ՀԱԿ-ը քննարկել է ԲՀԿ-ի առաջարկը նախագահական ընտրություններին ընդառաջ համատեղ կոնսուլտացիաներ անցկացնելու վերաբերյալ
Հայ Ազգային Կոնգրեսը քննարկել է ԲՀԿ-ի առաջարկը նախագահական ընտրություններին ընդառաջ համատեղ կոնսուլտացիաներ անցկացնելու վերաբերյալ: Այս մասին նշված է ՀԱԿ-ի տարածած հաղորդագրությունում:
«Մեր կարծիքով, այդ կոնսուլտացիաների օրակարգը պետք է ընդլայնել, նրանում ներառելով առաջիկա նախագահական ընտրություններում ռեժիմի դեմ հասարակական և քաղաքական ուժերի համախմբման առարկայական մեխանիզմների և քայլերի ավելի ընդհանրական ծրագիր` մասնավորապես.
.
1. Ժողովրդի ազատ կամարտահայտման ապահովման նպատակով ընտրական համակարգի վերափոխում` Հայ Ազգային Կոնգրեսի կողմից ներկայացված օրենսդրական փաթեթի ընդունմամբ, ինչպես նաևառաջիկա նախագահական ընտրությունների օրինականության վերահսկման համատեղ մեխանիզմների ստեղծում
2. Գործող իշխանություններին անվստահություն հայտնելու խորհրդարանական մեխանիզմների կիրառմանն ուղղված համատեղ քայլեր
3. Ժողովրդի քաղաքական ակտիվացմանն ուղղված համատեղ զանգվածային հրապարակային ևայլ միջոցառումների անցկացում
4. Ապօրինի տնտեսական մենաշնորհների ևարտոնությունների ևհամակարգային կոռուպցիայի վերացման համատեղ ծրագրի ստեղծում»,- նշված է հաղորդագրությունում:

Оппозиционный АНК обсудил предложение партии «Процветающая Армения» и выдвинул свои условия
Оппозиционный Армянский национальный конгресс (АНК) обсудил предложение партии «Процветающая Армения» (ППА) касательно проведения совместных политических консультаций в преддверии президентских выборов 2013г.
Как говорится в релизе АНК, повестку данных консультаций следует расширить, включить в нее конкретные механизмы и шаги, а также более обобщенную программу по сплочению общественных и политических сил республики.
АНК, в частности, предлагает:
1. изменение избирательной системы в стране путем принятия представленного АНК законодательного пакета, а также создание механизмов совместного контроля за легитимностью предстоящих выборов президента;
2. разработать совместные шаги по реализации парламентских механизмов выражения недоверия действующей в стране власти;
3. проведение совместных массовых, публичных и прочих мероприятий по политической активизации общественности;
4. создание совместной «программы по устранению незаконных экономических монополий и системной коррупции».