Ադրբեջանում ԻԻՀ դեսպան. Իրանը պատրաստ է աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը
Այդ մասին ադրբեջանական «Թրենդ» լրատվական գործակալության իրանական բաժնին տված հարցազրույցում նշել է Ադրբեջանում ԻԻՀ դեսպան Մոհսեն Փաք Այինը:
Իրանի դեսպանը, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի միջև առկա լարվածությանը, նշել է. «Արդեն շուրջ 20 տարի է, ինչ Հայաստանն ու Ադրբեջանն ընտրել են խնդրի կարգավորման Մինսկի խմբի ձևաչափը, և առայժմ այլ մեխանիզմ չեն ընդունել: Իմ կարծիքով, Մինսկի խումբը անկողմնակալ չէ, այդ իսկ պատճառով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում մինչ օրս հաջողության չի հասել:
Իրանը, որպես Չմիավորման շարժման կազմակերպության նախագահ և Իսլամական համագործակցության կազմակերպության ակտիվ անդամ պատրաստ է իր ջանքերը գործադրել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում: Լեռնային Ղարաբաղը սահմանակից է Իրանին, բնականաբար, մենք անհանգստանում ենք առկա լարվածությամբ, ուստի եթե կարողանանք աջակցել խնդրի կարգավորմանը, ապա այդ հարցում ոչ մի ջանք չենք խնայի»:
Նկատենք, որ «Թրենդի» կայքում թողարկված Իրանի դեսպանի հարցազրույցուցի տեսաձայնագրության մեջ Լեռնային Ղարաբաղի մասին հատվածն ընդգրկված չէ:
Արցախյան հակամարտության ժամանակակից փուլը սկիզբ է առել 1988թ-ին, երբ ի պատասխան 1921 թ. խորհրդային Ադրբեջանին բռնակցված Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) բնակչության ինքնորոշման խաղաղ պահանջին` Ադրբեջանի իշխանությունները էթնիկ զտումներ իրականացրեցին հայ ազգաբնակչության նկատմամբ նախ` Ադրբեջանի մեծ քաղաքներում, ապա Արցախում: 1991թ-ի սեպտեմբերին Արցախը հռչակեց անկախություն, որի արդյունքում Ադրբեջանը սաստկացրեց բռնությունները և սկսեց լայնածավալ ռազմական գործողություններ Արցախի դեմ: Ռազմաճակատում մի շարք պարտություններից հետո Ադրբեջանի իշխանությունները 1994թ. մայիսին ստիպված էին զինադադար խնդրել Արցախի Հանրապետությունից (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն): Ներկայումս հակամարտության կարգավորման բանակցությունները իրականացվում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների(Ռուսաստան, ԱՄՆ և Ֆրանսիա) միջնորդությամբ` 2007-ի նոյեմբերին ներկայացված Մադրիդյան առաջարկների հիման վրա:

Посол ИРИ в Азербайджане: Иран готов содействовать мирному урегулированию карабахского конфликта
Иран готов приложить усилия в направлении мирного урегулирования карабахского конфликта. Об этом в интервью иранской службе информагентства «Тренд» заявил посол Ирана в Азербайджане Мохсен Пак Айин.
Касаясь напряженности между Нагорно-Карабахской Республикой и Азербайджаном, посол отметил: «Прошло 20 лет с тех, пор как Армения и Азербайджан избрали формат Минской группы ОБСЕ, занимающейся урегулированием карабахского конфликта. До сих пор иной механизм не был принят. На мой взгляд, Минская группа ОБСЕ не проявляет беспристрастности, поэтому в вопросе урегулирования карабахского конфликта она до сих пор успехов не добилась.
Иран, как страна, председательствующая в Организации стран-членов Движения неприсоединения и активный член Организации Исламского Сотрудничества, готов приложить усилия в направлении урегулирования карабахского конфликта. Нагорный Карабах граничит с Ираном. Естественно, мы обеспокоены напряженностью. Следовательно, если мы сумеем оказать содействие в урегулировании проблемы, то мы не пожалеем усилий в этом вопросе».
Отметим, что в видеозапись опубликованного на сайте «Тренд» интервью, не включен отрывок о Нагорном Карабахе.
Современный этап карабасхкого конфликта начался в 1988г., когда в ответ на мирное требование на самоопределение населения Арцаха(Нагорного Карабаха)- аннексированного советским Азербайджаном 1921г., азербайджанские власти осуществили этнические чистки против армянского населения – сначала в больших городах Азербайджана, а потом и в Арцахе.
В настоящее время переговоры по мирному разрешению конфликта ведутся при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ(Россия, США и Франция), на основе представленных в ноябре 2007 года Мадридских предложений.