Սաֆարովի գործը կապ ունի Սարիբեկյանի գործի հետ. Փաստաբանը դիմել է ՄԻԵԴ` գործը արագացված ընթացակարգով քննելու համար
Ադրբեջանի կողմից գերեվարված և այնտեղ բանտում սպանված Թթուջուր գյուղի բնակիչ Մանվել Սարիբեկյանի իրավահաջորդների փաստաբան Արա Ղազարյանը միջնորդություն է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան` գործը արագացված ընթացակարգով քննելու համար: «Դատարանից դեռևս պատասխան չկա` ընդունել է միջնորդությունը, թե ոչ, տեսնենք` ինչ կլինի», -Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց «Արնի Քնսալթ» փաստաբանական գրասենյակի ղեկավար Արա Ղազարյանը:
Փաստաբանն այդպիսի միջնորդություն ներկայացրել է` հաշվի առնելով մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի գործի հետ կապված վերջին զարգացումները: Նա վստահ է` Սաֆարովի գործը կապ ունի Սարիբեկյանի գործի հետ, քանի որ Մանվել Սարիբեկյանի գործի մի հատված նվիրված է քսենոֆոբիայի, մասնավորապես հայատյացության խնդրին:
«Բոլորին է հայտնի` Սարիբեկյանին չէին սպանի բանտում, եթե նա հայ չլիներ, այսինքն հայատյացության մասին է խոսքը: Եթե ես Սարիբեկյանի գործով անհատական հիմունքներով էի վիճարկում հարցը, ապա Սաֆարովի գործով արդեն կարելի է վիճարկել միջպետական գանգատով», -նկատեց փաստաբանը` կրկին Հայաստանի իշխանություններին հորդորելով հայատյացության հիմքով գանգատ ներկայացնել Եվրոպական դատարան:
«Յուրաքանչյուր էթնիկ հայ համարվում է Ադրբեջանի պետական քաղաքականության զոհ: Այս հիմքով առնչվում են Սաֆարովի ու Սարիբեկյանի փաստերը: Այդ հիմքով հիմնավորվում է իմ պնդումը, որ եթե Սարիբեկյանը հայ չլիներ, չէին սպանի և կարող էին հետ վերադարձնել սահմանը անզգուշորեն անցնելու համար», -հավելեց փաստաբան Արա Ղազարյանը:
Եվրոպական դատարան ներկայացված գանգատը ներկայացվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ՝ Կյանքի իրավունք և 3-րդ՝ Խոշտանգում, հոդվածների հիմքով: Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի համաձայն, Ադրբեջանի Հանրապետությունը որպես պատասխանող պետություն պատասխանատվություն է կրում հոդվածի նյութական իրավունքի և դատավարական իրավունքի բաղադրիչների ներքո: Անկախ այն հանգամանքից, թե որն է եղել Մանվելի մահվան պատճառը, պետությունը պատասխանատու է իր բացառիկ իրավազորության ներքո՝ կալանավայրում գտնվող անձի կյանքի համար, քանի որ կրում է պոզիտիվ պարտականություն կալանավորների կյանքի ու առողջության պահպանման համար:
Ինչ վերաբերվում է մարմնական վնասվածքներին, ապա Կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի ներքո վիճարկվում է, որ մահվանից առաջ Մանվելը ենթարկվել է խոշտանգումների, որից հետո կատարվել է ինքնասպանության իմիտացիա՝ հանցագործության հետքերը թաքցնելու նպատակով:
Կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի ներքո խախտվել են նաև Մանվել Սարիբեկյանի ծնողների իրավունքները, քանի որ որդու հետ տեղի ունեցած դեպքերը նրանց պատճառել են անասելի հոգեկան տառապանքներ:
Գանգատում նշվում է, որ խախտվել է նաև նշված երկու հոդվածների դատավարական բաղադրիչը՝ Ադրբեջանի Հանրապետությունը չի ապահովել պաշտոնական անկախ հետաքննության անցկացում՝ մահվան և խոշտանգումների փաստերի հիմքով: Ավելին, Ադրբեջանի իշխանությունները հրաժարվում են համագործակցել Հայաստանի Հանրապետության հետ իրավական պաշտպանության միջազգային կառուցակարգի՝ 1993թ. հունվարի 22-ին Մինսկում կնքված «Քաղաքացիական, ընտանեկան և քրեական գործերով իրավական օգնության մասին» Մինսկի կոնվենցիայի շրջանակներում, որի կողմ են նաև Հայաստանն ու Ադրբեջանը:
Գանգատի շրջանակներում վիճարկվում են նաև Կոնվենցիայի 13-րդ և 14-րդ հոդվածները՝ արդյունավետ իրավական պաշտպանության միջոցների բացակայության և ազգային ծագումից դրդված խտրականության դրսևորման հիմքերով:
