33 տարի անց Ստամբուլի հայկական նախակրթարանը վերադարձվել է իսկական տերերին
Ըստ «Ermenihaber.am» (Էրմենիհաբեր) կայքի` Ստամբուլի հայաբնակ Շիշլի թաղամասում գտնվող 200-ամյա հայկական նախակրթարանը 33 տարի անց վերադարձվել է իսկական տերերին: Ստամբուլի 13-րդ Առաջին ատյանի դատարանը որոշում է կայացրել նախակրթարանը վերադարձնել հայկական Սուրբ Ղազար կաթոլիկ Մխիթարյան եկեղեցու և դպրոցի հիմնադրամին:
«Մինչ այսօր մեր գործադրած ջանքերը ապարդյուն չեղան: Այժմ հավատում եմ, որ այս ժամանակաշրջանում լավ բաներ էլ են լինում»,-ասել է հիմնադրամի նախագահ Ռիտա Նուրնուրը, ում երջանկացրել է նախակրթարանի վերադարձի մասին լուրը:
Հիշեցնենք, որ դեռևս 2011 թ.-ի օգոստոսի 28-ին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ստորագրել էր հրամանգիր` քրիստոնեական ու հրեական եկեղեցիները և 1936 թ-ից բռնազավթված գույքը վերադարձնելու մասին: Ըստ այդ հրամանագրի` փոքրամասնություններին պետք է վերադարձվեն հիվանդանոցները, մանկատները, դպրոցները ու գերեզմանոցների տարածքները:

Как сообщает сайт «Ermenihaber.am», действующая на протяжении 200 лет армянская школа, расположенная в армянонаселенном районе Шишли в Стамбуле, 33 года спустя была возвращена настоящим хозяевам. 13-й суд первой инстанции Стамбула принял решение вернуть начальную школу фонду армянской католической церкви Св.Лазаря и школы.
«Все приложенные усилия не оказались тщетными. Сейчас я верю в то, что добрые дела совершаются и в нынешнее время», – об этом заявила председатель фонда Рита Нурнур.
Напомним, что еще 28 августа 2011 года премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган подписал исторический декрет о возвращении собственности, конфискованной у религиозных меньшинств после 1936 года. Это касается бывших больниц, детдомов, школ и кладбищ.