Գ. Բադալյան. Հայաստանում մինչև 16 տարեկանների շրջանում քաղցկեղով հիվանդների թվի փոփոխություն չի արձանագրվել
12:27 14/11/2012
Ամբողջ աշխարհում նկատվում է քաղցկեղով հիվանդների թվի աճ, բայց այդ աճի տեմպերը վտանգավոր չեն. տարեկան մոտ 5 տոկոս աճ է արձանագրվում: Այս մասին ասուլիսում ասաց Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի Մանկական ուռուցքաբանության բաժանմունքի ղեկավար Գրիգոր Բադալյանը:
Նա նշեց, որ Հայաստանում մինչև 16 տարեկանների շրջանում քաղցկեղով հիվանդների թվի փոփոխություն չի արձանագրվել: «Մեզ մոտ խնդիրը ոչ թե աճի մեջ է, այլ թե մեր հանրապետությունում ինչ կարող են անել այդ երեխաների համար»,- նշեց բժիշկը:
Ըստ նրա, Հայաստանում տարեկան 80-100 երեխա հիվանդանում է չարորակ քաղցկեղով, կենտրոնում ամբողջապես բուժվում են այդ հիվանդների 60-65 տոկոս:
Գ. Բադալյանն ասաց, որ քաղցկեղի բուժումը շատ թանկ է, հատկապես մանկականը: Երկրների մեծ մասում այդ ծանրությունն իր վրա է վերցնում պետությունը կամ ապահովագրական ծառայությունները: Ըստ նրա, ապահովագրական ծառայությունները մեզ մոտ թույլ են զարգացած, իսկ պետական ներդրումները բավարար չեն ժամանակակից բուժում ապահովելու համար: Գ. Բադալյանն ասաց, որ այս տարի պետության կողմից իրենց հատկացված գումարն արդեն ավարտվել է ու կենտրոնն այլևս չի կարողանում ընդունել հիվանդների: Բացի ֆինանսական խնդիրներից, ըստ մասնագետի, ոլորտն ունի նաև երիտասարդ կադրերի խնդիր:

В Армении число больных раком в возрасте до 16 лет остается неизменным
В мире увеличилось число больных раком, однако темпы роста не вызывают опасений. Ежегодно фиксируется 5-процентный рост случаев заболевания раком. Об этом на пресс-конференции заявил заведующий детским отделением Национального центра онкологии им Б. А. Фараджян Григор Бадалян.
По его словам, в Армении число больных раком в возрасте до 16 лет остается неизменным. «В нашей стране проблема не в увеличении случаев, а в том, что может государство сделать для этих детей», – заявил медик.
Ежегодно в Армении злокачественным раком заболевают 80-100 детей. В Национальном центре онкологии лечение проходят 60-65% больных, сообщил он.
Григор Бадалян добавил, что лечение рака, в особенности среди детей, очень дорого обходится . В большинстве стран эту обязанность берут на себя государство или страховые компании, которые в Армении недостаточно развиты, а государственных инвестиций не достаточно для обеспечения современного лечения.
В этом году, по словам Григора Бадаляна, сумма, предоставленная государством Национальному центра онкологии, уже израсходована и Центр не в состоянии принимать больных. Кроме проблем финансового характера, как отметил он, сфера нуждается в притоке молодых кадров.