Մանվել Սարիբեկյանը հայ-ադրբեջանական սահմանի անմիջական հարևանությամբ գտնվող ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Թթուջուր գյուղի բնակիչ էր: 2010թ. սեպտեմբերի 11-ի երեկոյան ժամը 17-ի սահմաններում Մանվել Սարիբեկյանն ընկերների հետ գնացել է գյուղի Քեղուտ կոչվող հանդամասի ուղղությամբ՝ մոտակա անտառից փայտ հավաքելու և իր ու գյուղի մյուս բնակիչների անասուններին փնտրելու նպատակով, որոնք կորել էին նախորդ օրը: Մանվելն առաջարկել է ընկերներին անտառում փայտ հավաքել, մինչև ինքը կորոնի անասուններին: Հանդամասում գտնվող ֆերմայի պահակից ձի վերցնելով, Մանվելը շարժվել է ֆերմայից քիչ հեռու գտնվող անտառապատ ձորակի ուղղությամբ, որտեղից այլևս չի վերադարձել:
2010թ. սեպտեմբերի 18-ին Ադրբեջանի ԶԼՄ-ները տեղեկություն էին տարածել, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ձերբակալվել է հայ հետախույզ, ով ահաբեկչական գործողություններ կատարելու նպատակով դիվերսիոն խմբի հետ փորձել է հատել Ադրբեջանի սահմանը, սակայն ձերբակալվել է, իսկ խմբի մյուս անդամները դիմել են փախուստի: Իր հերթին ադրբեջանական ANS TV հեռուստաընկերությունը պատրաստել էր հատուկ թողարկում, որում ցուցադրվել է Մանվել Սարիբեկյանի հարցազրույցը հեռուստաընկերության աշխատակցի հետ: Սույն հարցազրույցն այնուհետև տեղադրվել է www.youtube.com կայքում, որտեղից էլ լայն հանրությունը ՀՀ-ում, այդ թվում նաև՝ Մանվելի ծնողները, տեղեկացել էին, որ Մանվելը գտնվում է Ադրբեջանում, ձերբակալվել է հատուկ մարմինների կողմից և որ մեղադրվում է ահաբեկչության փորձի մեջ:
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի երևանյան գրասենյակը փորձել էր Ադրբեջանի իր գործընկերներից թույլտվություն ստանալ Մանվել Սարիբեկյանի հետ հանդիպելու համար, սակայն ադրբեջանական կողմը մերժել էր:
2010թ. հոկտեմբերի 4-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը և զինվորական դատախազությունը համատեղ հայտարարություն էին տարածել այն մասին, որ Մանվել Սարիբեկյանն ինքնասպան է եղել կալանքի տակ գտնվելիս: Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության՝ նա ինքնասպան էր եղել հոկտեմբերի 5-ին, գիշերը ժամը 3-ի սահմաններում կախվելու՝ կալանքի տակ գտնվելիս պարանոցին վերնաշապիկից և սավանից պատրաստված օղակ հագցնելու միջոցով: Մոտ մեկ ամիս անց, 2010թ. նոյեմբերի 4-ին ադրբեջանական իշխանությունները Հայաստանին հանձնել են Մանվել Սարիբեկյանի դին քայքայված վիճակում: Դիակի զննությամբ պարզվել է, որ այն պատշաճ կերպով չի պահպանվել Ադրբեջանում:
2010թ. նոյեմբերի 5-ին ՀՀ ոստիկանության Ճամբարակ քաղաքի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ առանձին դաժանությամբ և ազգային ատելության շարժառիթներով սպանության դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ և 13-րդ կետերի հատկանիշներով: ՀՀ գլխավոր դատախազի ցուցումով նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ քննչական վարչությանը:
2010թ. նոյեմբերի 5-ին նշանակված դատաբժշկական փորձաքննությամբ Մանվելի մարմնի վրա հայտնաբերվել են բազմաթիվ մարմնական վնասվածքներ, որոնք ունեին խոշտանգման հատկանիշներ, չէին կարող առաջանալ կախվելու հետևանքով և որոնք առաջացել էին մահվանից մեկ և երկու օր առաջ: Գյուղի մի շարք բնակիչներ, ովքեր մասնակցել էին Մ. Սարիբեկյանի հուղարկավորությանը, նույնպես նկատել էին նրա մարմնի վրա բռնության տեսանելի հետքեր:

Адвокат правопреемников Манвела Сарибекяна представил в ЕСПЧ ходатайство о рассмотрении дела в ускоренном порядке
15:51 09/11/2012
Адвокат правопреемников убитого в Азербайджане армянского пленного Манвела Сарибекяна Ара Казарян представил в Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) ходатайство о рассмотрении дела в ускоренном порядке. «Никакого ответа пока не поступало. Посмотрим, что будет дальше», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am член Палаты адвокатов Армении, адвокат, специалист по международному праву Ара Казарян.
