10-ամյա Լևոնը օգնության կարիք ունի. «Չեմ կարա թողնիմ աչքիս դեմը մարի…»
Գյումրիի փոքրիկ բնակիչ, 10-ամյա Լևոն Այվազյանը օգնության կարիք ունի: Արդեն մեկ շաբաթ է գյումրվա հեռուստաընկերությունների եթերով կարելի է տեսնել երեխային օգնելու հորդորով գովազդը, որով հաղորդվում է բանկային հաշվեհամարը, քանզի Հայաստանում փոքրիկին բժշկությունն օգնել անզոր է և միայն Մոսկվայի Բուրդենկոյի անվան կենտրոնում է, որ պատասխանատու մասնագետները վիրահատություն անցկացնելու հավանություն են տվել: Սակայն անսպասելի վրա հասած դժբախտությունը՝ գլխուղեղի աճող ուռուցքը միակը չէ՝ աղետալի երկրաշարժից փրկված ընտանիքը միջոցներ չունի, որպեսզի կարողանա փրկել երեխայի կյանքը առանց կողմնակի օգնության…
Panorama.am-ի հետ զրույցում հուսահատ հայրը, Ռուբեն Այվազյանը, ով մի կերպ է փրկվել երկրաշարժից, պատմեց՝ «հիվանդությունը ուղղակի փուլ եկավ մեր վրա, ոնց որ ժամանակին շենքը փուլ եկավ վրաս»: Շուրջ երկու շաբաթ առաջ դպրոցում, հենց դասի ժամանակ փոքրիկ Լևոնը ուշագնաց է լինում, և բժիշկներն անմիջապես խորհուրդ են տալիս երեխային հետազոտել Երևանում: Վերջինիս արդյունքները նույնքան զարհուրելի են դառնում հոր համար, որքան 1988-ի աղետը՝ փոքրիկի մոտ հայտնաբերվում է գլխուղեղի աճող ուռուցք, որի պարագայում կյանքի ամեն վայրկյանն ուղղակի պարգև է դիտարկվում:
Առաջին հարվածին հաջորդում է երկրորդը՝ Հայաստանի ոչ մի մասնագետ հանձն չի առնում նման վիրահատություն անել: Լսելով դաժան պատասխանը հայրը երեխայի հետազոտությունների բոլոր արդյունքները, ռենտգեն ժապավեններն ու մնացածն ուղարկում է Մոսկվա, Բուրդենկոյի անվան նեվրովիրաբուժության ինստիտուտ, որտեղից էլ գալիս է հուսադրող պատասխանը՝ հայազգի պրոֆեսոր Ստեփանյանը պատրաստ է վիրահատել երեխային: Թեև, շարունակեց նա, ելնելով բարդությունից լիարժեք երաշխիքներ անգամ Մոսկվայի բժիշկները չեն տալիս.
«Ճար չունիմ… աչքիս դեմը չեմ կարող թողնի մարի, դռնե դուռ էլ ընկնեմ պիտ հավաքեմ փողը տանեմ»,- արցունքն աչքերին նշեց մեր զրուցակիցը մինչ ուսումնասիրում էինք բժշկական փաստաթղթերը հետևյալ եզրակացությամբ.
«Գոյացությունը կրանիալ կերպով տարածվում է ենթակեղևային կառույցների վրա, ճնշում և տեղաշարժում է տեսողական թմբերը երկու կողմերից ավելի ձախից՝ պերիֆոկալ այտուցի տեղամասերի առկայությամբ…. Գոյացությունը կուդալ տարածվում է ուղեղի ոտիկների վրա, ճնշում է քառաթումբ թիթեղը այն դեպի հետ մղելով…»: Իհարկե, միայն մասնագետը կարող է հասկանալ բժշկական այս տերմինաբանության ողջ լրջությունը: Բառերի այս կույտը ծնողներին՝ 2-րդ խմբի հաշմանդամ հորը՝ Ռուբեն Այվազյանին և 3-րդ խմբի հաշմանդամ Կարինե Կարապետյանին ստիպում է զօրուգիշեր լացել, բայց այնպես, որ երեխան չհասկանա, որ իր հետ մի բան այն չէ.
«Լաց ըլնելով սաղ օրը կհելնինք -կուգանք էրեխի դեմը կասենք-կխոսանք, կապիկություն կընենք, որ բան չիմանա: Ինքն էլ կմնա-կմնա կասի՝ ի՞նչ եք սաղդ թթվել նստել…»:
Թեև Ռուբենը ոչ միայն փոքրիկին է խնայում, այլև կնոջն ու ավագ որդուն, ով ծառայում է Մատաղիսում: Ասում է՝ «ճիշտը չեմ ասել, խնայում եմ, գիտեն ջուր է գլխում.. դե բժիշկների մոտ հետս կնիկս չի մտել, թղթերից էլ բան չի հասկանում»:
Անցած օրերի ընթացքում, որոնք Այվազյանների ընտանիքի կյանքը բաժանել են երկու մասի՝ մինչ չարաբաստիկ արդյունքներն ու դրանից հետո, Ռ.Այվազյանը դիմել է հնարավոր բոլոր ատյաններին ու պաշտոնյաներին, սակայն դեռևս ոչ մի շոշափելի, առարկայական պատասխան և կամ աջակցություն չի ստացել.
«Բոլորն ասում են՝ էսօր-վաղը, բայց ես ժամանակ չունիմ, էրեխու վիճակին չես կրնա ասել էսօր-վաղը… նոյեմբերի 6-ին էլ նշանակել են օպերացիան, պիտի հասցնեմ Լևոնին Մոսկվա… չգիտեմ՝ ո՞նց»,- ասաց նա ու նշեց, որ մի շաբաթ է, ինչ հեռուստագովազդով հաշվեհամարն է օրը մի քանի անգամ հրապարակվում, բայց այս պահի դրությամբ միայն 30 հազար դրամ է փոխանցվել.
