Ադրբեջանում Իրանի դեսպանությունը բողոքի նոտա է հղել «Բաքու խաբար» օրաթերթին
Համաձայն հաղորդագրության՝ Իրանի դեսպանության կողմից բողոքի նոտա հղելու պատճառ է հանդիսացել այն հանգամանքը, որ ադրբեջանական «Բաքու խաբար» օրաթերթը Պարսից ծոցի փոխարեն այլ աշխարհագրական տեղանուն է օգտագործել:
Հիշեցնենք, որ օրերս իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքը ևս անդրադարձել էր այս խնդրին, նշելով, որ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, («Էքսպրեսս», «Բաքու խաբար» օրաթերթեր, «ԱՊԱ» լրատվական գործակալություն) լուսաբանելով ԻԻՀ նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի՝ Պարսից ծոցի տարածաշրջանի անվտանգության մասին հայտնած տեսակետը, Պարսից ծոց-ն անվանել են «Արաբական ծոց»:
Նշենք, որ ՄԱԿ-ի պաշտոնական փաստաթղթերում աշխարհագրական այդ տեղանունը նշվում է որպես Պարսից ծոց, սակայն այդ տարածաշրջանի արաբական երկրները` Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Սաուդյան Արաբիան, Քուվեյթը, Օմանը, Քաթարը և Բահրեյնը, ինչպես նաև համաշխարհային մի շարք հեղինակավոր լրատվամիջոցներ այն անվանում են «Արաբական ծոց», ինչն էլ հարուցում է Իրանի իշխանությունների դժգոհությունը:

Iranian Embassy in Azerbaijan sends note of protest to Baku Khabar newspaper
The Iranian Embassy in Azerbaijan has sent a note of protest to Baku Khabar newspaper over its use of another place name instead of “Persian Gulf,” Iran’s semi-official news agency Fars said.
Iranian website Arannews.ir has recently commented on the matter, saying that Azeri media (Expess, Baku Khabar, APA) used the name “Arabian Gulf” instead of “Persian Gulf” while reporting on Iranian President Mahmoud Ahmadinejad’s viewpoint about Persian Gulf security.
We will mention that in official UN records this place name is mentioned as “Persian Gulf,” but the Arab countries of the region – UAE, Saudi Arabia, Kuwait, Oman, Qatar and Bahrain - as well as several leading international media refer to it as “Arabian Gulf,” which is disliked by Iranian authorities.