Адвокат представил в ЕСПЧ ходатайство с учетом последних развитий событий, связанных с делом азербайджанского преступника Рамиля Сафарова. Он уверен, что дело Сафарова связано с делом Сарибекяна, так как часть дела Манвела Сарибекяна связана с проблемой ксенофобии, в частности, разжиганием ненависти к армянам.
«Всем известно, что Сарибекяна не убили бы в тюрьме, если бы он не был армянином, то есть в данном случае речь идет о разжигании ненависти к армянам. Если в деле Сарибекяна я оспаривал вопрос в индивидуальном порядке, то в деле Сафарова его можно оспаривать как межгосударственную жалобу», – заметил адвокат, призвав власти Армении представить в Европейский суд жалобу на основании разжигания ненависти к армянам.
«Любой этнический армянин считается жертвой государственной политики Азербайджана. Дело Сафарова и дело Сарибекяна схожи по этому признаку. На этом же основании обосновывается и мое утверждение о том, что если бы Сарибекян не был армянином, его бы не убивали и могли бы вернуть на родину за неосторожное пересечение границы», – добавил Ара Казарян.
Напомним, что 11 сентября 2010 года Манвел Сарибекян, житель приграничного села Ттуджур Гегаркуникской области РА, взяв лошадь, вышел поискать пропавшую скотину и больше не вернулся.
18 сентября 2010 года азербайджанские СМИ распространили информацию о том, что ВС Азербайджана взяли «армянского разведчика при попытке пересечь азербайджанскую границу с группой диверсантов, а остальным членам диверсионной группы удалось скрыться». Азербайджанская телекомпания ANS TV показала интервью с Манвелом Сарибекяном, которое затем было распространено в сети Youtube, откуда общественность РА и родители Манвела и узнали, что он находится в Азербайджане. Кроме того, как подчеркивали эксперты, ролик свидетельствует о применении насилия и пыток в отношении пленного. При этом азербайджанская сторона не допустила к пленному представителей офиса Красного Креста.
4 октября 2010 года министерство обороны Азербайджана и военная прокуратура сообщили, что М. Сарибекян совершил самоубийство, повесившись в своей камере. Спустя месяц, 4 ноября 2010 года, азербайджанская сторона передала армянской стороне тело М. Сарибекяна. Экспертиза показала, что тело не содержалось в Азербайджане в надлежащих условиях, поскольку оно разложилось.
5 ноября 2010 года в следственном отделе города Чамбарак полиции Армении было возбуждено уголовное дело по факту убийства, совершенного с особой жестокостью по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма (по пп. 5 и 13 ч.2 ст. 104 УК РА). По указанию Генеральной прокуратуры РА дело было передано в следственный отдел Службы национальной безопасности Армении. Тогда же была назначена судмедэкспертиза, которая выявила на теле М. Сарибекяна множество следов насилия.
В жалобе родителей М. Сарибекяна в ЕСПЧ отмечается, что Республика Азербайджан несет ответственность за материальную и судебную составляющую статьи 2-й Конвенции (право на жизнь). «Независимо от того, что стало причиной смерти М. Сарибекяна, государство несет ответственность за жизнь человека, находящегося в месте заключения», – подчеркивается в жалобе. Что касается телесных повреждений, то согласно жалобе, М. Сарибекян подвергался пыткам перед смертью, после чего была произведена имитация самоубийства для сокрытия следов преступления.
В жалобе также подчеркивается, что Азербайджан не просто не обеспечил установленного Конвенцией проведения независимого официального расследования по фактам смерти и пыток, но и отказывался от сотрудничества с Арменией по части обеспечения международного правопорядка (официальные запросы Генпрокуратуры РА остались без ответа, поэтому расследуемое в СНБ Армении дело было приостановлено). Между тем, 22 января 1993г. Азербайджан наряду с РА подписал в Минске конвенцию «О правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам».