«Նախիջևան. Քարտեզագիրք»… Ինչ է եղել ու ինչ է մնացել
«Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամը» հրատարակել է «Նախիջևան. Քարտեզագիրք», որի հիմնական նպատակն է ցույց տալ, որ Նախիջևանը հայաբնակ երկրամաս է եղել: Այս մասին ասուլիսում հայտարարեց հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը:
Նշենք, որ 1921 թ. մարտի 16-ին Ռուսաստանը և Թուրքիան առանց Հայաստանի մասնակցության Մոսկվայում կնքում են պայմանագիր, որով Նախիջևանը անցնում է Ադրբեջանի խնամակալության ներքո, իսկ 1923 թ. արդեն Ադրբեջանի կազմում ստեղծվում է Նախիջևանի ինքնավար Հանրապետությունը:
Քարտեզագրքի առաջին հատվածում ներկայացված են 15-20-րդ դարի սկզբներին ստեղծված քարտեզները: «Ներկայացրել ենք հիմնականում օտարազգիների կողմից կազմված քարտեզները, որոնք նույնպես ներկայացնում են Նախիջևան երկրամասը Հայաստանի տարածքում»,- ասաց Ս. Կարապտեյանը:
Երկրորդ բաժնում ներկայացված է արդեն «Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի» կազմած քարտեզները, շեշտը դրված է 1914 թ. հունվարի 1-ի մարդահամարի տվյալներով ստեղծած ազգաբաշխական քարտեզը, որտեղ երևում է, որ հայերը մեծամասնություն են կազմել: Նախիջևանի զուտ հայկական ու տակավին հայ բնակչություն ունեցող վերջին գյուղերն ամբողջությամբ հայաթափ են եղել 1988 թ.: «Այսպիսով` հազարամյակներ մշտապես հայաբնակ երկրամասում պատմության մեջ առաջին անգամ մարեց հայ կյանքը» («Նախիջևան. Քարտեզագիր»):
Քարտեզագրքում ներկայացված են Նախիջևանի գրչօջախները, կրթօջախները:
Ս. Կարապետյանն ասաց, որ կազմել են նաև պատմական հուշարձանների քարտեզը: Նախիջևանում 219 միավոր հայկական վանքեր ու եկեղեցիներ են եղել, իսկ այսօր քրիստոնեական պաշտամունքային գոնե մեկ հուշարձան երկրամասում չկա, որոնք ոչ միայն հայկական, այլևս համամարդկային արժեքներ էին: Քարտեզագրքում ներկայացված են նաև Նախիջևանի տարածքի մզկիթները, մինարեններն ու դամբարանները: Հուշարձանագետն ասաց, որ երբ համեմատում են այդ ցուցակը հայկական եկեղեցիների ցուցակի հետ ժամանակագրության առումով, ակնհայտ է դառնում, որ այդ մահմեդական հուշարձանների 90 տոկոսից ավելին 19-րդ դարի վերջին 20-րդ դարասկզբի կառույցներ են: «Եթե այս տարածքում մահմեդականները նյութական մշակույթի հետք են թողել, դրանց 90 տոկոսը 100-120 տարվա պատմություն ունեն, բացի մի երկու սելջուկյան, պարսկական կառույցների, որոնք հին են»,- ասաց նա:
Ս. Կարապետյանի խոսքով, այս քարտեզագիրքը նաև ապացուցում է, որ ադրբեջանցիների այն հայտարարությունները, թե Նախիջևանը մահմեդական մշակույթի հնագույն օրրան է, ուղղակի չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ երկրամասի մշակութային հուշարձանների ուսումնասիրությունը լիովին այլ պատկեր է արտացոլում:
Գրքում ներկայացված են նաև 1990-ական թվականներից ի վեր ոչնչացված հայկական պատմական հուշարձաններ:
«Կարծում եմ նման հրատարակության կարիքը կունենա մեր պետությունը, պետք եղած տեղերում կօգտվի: Կարևոր է նաև քարոզչական տեսանկյունից»,- ասաց հուշարձանագետը:
Քարտեզագիրքը լույս է տեսել հայերեն և անգլերեն լեզուներով, յուրաքանչյուրից 1000 օրինակ: Քարտեզագրքի հրատարակությանը աջակցել է մշակույթի նախարարությունը, տպագրությունն իրականացվել է լոսանջելեսաբնակ տեր և տիկին Արթուր և Լիլի Սեդրակյանների հովանավորությամբ:

Презентована книга «Нахичеван. Атлас», показывающая, каким было армянское культурное наследие края и что от него осталось
16:39 13/11/2012
Фонд изучения армянской архитектуры опубликовал книгу «Нахичеван. Атлас», которая наглядно показывает, что Нахичеван был армянонаселенным краем. Об этом на пресс-конференции заявил эксперт по памятникам Самвел Карапетян.
Отметим, 16 марта 1921 года в Москве без участия представителей Армянской ССР был подписан российско-турецкий Договор о передаче Нахичевана под протекторат Азербайджана. Уже в 1923 году в составе Азербайджанской ССР была создана Нахичеванская Автономная Республика.
В первой части атласа представлены созданные в начале 15-20 вв. карты, иллюстрирующие распределение населения по численности. «В основном мы представили созданные иностранцами карты, которые также указывают Нахичеванский край в составе Армении»,– отметил эксперт.
Во второй части книги представлены карты, составленные Фондом изучения армянской архитектуры, причем основное внимание уделяется составленной по данным переписи населения, проведенной 1 января 1914 года, в которой видно, что армяне составляли большинство. Проживающие в последних армянонаселенных селах Нахичевана армяне были полностью высланы в 1988 году.
В книге представлены и образовательные центры края.
Как сообщил Самвел Карапетян, составлена также карта исторических памятников. В Нахичеване действовали 219 армянских монастырей и церквей, а сегодня в крае нет ни одного христианского культового памятника, которые бы представляли ценность не только для армянской, но и общечеловеческой культуры. В атласе представлены и мечети, минареты и мавзолеи Нахичевана. По словам эксперта, при хронологическом сравнении этого списка со списком армянских церквей становится ясно, что свыше 90% мусульманских памятников являются сооружениями начала 20 века.
Самвел Карапетян добавил, что данный атлас доказывает и то, что заявление азербайджанской стороны о том, что Нахичеван якобы является древнейшей колыбелью мусульманской культуры, просто не соответствуют действительности, так как изучение культурного наследия края отражает совершенно иную картину.
В книге представлены также уничтоженные с 1990-х годов армянские исторические памятники Нахичевана.
«На мой взгляд, наше государство нуждалось в создании такой публикации, чтобы в случае надобности воспользоваться ею», – отметил эксперт.
Атлас вышел в свет на армянском и английском языках тиражом по 1000 экземпляров. Подготовке данного издания содействовали Министерство культуры Армении. Спонсировали издание проживающие в Лос-Анджелесе Артур и Лили Седракяны.