Իսպանիայի թատրոններից մեկում տոմսի փոխարեն գազար է վաճառվում
Իսպանիայի թատրոններից մեկը մշակույթի ոլորտում ԱԱՀ-ի բարձրացման դեմ բողոքի հետաքրքրիր ձև է գտել: Այս մասին գրում է La Vanguardia թերթը:
Իսպանացի արվեստագետները չեն հոգնում նախազգուշացնել, որ ԱԱՀ-ի 21%-ի բարձրացումը` հանուն բյուջեի եկամուտների մեծացման, ուղղակի կսպանի մշակույթը: Դա նշանակում է, որ թատրոնի տոմսերի գները կթանկանան, մինչդեռ բնակչության վճարունակությունը առանց այդ էլ բարձր չէ:
Բեսկանոյի թատրոնը և PocaCosa Teatro խումբը գտել են լուծումը: Ներկայացումների ժամանակ թույլատրում են գազար վաճառել` դրամարկղում: «Մեզ դուր է գալիս այդ կերպարը, որ կանգնած է դրա հետևում` գյուղացին ավանակին իր հետևից տանում է գազարով: Տվյալ դեպքում ավանակը 21% ԱԱՀ-ն է, գյուղացին`թատերական աշխարհը, փայտը՝ նոր հարկը, իսկ գազարը՝ 4% ԱԱՀ-ը, որին ձգտում ենք մենք»,- ասել է թատրոնի ռեժիսորը:
Արդյունքում, նախաձեռնությունը պսակվել է հաջողությամբ: Մտահղացմանը նույնիսկ աջակցել է Բեսկանոյի քաղաքապետը:

Испанский театр в знак протеста вместо билетов продает морковки
Один из испанских театров нашел оригинальную форму протеста против повышения НДС в сфере культуры, пишет «NEWSru.com».
Испанские творческие люди не устают предостерегать, что повышение НДС до 21%, предпринятое ради увеличения доходов бюджета, просто убьет культуру. Театр в Бескано (провинция Жирона) и труппа PocaCosa Teatro нашли свое решение. На спектакли впускают по предъявлении морковки, которой торгуют в кассе. "Нам нравится образ, который за этим стоит: крестьянин манит за собой ослика морковкой. В данном случае ослик - НДС в 21%, крестьянин - театральный мир, палка - новый налог, а морковка - НДС в 4%, которого мы добиваемся", - сказал режиссер и программный директор театра Ким Марсе.
Инициатива увенчалась успехом: идею поддержал даже мэр Бескано, все 350 мест в зале заполнены, на дверях появилась табличка: "Морковь кончилась". Сюжет о "морковных билетах" подхватили мировые СМИ.