Ա. Մարտիրոսյան. Առանձնահատուկ իրավիճակ չկա
«Ներքաղաքական զարգացումներն այս փուլում նորմալ եմ գնահատում. կատարվում է այն, ինչ կատարվում է սովորաբար համապետական ընտրություններից առաջ, առանձնահատուկ իրավիճակ չկա»,- ասուլիսում նման տեսակետ հայտնեց «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը:
Խոսելով քաղաքական ուժերի միջև ԲՀԿ նախաձեռնությամբ ընթացող խորհրդատվությունների մասին, որոնց հիմնական թեման է խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցնելը, Ա. Մարտիրոսյանն ասաց, այս հարցը իրենք դեռ վաղուց են բարձրացրել ու իրենց համար նորություն չէ, հարցն ընդգրկված է կուսակցության քաղաքական օրակարգում:
«Ժառանգության» փոխնախագահն ասաց, որ ընդհանրապես, նորմալ է գնահատում քաղաքական ուժերի միջև անցկացվող կոնսուլտացիաները, նշեց, որ իրենց կուսակցությունը բաց է և պատրաստ է ցանկացած ուժի հետ նստել խորհրդատվությունների սեղանի շուրջ: «Ցանկացած պարագայում, եթե ինչ-որ մեկի կողմից առաջ է քաշվում մի խնդիր, որը հնարավորություն կտա երկրի առջև ծառացած խնդիրներից մեկը գոնե կես քայլով լուծել, պետք է օգնել»,- ասաց նա:
Ա. Մարտիրոսյանը նաև նշեց, որ եթե իշխանությունը ցանկանում է որևէ խնդիր լուծել, խնդրի բնական լուծման տարբերակը շատ հեշտ գտնվում է: Իսկ դրան հասնելու համար, ըստ նրա, պետք է ակտիվ լինի քաղաքացիական հասարակությունը, քաղաքացիները պետք է պահանջատեր լինեն ու իրենց բողոքը հասցնեն իշխանություններին:

Армен Мартиросян положительно оценивает внутриполитические развития событий в стране
«На данном этапе я считаю нормальными внутриполитические развития событий: происходит то, что обычно происходит в преддверии общегосударственных выборов. Сверхъестественной ситуации не наблюдается», – об этом на пресс-конференции заявил зампредседателя партии «Наследие» Армен Мартиросян.
Касаясь предложенных партией «Процветающая Армения» политических консультаций между политическими силами, основной темой которых является переход на парламентскую систему управления, Армен Мартиросян подчеркнул, что этот вопрос они поднимали давно и для них это не новость. Вопрос, по его словам, включен в политическую повестку партии.
Экс-депутат также добавил, что в целом политические консультации между партиями, являются нормальным явлением, отметив, что партия «Наследие» открыта и готова вести консультации с любой политической силой. «В любом случае, если кто-то и выдвигает какую-то задачу, которая позволяет в некоторой степени решить одну из проблем, стоящих перед государством, то необходимо поддержать его», - заявил А.Мартиросян.
Если власти хотят решить какую-либо проблему, то путь естественного решения проблемы легко можно найти, считает он. Для того, чтобы добиться этого, по словам политика, гражданское общество должно быть активным, а граждане – более требовательными и стремиться донести свой протест до властей.