«Սպարտակ Ղուկասյանի՝ «օրենքով գող» դառնալը ծիծաղելի է»
Վերջերս մամուլով տարածված տեղեկությունները, թե Գյումրիի նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը ամեն ինչ անում է իր որդուն՝ Սպարտակ Ղուասյանին օրենքով գող կարգելու համար, ծիծաղեցնում են քրեական հեղինակությունների մասին գրքերի հեղինակ, հրապարակախոս Սերգեյ Գալոյանին:
«Սպարտակ Ղուկասյանին օրենքով գող կարգելու մասին լուրերը ծիծաղելի են: Լավ էլի, լավ էլի ըտենց բան չի կարելի», Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում անդրադառնալով այդ մասին տեղեկություններին ասաց Գալոյանը:
Նրա խոսքով, «օրենքով գող» դառնալու համար երկար ու դժվար ճանապարհ պետք է անցնել, կատարել դրա համար անհրաժեշտ մի քանի կանոններ: ««Օրենքով գողը» չպետք է երբևէ զագսով ամուսնացած լինի, չպետք է սեփականություն ունենա, չպետք է ծառայած լինի որևէ երկրի որևէ բանակում, պետական որևէ հիմնարկում աշխատած չպետք է լինի, չպետք է ոստիկանական բաժանմունքում որևէ ցուցմունք ստորագրած լինի, իսկ Սպարտակը մեռավ ցուցմունքներ ստորագրելով, նա ո՞նց կարա «օրենքով գող» լինի», -նկատեց Սերգեյ Գալոյանը:
Միևնույն ժամանակ, ըստ Գալոյանի, վերջին տարիներին վրացիների վատ ավանդույթի պատճառով շատացել է «օրենքով գող» կոչումը գնողների թիվը և դա հենց վրացիների շրջանում: Նրա ուսումնասիրությամբ, վերջին տասը տարվա ընթացքում վրացիները, որոնք ունեին ընդհանուր առմամբ 28 «օրենքով գող», դրանց թիվն ավելացավ 280-ով:
Ինչ վերաբերում է ազգությամբ հայ «օրենքով գողերին», ապա ըստ Գալոյանի, 1996-97 թվականներից հետո հանցագործ աշխարհի ու իրավապահների կողմից կազմված ցուցակում եղել են 950 «օրենքով գողեր», որոնցից 76-ը եղել են հայեր: Նրանք, ըստ Գալոյանի, հիմնականում գործել են Հայաստանից դուրս:

Публицист С.Галоян назвал «смешными» сведения о возможном объявлении сына экс-мэра Гюмри «вором в законе»
Муссируемые в последние дни в СМИ сведения о том, что экс-мэр Гюмри Вардан Гукасян делает все, для того, чтобы его сын Спартак Гукасян стал «вором в законе», вызывают смех у автора книг о криминальных авторитетах, публициста Сергея Галояна.
В беседе с Panorama.am Сергей Галоян для того, чтобы стать «вором в законе» нужно пройти долгий и сложный путь и соблюдать некоторые необходимые для этого правила. «„Вор в законе” не должен вступать в брак и регистрировать его в ЗАГСе, иметь собственность, служить в армии какой-либо страны, работать в государственных учреждениях, подписываться в полицейском отделении под показаниями. Последнее требование Спартак нарушал неоднократно. Как он в таком случае может стать „вором в законе”?!», – заметил С.Галоян.
По мнению публициста, в последние годы участились случаи, когда титул «вор в законе» покупают. Такая тенденция заметна среди грузин. Как отметил Сергей Галоян, согласно проведенному им исследованию, в последние десять лет число «воров в законе», являющихся грузинами по происхождению, увеличилось на 280 (вместо прежних 28 человек).
Что касается «воров в законе» -армян, то по данным Галояна, в составленном представителями криминального мира и правоохранительными органами после 1996-97 гг. списке числились 950 «воров в законе», 76 из которых были армяне. Они, по словам публициста, разворачивали деятельность за пределами Армении.