Հայաստանցի օդային մարմնամարզուհին արժանացել է Կրկեսային միջազգային փառատոնի հատուկ մրցանակին
Հայաստանը ներկայացնող 16-ամյա օդային մարմնամարզուհի Հասմիկ Մանուչարյանն արժանացել է Մանկական և երիտասարդական կրկեսային կոլեկտիվների, դպրոցների և կատարողների «Կրկեսային ապագա» VI միջազգային փառատոնի «Հանդիսատեսների համակրանք» հատուկ մրցանակին: Փառատոնում, որն անց է կացվել նոյեմբերի 4-ին, Լուգանսկում (Ուկրաինա), հայ մարմնամարզուհին հանդես է եկել «Օդային ռապսոդիա» համարը: Այս մասին հայտնում են Երևանի կրկեսի մամուլի բաժնից:
Փառատոնին մասնակցել են կրկեսային 50 կոլեկտիվներ, որոնք ներկայացնում էին Ուկրաինան, Ռուսաստանը, Բելառուսը, Լատվիան, Լիտվան, Էստոնին, Հոլանդիան, Գերմանիան, Լեհաստանը, Ֆրանսիան, Չեխիան, Շվեյցարիան, ԱՄՆ-ը և, հասկանալի է, Հայաստանը:
Հասմիկ Մանուչարյանին մրցանակը հանձնել է Ուկրաինայի կրկեսային արվեստի վաստակավոր գործիչ, Լուգանսկի պետկրկեսի տնօրեն Դմիտրի Կասյանը (Կասիան):
Հասմիկ Մանուչարյանն ուսանում է Երևանի Լեոնիդ Ենգիբարյանի անվան կրկեսային դպրոց-ստուդիայում, որի ղեկավարը կրկեսի արտիստուհի Նաիրա Պետրոսյանն է: Հասմիկ Մանուչարյանն 8 տարեկանից յուրացնում է կրկեսային արվեստի գաղտնիքները: Իսկ կրկեսային համարը, որ նա նախապատրաստել է մարզիչ Գնել Սարգսյանի հետ համատեղ, նրան հաղթանակ է պարգևել Երևանում 2010 թվականին անցկացված Դելֆյան 6-րդ խաղերում:
Երևանի կրկեսի տնօրեն Սոս Պետրոսյանի խոսքով, Հասմիկ Մանուչարյանի հաղթանակը հնարավորություն է ընձեռում նախաձեռնել նրա մասնակցությունը Մոնտե-Կառլոյի ամենից ներկայացուցչական Կրկեսի միջազգային փառատոնին՝ 2013 թվականին:

«Воздушная рапсодия» армянской гимнастки покорила зрителей VI Международного фестиваля «Цирковое будущее»
19:44 09/11/2012
На VI Международном фестивале детских и молодежных цирковых коллективов, школ и исполнителей «Цирковое будущее», который состоялся в Луганске (Украина), представляющая Армению 16-летняя воздушная гимнастка Асмик Манучарян с номером «Воздушная рапсодия» удостоилась специального приза «Зрительских симпатий». Об этом сообщает пресс-служба Ереванского цирка.
Согласно сообщению, в фестивале принимали участие 50 коллективов из Украины, России, Беларуси, Латвии, Литвы, Эстонии, Армении, Голландии, Германии, Польши, Франции, Чехии, Швейцарии и США.
Приз армянской цирковой гимнастке вручил заслуженный деятель эстрадного искусства Украины, директор Луганского государственного цирка Дмитрий Касьян.
Отмечается также, что Асмик Манучарян – студентка Ереванской цирковой студии-школы имени Леонида Енгибарова, возглавляемой артисткой цирка Наирой Петросян. Девушка занимается цирковым искусством с 8 лет. Номер подготовленный совместно с ее тренером Гнелом Саркисяном, принес победу и на Шестых Дельфийских играх, которые состоялись в Ереване в 2010 году.
По словам директора Ереванского цирка Соса Петросяна, победа Асмик Манучарян дала возможность инициировать ее участие в самом представительном Международном цирковом фестивале в Монте-Карло в 2013 году.