«Բարեկամներ, հարազատներ, մենք բոլորս՝ օսկի-մոսկի, ինչ ունեինք հավաքել ենք, որ մի ճար անինք»,- ասաց Ռուբենը, ով քաջ գիտակցում է, որ եթե մարդիկ չօգնեն երեխային կկորցնի.
«Սամվել Բալասանյանի մոտ ասին նոյեմբերի 15-ինա ընդունելությունը, Արման Սահակյանին ստադիոնի մոտ պիտ բռնեմ, որ պատմեմ, ուրիշ ճար չունիմ տեսնելու, Մարտուն Գրիգորյանին էլ եմ փորձում տեսնել՝ չի հաջողվում»,- սկսեց թվարկել նա գյումրեցի բոլոր պաշտոնյաներին, ում դիմել է և կամ ում պատրաստվում է դիմել հույս ունենալով, որ կօգնեն՝ օր չի մնացել:
Թվարկեց նաև կառույցները, ուր օգնության խնդրանքով նամակ է գրել, բայց դեռ լռում են.
«Որբը երբ ա՞ խնդացել… հիմա էլ երեխուս դեմն ա գալիս»,- հուսահատ հավելեց Ռուբեն Այվազյանը….
Միայն վիրահատությունն արժե 250 հազար ռուբլի կամ 8.500 ԱՄՆ դոլար, բացի այս անհրաժեշտ է գումար հետագա բուժումների համար, որոնց թվում է նաև լազերային միջամտություն. Ընդհանուր առմամբ երեխայի կյանքը փրկելու համար անհրաժեշտ է շուրջ 17 հազար ԱՄՆ դոլար:
Փոքրիկ Լևոնի փրկության համար բացված հաշվեհամարը «Անելիք բանկ»-ում է՝ Ռուբեն Այվազյանի անունով, 11802017354800:

У мэра Гюмри С. Баласаняна прием только 15 ноября. Операция по спасению жизни 10-летнего Левона Айвазяна – 6 ноября…
Житель города Гюмри, 10-летний Левон Айвазян, нуждается в помощи. У ребенка обнаружена быстрорастущая опухоль головного мозга, которая может привести к трагическому исходу жизни в любую минуту. В Армении маленькому Левону помочь не могут и прооперировать его взялись только специалисты московского НИИ нейрохирургии имени Н. Бурденко.
Уже в течение недели в эфире телеканалов города Гюмри идет реклама с призывом оказать помощь больному ребенку, поскольку пережившая разрушительное землетрясение семья Айвазянов не имеет средств, чтобы спасти жизнь маленького Левона.
В беседе с корреспондентом Panorama.am потерявший надежду отец – Рубен Айвазян – рассказал, что две недели назад в школе, во время урока, маленький Левон потерял сознание и врачи сразу порекомендовали обследовать ребенка в Ереване.
Ни один специалист в Армении не взялся прооперировать мальчика. Услышав столь жестокий приговор, отец тут же отправил все результаты обследования в Москву, в НИИ нейрохирургии имени Н. Бурденко, откуда получил обнадеживающий ответ – профессор-армянин Степанян готов провести операцию. Хотя, как отметил Р. Айвазян, учитывая сложность операции, полноценных гарантий не дают даже московские врачи.
Перечисленная в медицинском заключении терминология «подкорковое образование… зрительный бугров… наличие участков перифокального отека… образование распространяется каудально… ножки мозга…» мало что могут сказать неспециалистам, однако этот набор слов заставляет днем и ночью плакать родителей маленького Левона – инвалида 2 группы Рубена Айвазяна и инвалида 3 группы Карине Карапетян, только так, чтобы ребенок не видел этого.
В течение прошедших дней после злополучного диагноза, разделившего жизнь семьи Айвазян на два периода, Рубен Айвазян обращался во все возможные инстанции и к должностным лицам, однако какого-либо предметного ответа или содействия пока не получил.
«Все говорят, сегодня-завтра, но у меня нет времени… Операция назначена на 6 ноября, я должен отвезти Левона в Москву… Не знаю как», – сказал отец мальчика. По его словам, уже в течение недели в эфире телеканалов несколько раз публикуется номер счета, однако по состоянию на данный момент перечислены только 30 тысяч драмов.
«Мы все, родственники и близкие, продаем, что есть, золото, ценные вещи, собрали все, чтобы как-то спасти Левона», – заявил Р. Айвазян, прекрасно осознающий, что без помощи людей он может потерять ребенка.
«У мэра Гюмри Самвела Баласаняна прием только 15 ноября, Армана Саакяна (кандидат в депутаты от данного округа. – Примеч. ред.) я караулю у стадиона, чтобы попросить о помощи. Что делать, у меня нет другого выхода. Пытаюсь встретиться и с Мартуном Григоряном (депутат НС РА. – Примеч. ред.), однако пока не удается», – перечислил Р. Айвазян тех, к кому обращался или собирается обратиться в надежде на помощь.
Р. Айвазян перечислил также структуры, к которым обратился с письмом о помощи, однако пока не получил ответа.
Сама операция маленького Левона стоит 250 тысяч рублей или 8500 долларов США. Кроме этой суммы, необходимы также деньги на дальнейшее лечение, в том числе лазерное вмешательство. В целом, для спасения жизни ребенка необходимо около 17 тысяч долларов США.
Номер счета для спасения 10-летнего Левона открыт в «Банке Анелик» на имя Рубена Айвазяна, 11802017354800.
Отметим, что тиражируемый через социальную сеть Facebook материал Panorama.am, по данным пользователей, за несколько часов обеспечил активные переводы сумм на указанный счет.