Սերժ Սարգսյան. Համոզված եմ, որ վաղ թե ուշ Թուրքիան ստիպված է լինելու հաշվի նստել իրականության հետ
Լիոնի քաղաքապետարանում ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, ի պատիվ ՀՀ նախագահի, Լիոնի քաղաքապետ Ժերար Կոլոմբի անունից նախօրեին տրվել է ընդունելություն: Լիոնի քաղաքապետն ընդունելության ժամանակ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին է հանձնել Լիոնի Պատվո հուշամեդալը:
Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
«Երևանի և Լիոնի մտերմության ցայտուն արտահայտությունն են բազմազգ Լիոնի կենտրոնում՝ Հայաստանի փողոցում գործող Սուրբ Հակոբ հայ առաքելական եկեղեցին, Բելկուրի հրապարակում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակն անմահացնող հուշակոթողը, և, վերջապես Երևանում բացված Լիոնի այգին, որի հանդիսավոր բացումը պարոն Կոլոմբի մասնակցությամբ` դեռ թարմ է մեր հիշողության մեջ:
Ամեն անգամ Ֆրանսիա այցելելիս` ինձ զգում եմ հարազատ օջախում և, ակամայից, մտովի թերթում եմ մեր անխախտ բարեկամության հարուստ հուշամատյանը` իր զարմանալի պատմական զուգահեռներով: Եվ ակամայից ցանկություն է առաջանում շնորհակալություն հայտնել ձեզ, սիրելի ֆրանսիացիներ, հարգելի լիոնցիներ, որ մեր կողքին եք եղել մեր ամենածանր պահերին:
Մոտենում է Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցը, և մենք պետք է ավելի կազմակերպված դարձնենք մեր համազգային պայքարը, որպեսզի մարդկության դեմ կատարած հանցագործությունը այլևս երբեք չկրկնվի: Համոզված եմ, որ վաղ թե ուշ Թուրքիան ստիպված է լինելու հաշվի նստել իրականության հետ: Եվրոպայի հետ աղերս ունենալու համար դա, թերևս, նվազագույն պայման է, և ինչի մասին երեկ բացահայտ հայտարարեց Ֆրանսիայի նախագահ պարոն Օլանդը»,-հանդիպմանն ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նշենք, որ եռօրյա պաշտոնական այցով Ֆրանսիայում գտնվող ՀՀ նախագահի գլխավորած պատվիրակություն այսօր կվերադառնա Երևան:

Серж Саргсян: Рано или поздно Турция вынуждена будет считаться с действительностью
В мэрии Лиона от имени градоначальника Жерара Коломбо состоялся торжественный прием в честь президента Армении Сержа Саргсяна, в котором приняли участие представители армянской общины Франции. Во время приема Жерар Коломбо вручил Сержу Саргсяну памятную почетную медаль Лиона, сообщает пресс-служба главы государства.
«Ярким примером тесных отношений между Ереваном и Лионом является Армянская Апостольская церковь Сурб Акоп, расположенная в центре многонационального города Лион, на ул.Армении, памятник жертвам Геноцида армян на площади Белькур, а также появившийся в Ереване ПаркЛиона, о торжественном открытии которого при участии мэра Жерара Колломбо помним мы все.
Уважемые дамы и господа!
Каждый раз посещая Францию, я чувствую себя как на родине и невольно мысленно перелистываю богатую историю дружественных отношений между двумя народами, с ее удивительными историческим параллелями. Невольно у меня возникает желание поблагодарить вас, дорогие французы, уважаемые лионцы, за поддержку, оказанную нам в трудные минуты.
Приближается 100-летняя годовщина Геноцида армян, и мы должны сделать более организованной нашу общенациональную борьбу за то, чтобы такие преступления против человечества никогда не повторялись. Убежден, что рано или поздно Турция вынуждена будет считаться с действительностью. Для установления связей с Европой это, возможно, является минимальным условием. Об этом открыто заявил и президент Франции Франсуа Олланд», – отметил в ходе встречи Серж Саргсян.
Добавим, что находящая с трехдневным официальным визитом во Франции делегация во главе с Сержем Саргсяном сегодня вернется в Ереван.