Մեղրիի ՀԷԿ-ի առաջին քարը դրվեց
Սյունիքի մարզում քիչ առաջ տեղի ունեցավ Մեղրիի ՀԷԿ-ի հիմնարկեքի արարողությունը: Միջոցառմանը ներկա են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Իրանի Իսլամական հանրապետության էնեգետիկայի նախարարության պատվիարկությունը` էնեգետիկայի նախարար հայ-իրանական միջակառավարական հանձաժողովի համանախագահ Մաջիդ Նամջուի գլխավորությամբ: Այս մասին հաղորդում է Սյունիքում գտնվող Panorama.am-ի թղթակիցը:
ՀՀ էնեգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը նշեց, որ Մեղրի-Ղարաչիլար հիդրոէլեկտրակայանի կասկադի կառուցումը հայ-իրանական միջգերատեսչական հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունք է: Նախագիծը կազմվել է մեկ տարի տևած աշխատանքների արդյունքում:
Նախարարը հիշեցրեց, որ Արաքս սահամանային գետի վրա ՀԷԿ-եր կառուցելու և շահագործելու նպատակով միջակառավարական համաձայնագրերը ստորագրվել են դեռևս 2007թ.-ին, 2008թ.-ին, այնուհետև դրանք վավերացվել են երկու երկրների խորհրդարանների կողմից:
Շինարարական աշխատանքներն ամբողջությամբ իրականացնելու է իրանական կողմը, նախատեսվում է դրանք ավարտել 5 տարի անց: Ըստ հաշվարկների, Արաքս գետի վրա կառուցվող Մեղրիի հէկ-ը տարեկան կարտադրի 792 մլն կվ/ժ էլեկրաէնեգիա, ՀԷԿ-ի հաշվարկային հզորությունը 150 մեգվատ է, աշխատելու է երկու տուրբին:
Ըստ էնեգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի, Մեղրիի ՀԷԿ-ից անցկացվելու է թունել, որի երկարությունը կազմելու է շուրջ 12.2 կմ, ներքին տարմագիծը 8.5 մետր, իսկ հաշվարկային ճնշումը 90:
«ՀԷԿ-երի կասկադը հնարավորություն կտա խթանելու Հայաստանի և Իրանի սահամանամերձ մարզերի տնտեսության զարգացումը»,- շեշտեց Արմեն Մովիսիյանը` զեկուցելով երկրի ղեկավարին, որ ՀՀ նախագահի և Իրանի Իսլամական հանրապետության նախագահի հանձնարականները պատշաճ մակարդակով իրականացվել են:
Ըստ էներգետիկայի նախարարության պաշտոնական կայքում զետեղված տվյալների, ներկա դրությամբ վերականգնվող էներգետիկ պաշարներից ամենաշատն օգտագործվում են հիդրոպաշարները:
Ամբողջ հիդրոներուժի իրացումը հնարավոր է ապահովել` օգտագործելով գոյություն ունեցող Սևան-Հրազդանի ու Որոտանի երկու խոշոր հիդրոէլեկտրակայանների համալիրները, Ձորա ՀԷԿ-ը, կառուցելով երեք նոր խոշոր ՀԷԿ-եր և յուրացնելով փոքր ՀԷԿ-երի ներուժը:
Ներկայումս էներգետիկ նպատակներով խոշոր գետերից մնում են չօգտագործված Դեբեդ գետը իր Ձորագետ վտակով և Արաքս գետը:
Նախատեսվում է կառուցել.
