbaijan’s attack on Artsakh would be perceived as an attack on Armenia, and in that case the victory in the war would be faster and with less losses. The responsibility for that decision lays not only on the Armenian National Movement, but also on the ARF Dashnaktsutyun and ARF representatives of that time in Artsakh.
“It is necessary to restore the constitutional right of the Armenian citizens living in Artsakh to participate in the state elections in Armenia, the right they have been deprived of since 1995 when that criminal decision was made. Artsakh is Armenia. More than 100,000 Armenian citizens live in Artsakh. They live in Armenia. Artsakh should be declared an integral part of Armenia,” said Armen Aghayan.