Երբ օրերս Պարսից ծոցի արաբական երկրների համագործակցության խորհուրդը (Սաուդյան Արաբիա, Բահրեյն, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, Քաթար և Քուվեյթ) և Ֆրանսիան հայտարարեցին, որ պաշտոնապես ճանաչում են Սիրիայի Ազգային կոալիցիան որպես սիրիական ժողովրդի լեգիտիմ ներկայացուցիչ, պաշտոնական Թեհրանն անմիջապես քայլեր ձեռնարկեց Սիրիայում իրադարձությունների զարգացման հետագա ընթացքը փոքր-ինչ դանդաղեցնելու ուղղությամբ:
Նոյեմբերի 13-ին Իրանի ԱԳ Աֆրիկայի և արաբական երկրների հարցերով փոխնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը տեղեկացրեց, որ Թեհրանում առաջիկա օրերին «Ազգային երկխոսություն Սիրիայում» խորագիրը կրող հավաք կկազմակերպվի, որին կմասնակցեն Սիրիայի կառավարության, քաղաքական ընդդիմության և փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ:
Ըստ իրանական «իրդիփլոմասի.իռ» կայքի` Դամասկոսում ԻԻՀ դեսպանության համակարգմամբ` սույն համաժողովին կմասնակցեն Սիրիայի խորհրդարանի տարբեր քաղաքական ուժերը ներկայացնող քաղաքական գործիչներ, ինչպես Սիրիայում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս գործող ընդդիմադիր գործիչներ:
Այն պարագայում, երբ Պարսից ծոցի արաբական երկրներն ԱՄՆ-ի հավանությամբ փորձում են հնարավորինս սահմանափակել տարածաշրջանում Իրանի ունեցած ազդեցությունը, ի պատասխան այդ քայլերին, Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) Պարսից ծոցի վիճելի կղզիները (Թոնբ-է բոզորգ, Թոնբ-է քուչեք և Աբու Մուսա) վերահսկելու նպատակով նոր ռազմակայան է հիմնում, իսկ ավելի ուշ, ԻԻՀ զինված ուժերը Պարսից ծոցում ունեցած իրենց ուժը ընդգծելու նպատակով կրակ են բացում Իրանի օդային տարածքում հայտնված ամերիկյան անօդաչու ինքնաթիռների ուղղությամբ:
Ավելին, Իրանն իր ռազմական կարողություններն ի ցույց դնելու նպատակով այս օրերին ԻՀՊԿ-ն բանակի հետ համատեղ ութ նահագներում ավելի քան 850 հազար կմ տարածության վրա անցկացնում է լայնածավալ օդային զորավարժություններ, փորձարկում նոր հեռահար հրթիռներ, Այդ առնչությամբ ԻԻՀ ԶՈւ ԳՇ պետ, բրիգադի գեներալ Սեյյեդ Հասան Ֆիրուզաբադին, անդրադառնալով Իրանի վրա ռազմական հարձակման հնարավորությանը, հայտարարել է, թե ԱՄՆ-ի սպառնալիքների ժամանակն ու Իրանի վրա ռազմական հարձակում գործելու վտանգն անցել են:
Ինչ վերաբերում է Սիրիայի հարցով Թեհրանում կայանալիք հավաքին, ապա դժվար թե այն որևէ ազդեցություն ունենա սիրիական ճգնաժամի հանգուցալուծման վրա: Առավել ևս, որ նախկինում տեղի ունեցած նմանատիպ հանդիպումներն ու նախաձեռնություններն արդեն իսկ անհաջողությամբ են ավարտվել (ս.թ.օգոստոսին ևս Թեհրանում Սիրիայի հարցով խորհրդակցական հավաք էր կազմակերպվել, իսկ սեպտեմբերին Կահիրեում տեղի էր ունեցել Սիրիայի հարցով Իրանի, Թուրքիայի և Եգիպտոսի ԱԳ նախարարների եռակողմ հանդիպումը): Ուստի Իրանն, այդ ամենը քաջ գիտակցելով և նմանատիպ նախաձեռնություններով հանդես գալով, պարզապես փորձում է ժամանակ շահել` Ասադի իշխանության տապալման գործընթացը երկարաձգելու և տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակին համարժեք նոր քաղաքականություն մշակելու համար:

Иран прилагает последние усилия для спасения президента Сирии Башара Асада
Когда на днях шесть стран (Саудовская Аравия, Бахрейн, ОАЭ, Оман, Катар и Кувейт) Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива (ССАГПЗ) и Франция заявили, что официально признают Национальную коалицию оппозиции и революционные силы Сирии в качестве легитимного представителя сирийского народа, официальный Иран сразу предпринял шаги, чтобы чуть-чуть замедлить дальнейший ход развития сирийских событий.
13 ноября заместитель министра иностранных дел Ирана по арабским и африканским делам Хусейн Амир Абдоллахиан сообщил, что в ближайшие дни в Тегеране будет организован форум на тему «Национальный диалог в Сирии», в котором примут участие представители правительства, политической оппозиции и меньшинств Сирии.
Согласно иранскому сайту «irdiplomacy.ir», при координации посольства ИРИ в Дамаске, в этом форуме будут участвовать деятели, представляющие различные политические силы парламента Сирии, а также действующие за пределами Сирии оппозиционные деятели.
В условиях, когда арабские страны Персидского залива с одобрения США пытаются по возможности ограничить в регионе влияние Ирана, иранские военные в ответ на эти шаги разместили новую военно-морскую базу в Ормузском проливе, чтобы упрочить свои позиции в районе оспариваемых с ОАЭ островов Абу-Муса, Томбе-Бозорг и Томбе-Кучек.
А позднее Вооруженные силы Ирана, чтобы показать свою мощь, открыли огонь по американскому беспилотнику в районе Персидского залива.
Более того, чтобы продемонстрировать свой военный потенциал, ВС Ирана в эти дни совместно с Корпусом Стражей Исламской революции (КСИР) проводят широкомасштабные учения с привлечением военно-воздушных сил на территории более 850 квадратных километров в 8 провинциях ИРИ (Северный Хорасан, Хорасан Резави, Южный Хорасан, Систан и Белуджистан, Керман, Хормозган, Язд, Фарс). На проходящих в Иране военных учениях будут продемонстрированы три новые ракетные системы местного производства. В этой связи начальник генерального штаба Вооруженных сил Ирана, бригадный генерал Сейед Хасан Фирузабади, обратившись к возможности военного нападения на Иран, заявил: «Сегодня в арсенал вооруженных сил Ирана входит такое вооружение, что ни одна страна не осмелится напасть на Иран. Америке не понять язык Ирана».
Что касается намеченного в Тегеране форума по сирийскому вопросу, то вряд ли он окажет какое-либо воздействие на разрешение сирийского конфликта. Тем более что состоявшиеся в прошлом аналогичные встречи и инициативы уже завершались неудачей (в августе сего года в Тегеране также был организован форум по вопросу Сирии, а в сентябре в Каире состоялась трехсторонняя встреча глав МИД Ирана, Турции и Египта по сирийскому вопросу). Посему Иран, прекрасно осознавая все это и выступая с подобными инициативами, просто пытается выиграть время, чтобы продлить процесс свержения правительства Башара Асада и разработать новую политику, адекватную создавшейся в регионе ситуации.