Դ. Բաբայան. Եթե իրական շահերից չբխի, երբեք որևէ մեկը չի գա Արցախ
«Երևի պարոն Գուլուզադեն լուրջ մտահոգված է Ուրուգվայի և այլ պետությունների պատվիրակությունների` Արցախ կատարած այցերից ու փորձում է իր այդ մտահոգությունը կամ մաղձը մոռանալ անլուրջ մեկնաբանություններով»,- այսօր անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի նախկին խորհրդական Վաֆա Գուլուզադեի արած հայտարարությանը, Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
Հիշեցնենք, որ Վ. Գուլուզադեն ադրբեջանական լրատվամիջոցներին տրված հարցազրույցում ասել էր, որ Ուրուգվայի բարձրաստիճան պատվիրակության այցը Լեռնային Ղարաբաղ «սփյուռքի փողերով է կատարվել»:
Դ. Բաբայանն ընդգծեց, որ հայ ժողովուրդը և հայ պետականությունը «հիմնված է եռամիասնության վրա` Հայաստան, Արցախ և Սփյուռք», ուստի բոլոր նշված բաղադրիչնրը հանդես են գալիս որպես մեկ միավոր:
«Այս պարագայում տարանջատել, թե ով է ֆինանսավորել, ով է մեքենա տրամադրել, ով է հաց տվել այդ մարդկանց, ուղղակի անլուրջ վերաբերմունք է: Դրա համար էլ որևէ մեկնաբանության կարիք չունի»,- հավելեց Դ. Բաբայանը:
Անդրադառնալով Ուրուգվայի պատվիրակության` Արցախ կատարած այցի շարժառիթներին, նա նշեց. «Պետք է վստահ լինել, որ եթե իրական շահերից չբխի, երբեք որևէ մեկը չի գա Արցախ: Սա ակնհայտ է բոլորի համար: Գուլուզադեն դա լավ հասկանում է, բայց իր հանգստության համար փորձում է նման մոտեցումներով հանդես գալ: Բացի այդ, նույն Ադրբեջանը, որի հետ դիվանագիտական ներկայացուցչություն է հիմնել Արգենտինայի մայրաքաղաք Բուենոս Այրեսում, կաշառքի միջոցով ակտիվ աշխատում է նաև Ուրուգվայում, բայց տեսնում ենք, որ դա որևէ արդյունք չի տալիս»:
Բանախոսի կարծիքով, այդ մոտեցումը պետք է ադրբեջանցիների համար օրինակ ծառայի, որ նրանք հասկանան, որ աշխարհում ամեն ինչ չէ, որ գնվում է:

Mr Guluzade is perhaps seriously worried about the visits of the delegation of Uruguay and other states to Artsakh, and therefore, he tries to hide his bile by making such unserious comments, Artsakh President’s spokesman David Babayan told Panorama.am in an interview while commenting on a recent statement by ex-advisor to Azerbaijani President Vafa Guluzade.
We will remind that Guluzade told Azerbaijani media that the visit of Uruguayan delegation to Nagorno-Karabakh was organized “with Diaspora funds.”
Babayan stressed that the Armenian people and Armenian statehood are “based on trinity, Armenia- Artsakh- Diaspora,” and therefore all above mentioned components represent a common unit.
“In this case, I think it is unserious to differentiate who funded the visit, who provided the vehicle and who entertained the delegates. That is why such a statement needs no comment,” the spokesman added.
Regarding the motivation of the visit of Uruguayan delegation to Artsakh, Babayan noted, “You should be confident that no one will ever visit Artsakh unless he is really interested in it. This is evident to everyone. Guluzade understands it pretty well but he attempts to show such approaches for the sake of his own calm. Besides, the very Azerbaijan that opened a diplomatic mission in the Argentine capital Buenos Aires also works rather actively in Uruguay through bribery, but we see that they fail to reach any result.”
According to Babayan, this approach should serve as an example for Azerbaijan, making them understand that not everything can be bought in this world.