«Արտյոմ Լիպեցկին» հայտնի օրենքով գող է, նրան հավանաբար, մատնել են. Սերգեյ Գալոյան
«Սուրենչիկ» անունով «օրենքով գող» չկա, իսկ «Արտյոմ Լիպեցկի» «օրենքով գողը» հայտնի է բոլորին: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «օրենքով գողերի» կյանքը և գործունեությունը ուսումնասիրած, գրող, հրապարակախոս Սերգեյ Գալոյանը` մեկնաբանելով ռուսական լրատվամիջոցների տարածած տեղեկությունը, թե Մոսկվայում «գողական հավաքույթի» ժամանակ հայտնաբերվել են հայ «օրենքով գողեր»` «Արտյոմ Լիպեցկին» ու «Սուրենչիկը»: Վերջինը, ըստ նույն աղբյուրների, արտաքսվել է Հայաստան:
«Ես այդ աշխարհը լավ եմ ուսումնասիրել. Երրորդ մասցի մի հատ Համբո գնում-հասնում ա Ռուսաստան ու լրատվամիջոցներով շուխուր ա քցում, թե ինքը օրենքով գող ա: Խուժանի մեկը կլնի, բանտարկված կլնի, ջեբկիր կլնի և ինքն իրեն օրենքով գող կարգած կլինի», -մեզ հետ զրույցում ասաց պարոն Գալոյանը:
Ասաց, որ «Արտյոմ Լիպեցկիին» ճիշտ է չի հանդիպել, բայց նրա մասին «շատ բան» գիտի: «Անվիճելի է` նա «օրենքով գող» է: Ինքը երբեմն ճամբարներ է փոխել, այսինքն` ստիպված է եղել ճամբարներ փոխել. Մեկ խմբավորումից գնալ մեկ այլ խմբավորում: Բայց այդ հանգամանքը իր վարկի վրա գողերի աշխարհում այդքան էլ չի ազդել: Ինքը հարգված մարդ է այդ տարածքներում», -ազգությամբ հայ «օրենքով գողին» ներկայացրեց գրողը:
Ինչ վերաբերում է ռուս իրավապահների կողմից նրան ձերբակալելուն, Գալոյանի կարծիքով, «մեկնումեկը հավանաբար նրան մատնել է»:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը վկայակոչելով ռուսական լրատվամիջոցներին, տեղեկացրել էր, որ ռուս իրավապահները Մոսկվայում նախօրեին գիշերը «գողական հավաքույթի» ժամանակ ձերբակալել են քրեական հեղինակությունների մի խմբի, որոնց թվում ազգությամբ հայ 2 «օրենքով գողեր» կան: Նրանցից մեկը Արտյոմ Առաքելյանն է` «Արտյոմ Լիպեցկի» մականունով և Սուրեն Ավետիսյանը` «Սուրենչիկ» մականունով:
Ձերբակալելուց հետո, օպերատիվ խմբի աշխատակիցները «Լիպեցկիի» մոտ հայտնաբերել են կեղծ անձնագիր և 16 գ հաշիշ տեսակի թմրանյութ: Հարուցվել է քրեական գործ ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 228 հոդվածի` «թմրանյութեր ապօրինի ձեռք բերելը, պահելը, իրացնելը» և 327 հոդվածի «կեղծ փաստաթուղթ օգտագործելը» հատկանիշներով:
Ռուսական լրատվամիջոցը տեղեկացնում է, որ Ավետիսյանը, նույն «Սուրենչիկը» արտաքսվել է Հայաստան: Ներքին գործերի նախարարության Մոսկվայի գլխավոր վարչության լրատվական ծառայությունից տեղեկացրել են, որ ծրագրում են լրացուցիչ միջոցառումներ իրականացնել Ավետիսյանի հանցավոր գործունեությունը հետաքննելու համար:

Никакого «вора в законе» по кличке «Суренчик» не существует, а вот «Артема Липецкого», скорее всего, сдали
14:30 30/10/2012
Накануне в ходе спецоперации московская полиция пресекла воровскую сходку в одном из ресторанов российской столицы и вместе с сотрудниками СОБРа задержала пятерых криминальных авторитетов. Как передавал «Интерфакс» со ссылкой на данные оперативников, двое из задержанных – это уроженцы Армении Артем Аракелян и Сурен Аветисян – так называемые «воры в законе», известные в криминальном мире под кличками «Артем Липецкий» и «Суренчик».
Российское СМИ отмечало, что «задержанные оказывали криминальное влияние на организованную группу, участники которой занимались поставками и реализацией наркотических средств на территории ЦФО РФ».
«При личном досмотре оперативники изъяли у Аракеляна поддельный паспорт и около 16 граммов гашиша. После этого он был арестован. По данному факту возбуждено уголовное дело по ст. 228 УК РФ (незаконное хранение, приобретение, перевозка, переработка наркотических средств) и по ст.327 УК РФ (использование заведомо подложного документа). Сотрудники ГУ МВД России проведут оперативные мероприятия по выявлению дополнительных эпизодов преступной деятельности задержанного, добавили в пресс-службе. А. Аветисян депортирован на родину», – сообщало информагентство.
В связи с этим в интервью Panorama.am писатель и публицист Сергей Галоян, занимающийся исследованием криминального мира и деятельности криминальных авторитетов, заявил, что никакого «вора в законе» по кличке «Суренчик» не существует, а вот «Артем Липецкий» всем известный «вор в законе».
«Я этот мир прекрасно изучил. Какой-нибудь тип с Третьего участка (не самый престижный район в Ереване. – Примеч. ред.) отправляется в Россию и пускает через СМИ шумиху, будто он вор в законе. Скорее всего, это какой-нибудь хулиган, лицо, имеющее судимость, карманник, и он сам себя провозгласил вором в законе», – отметил С. Галоян.
По его словам, хотя лично он и не встречался с Артемом Липецким, тем не менее многое о нем знает.
«То, что он вор в законе, – это бесспорно. Он иногда менял кланы, то есть вынужден был менять, переходить из одной группировки в другую, но это обстоятельство не оставило серьезного следа на его авторитете среди воров. Он уважаемая фигура в этих краях», – рассказал публицист.
Что касается задержания А. Аветисяна, то, предположил С. Галоян, «скорее всего, его кто-то сдал».