-Մեղրիի ՀԷԿ-ը (մոտ 130 ՄՎտ հզորությամբ և շուրջ 800 մլն.Կվտժ էլ.էներգիայի տարեկան արտադրությամբ)` Արաքս գետի վրա,
-Շնողի ՀԷԿ-ը (մոտ 75 ՄՎտ հզորությամբ և 300 մլն. ԿՎտժ էլ. Էներգիայի տարեկան արտադրությամբ)` Դեբեդ գետի վրա,
-Լոռիբերդի ՀԷԿ-ը (մոտ 66 ՄՎտ. հզորությամբ և շուրջ 200 մլն. Կվտժ էլ.էներգիայի տարեկան արտադրությամբ)` Ձորագետ գետի վրա:
Ինչպես նշվել է Երևանում հոկտեմբերին անցկացված հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 11-րդ նիստում, ներկայումս օրակարգում են Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման 3-րդ գծի, Արաքս գետի վրա համատեղ ՀԷԿ-երի և նավթամթերքների խողովակաշարի շինարարության նախագծերն ու համագործակցության ընդլայնումը նավթաքիմիայի բնագավառներում: Կարևոր նշանակություն ունի երկկողմ տրանսպորտային, մասնավորապես երկաթուղային հաղորդակցության ակտիվացումը: Իրան-Հայաստան երկաթգծի շինարարության նախագծի առնչությամբ կայացել են մի շարք քննարկումներ և նախագծի իրականացման համար առկա է կողմերի վճռականությունն ու շահագրգիռ հետաքրքրությունը:
այ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովը ձևավորվել է 1992 թվականին` երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը զուգահեռ:

В присутствии президента Армении С. Саргсяна состоялась церемония закладки фундамента Мегринской ГЭС
Немногим ранее в Сюникской области Армении состоялась церемония закладки фундамента Мегринской ГЭС. На мероприятии присутствовал и президент Армении Сержа Саргсян, делегация Министерства энергетики из Ирана во главе с министром энергетики Ирана, сопредседателем Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Ираном Маджидом Намджу. Об этом сообщает корреспондент Panorama.am из Сюникской области Армении.
Как отметил в своем слове министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян, строительство каскада ГЭС Мегри-Карачилар является результатом работы армяно-иранской межправительственной комиссии. Проект строительства был составлен по результатам работ, осуществленных в течение года.
Министр напомнил, что соглашение о строительстве ГЭС на приграничной реке Аракс было подписано еще в 2007 году. В 2008 году парламенты двух стран ратифицировали соглашение.
Строительные работы полностью будет осуществлять иранская сторона. Строительство планируется завершить через пять лет. Согласно подсчетам, Мегринская ГЭС ежегодно будет вырабатывать 792 млн. кВт/ч электроэнергии, расчетная мощность – 150 мгВт, будут задействованы две турбины.
Армен Мовсисян добавил, что с Мегринской ГЭС будет проложен тоннель длиной около 12,2 км, внутренним диаметром 8,5 м и расчетным давлением 90.
«Каскад ГЭС позволит стимулировать развитие экономики приграничных областей Армении и Ирана», - сообщил министр, доложив президенту, что все поручения президентов Армении и Ирана выполнены на должном уровне.
Добавим, что согласно расчетам основных энергетических и технических показателей малых ГЭС в соответствии с водными бассейнами, в Армении запланировано построить 313 малых ГЭС с суммарной установленной мощностью 243 МВт и средней годовой выработкой в 737 млн кВт. ч. На период до 2020 года планируется построить также три ГЭС (Мегринская, Шнохская и Лорибердская) мощностью 130, 75 и 66 МВт соответственно и годовой выработкой 800, 300 и 200 млн кВт. ч.
Напомним, 24 октября в Ереване состоялось 11-е заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Ираном, для участия в которой в Ереван прибыла делегация ИРИ во главе с министром энергетики Ирана Маджидом Намджу. В рамках заседания в своем слове министр энергетики и природных ресурсов Армен Мовсисян отметил, что в настоящее время в повестке двусторонних отношений между Арменией и Ираном стоят проекты строительства третьей линии электропередач Армения-Иран, ГЭС на реке Аракс, трубопровода для поставок и терминала для хранения нефтепродуктов, а также активизация транспортного, в частности железнодорожного сообщения. «Нынешний высокий уровень армяно-иранских отношений, основанных на атмосфере взаимного доверия и доброжелательности, является гарантией углубления взаимовыгодного сотрудничества между нашими странами», – подчеркнул он.