Հուշագիր. «Ինտեգրացիոն գործընթացները նպաստում են ԱՊՀ երկրների հասարակական-քաղաքական և սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը»(լուսանկարներ)
Նոյեմբերի 12-ից Երևանում ընթացող Եվրասիական միջկուսակցական խորհրդակցությունների շրջանակներում այսօր Ռուսաստանի «Единая Россия» կուսակցության, Ուկրաինայի «Партия регионов» կուսակցության, Ղազախստանի ժողովրդադեմոկրատական «Нур Отан» կուսակցության, Բելառուսի խորհրդարանի, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության, Բարգավաճ Հայաստան կուսակցության կողմից ստորագրվեց Եվրասիական միջկուսակցական համագործակցության մասին հուշագիրը:
Նախ` նշելով, որ Եվրասիական միջկուսակցական խորհրդակցություններն ընթանում են ելնելով իրենց երկրների քաղաքացիների շահերից, միջկուսակցական համագործակցության արդի մակարդակից, աշխարհում տեղի ունեցող քաղաքական և տնտեսական գործընթացներից, կուսակցությունները ընդգծեցին Եվրասիական միջկուսակցական նախագծի շրջանակներում ռազմավարական համագործակցության շարունակելիության ուղղությամբ իրենց հետաքրքրվածության մասին:
Ըստ հայտարարության` ԱՊՀ շրջանակներում ինտեգրացիոն գործընթացները նպաստում են անդամ երկրների հասարակական-քաղաքական և սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը: Կողմերն իրենց պատրաստակամությունն են հայտնում` Եվրասիական միջկուսակցական ծրագրի շրջանակներում շարունակել երկխոսությունն ու համագործակցությունը:
«Միջկուսակցական երկխոսությունը պետք է իր շարքերում ընդգրկի այլ մասնակիցների, այդ թվում տարածվի երիտասարդական և կանանց կազմակերպությունների վրա»,-մասնավորապես ասված է հուշագրի մեջ:
Հայտարարություններով` կուսակցությունները պատրաստակամություն հայտնեցին մասնակցելու սույն թվականի դեկտեմբերի 3-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք նոր քննարկմանը:

Участники Евразийских межпартийных консультаций приняли меморандум о сотрудничестве
В рамках проходящих с 12 ноября в Ереване Евразийских межпартийных консультаций, в которых принимают участие представители российской партии «Единая Россия», украинской «Партии регионов», Народно-демократической партии Казахстана «Нур Отан», Республиканской партии Армении, партии «Процветающая Армения», был подписан меморандум о Евразийском межпартийном сотрудничестве.
Отметив, что Евразийские межпартийные консультации проходят с учетом интересов граждан стран-участников, нынешнего уровня межпартийного сотрудничества, а также происходящих в мире политических и экономических процессов, представители партии подчеркнули свою заинтересованность продолжить стратегическое сотрудничество в рамках Евразийских межпартийных консультаций.
Согласно заявлению, интеграционные процессы в рамках СНГ способствуют общественно-политическому и социально-экономическому развитию стран-членов. Стороны выражают готовность продолжить диалог и сотрудничество в рамках Евразийской межпартийной программы.
«В межпартийный диалог должны быть вовлечены и другие участники, в том числе и представители молодежных и женских организаций», – в частности, отмечено в меморандуме.
В своем заявлении представители партий выразили готовность принять участие в новом обсуждении, которое пройдет 3 декабря текущего года в Санкт-Петербурге.
Напомним, в качестве наблюдателей на консультациях присутствуют представители действующих в Нагорно-Карабахской Республике партии «Свободная Родина» и Демократической партии Арцаха, послы России, Украины, Белоруссии и Казахстана в Армении.
Целью проведения межпартийных консультаций является разработка новой платформы для укрепления связей между партиями стран-членов СНГ, обмен опытом в деле становления партий, обсуждение вопросов, связанных с демократическими процессами в странах СНГ, а также создание дополнительных возможностей для дальнейшего сотрудничества между политическими деятелями и политическими силами стран СНГ.