«Դեղերի շուկան մենաշնորհային չէ». Դումանյանը չգիտե, որ Սամվել Ալեքսանյանը դեղ է ներկրում
Եթե առողջապահության ոլորտում իր ղեկավարության տարիներին չարաշահումներ հայտնաբերվեն ներկայիս նախարար Դերենիկ Դումանյանը պատրաստ է պատասխանատվություն կրել: «Ես պատասխանատվություն կկրեմ իմ մասով, այն բանի համար, թե ես, որպես առողջապահության նախարար, ինչ միջոցներ չեմ ձեռնարկել, որպեսզի տնտեսվարող սուբյեկտը, որը ունի ուրիշ լիազոր մարմին, չի կարողացել օրենքի սահմաններում դեղորայք գնել»,- այսօր լրագրողների հետ Ազգային ժողովում տեղի ունեցած ճեպազրույցում ասաց նախարար Դումանյանը:
Այդ դեպքում ինչո՞ւ նախկին նախարար Հարություն Քուշկյանը առողջապահության ոլորտում, մասնավորապես դեղերի շուկայում արձանագրված չարաշահումների մասին հարցերին պատասխաններ չի տալիս, նախարարն արձագանքեց.
«Իսկ դուք հարցրե՞լ եք, նա չի՞ տվել: Եթե դուք հարցնեք, միգուցե նա կտա ձեզ բացատրություններ: Այսօր առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գտնվում է բուժհիմնարկների ընդամենը 10 տոկոսը: 90 տոկոսն ունի այլ լիազոր մարմին: Քաղաքապետարանի ենթակայության տակ են գտնվում Երևան քաղաքի բուժհիմնարկների մեծ մասը: Մնացած բուժհիմնարկները գտնվում են մարզային ենթակայության տակ: Այսինքն, մենք ուղիղ կառավարման խնդիր տվյալ բուժհիմնարկի հետ չունենք, և մեր կառավարումը վերաբերում է ընդհանուր առողջապահական քաղաքականությանը»:
Լրագրողները փորձեցին հասկանալ` այսինքն Դումանյանն արդարացնո՞ւմ է Քուշկյանին, նախարարն էլ պատասխանեց. «Ես ոչ արդարացնող եմ, ոչ մեղադրող: Ես առողջապահության նախարարն եմ: Ես պատասխանատու եմ իմ քայլերի համար»:
Առողջապահության նախարարն այն կարծիքին է, որ դեղերի շուկան մենաշնորհային չէ և ասաց, որ ոլորտում կան 70 կազմակերպություններ, որոնք դեղեր են ներկրում Հայաստան, հետևաբար մենաշնորհի մասին խոսք լինել չի կարող:
Այս հայտարարությունից հետո լրագրողը հետաքրքրվեց` այդ կազմակերպություններից քանիսի՞ տերն է Սամվել Ալեքսանյանը (Լֆիկ Սամո), ինչի հաջորդեց նախարար Դումանյանի արձագանքը. «Ես չգիտեմ: Ես կոմպետենտ եմ բոլոր հարցերին, բայց այն հարցերին, որոնք ինձ են վերաբերում: Ես դեղերի ներկրողների ազգանունները չեմ հարցրել, թե ով է ներկրում: Դեղերի ներկրողը դիմում է նախարարություն, խնդրում թույլտվություն, որ տվյալ դեղը ներկրվի: Մենք հայտը ներկայացում ենք դեղգործակալությանը, փորձագիտական կենտրոնին, որն ուսումնասիրում է դեղի որակը, փաստաթղթերը, նոր թույլ ենք տալիս, որ նա ներկրի: Թե նա ում ազգանունով է ներկրում, դա ինձ չի հետաքրքրում: Ինձ հետաքրքրում է, որ դեղը լինի որակյալ, անվտանգ և արդյունավետ»:
Մյուս հարցին, թե եթե ազգանուններով չգիտեք, հնարավո՞ր է ադրբեջանցին դեղ ներկրի Հայաստան, Դումանյանը պատասխանեց հարցով. «Չգիտեմ, ձեր կարծիքով նման սուբյեկտն իրավունք ունի՞ Հայաստան դեղ ներմուծել»:
Նշենք, որ դեղերի շուկայում Սամվել Ալեքսանյանին (Լֆիկ Սամո) պատկանող «Նատալի Ֆարմ» ընկերությունը անբարեխիղճ գործունեություն էր ծավալել` շուկայում զբաղեցնելով գերիշխող դիրք, ինչ արդյունքում 50 մլն դրամով տուգանվել էր ՏՄՊՊՀ-ի կողմից:

Глава Минздрава Армении готов нести ответственность за злоупотребления, допущенные в годы его пребывания в должности
Министр здравоохранения Армении Дереник Думанян готов нести ответственность за возможные злоупотребления, допущенные в годы его пребывания в должности. «Я готов нести ответственность за то, что я, как министр здравоохранения, не предпринял меры для того, чтобы хозяйствующий субъект, у которого есть другой уполномоченный орган, не сумел в рамках закона купить медикаменты», – об этом в ходе брифинга в Национальном Собрании заявил министр здравоохранения Дереник Думанян.
Отвечая на вопрос о том, почему в таком случае экс-министр здравоохранения Арутюн Кушкян не отвечает на вопросы, связанные со случаями злоупотребления на рынке лекарственных препаратов, Д. Думанян заявил: «Вы спросили и он не дал ответа? Быть может, если вы спросите, он даст разъяснения. На сегодняшний день при Министерстве здравоохранения действует лишь 10 % медучреждений. У 90% из них есть свой уполномоченный орган. При мэрии действует большая часть медучреждений города Ереван. То есть перед нами стоит задача прямого управления данными учреждениями, а это управление касается общей политики в сфере здравоохранения».
На уточняющий вопрос, пытается ли он оправдать Арутюна Кушкяна, министр ответил: «Я не оправдываю и не обвиняю. Я министр здравоохранения. Я несу ответственность за свои действия».
Дереник Думанян придерживается той позиции, что рынок лекарственных препаратов не является монопольным. По его словам, в этой сфере действуют 70 организаций, которые импортируют в Армению медикаменты, следовательно, речи о монополиях не может идти.
После этих слов журналист обратился к министру с вопросом о том, владельцем скольких из указанных им организаций является депутат Национального Собрания Армении Самвел Алексанян. В ответ на это министр заявил: «Не знаю. Я компетентен отвечать на те вопросы, которые касаются меня. Я не интересовался именами импортеров лекарств. Импортер обращается в Минздрав, получает разрешение на импорт. Мы направляем его запрос на экспертизу и после исследования качества препаратов, а также документов, мы даем разрешение на импорт. Меня интересует то, чтобы препарат был качественным, безопасным и эффективным, а не то, кто его импортирует».
Напомним, что за превышение служебного положения и создание антиконкурентного поля Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении оштрафовала компанию “Натали фарм”, занимающуюся импортом и реализацией лекарственных средств, на 50 миллионов драмов.