Սիրիայի դեպքը վկայում է, որ Թուրքիայի իրական նպատակը տարածաշրջանում Օսմանյան կայսրության վերականգնումն է:
Այդ մասին նշված է իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության կայքում թողարկված վերլուծական հոդվածում:
Իրանական կայքը, քննադատելով Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ տարածաշրջանի մուսուլմանական ժողովուրդների նկատմամբ վարած երկակի և կեղծ քաղաքականությունը, մասնավորապես նշում է. «Դավոսում Էրդողանի և Իսրայելի նախագահ Շիմոն Պերեսի միջև տեղի ունեցած միջադեպից հետո տարածաշրջանում իրենց իրավունքների համար պայքարող ազգերը մեծ խանդավառությամբ ընդունեցին Թուրքիայի վարչապետի այդ քայլը, սակայն, ինչպես ժամանակը ցույց տվեց, Էրդողանի այդ քայլը ոչ թե իսլամի շահերից բխող, այլ տակտիկական քայլ էր, որի նպատակը տարածաշրջանում իր հեղինակության բարձրացումն էր»:
«Թուրքական նավի վրա Իսրայելի կողմից կատարված հարձակման հետևանքով Թուրքիայի 9 քաղաքացիների զոհվելու փաստի առնչությամբ Անկարայի ցուցաբերած պասիվությունը ցույց տվեց, թե Թուրքիայի և Իսրայելի միջև ինչպիսի գաղտնի հարաբերություններ գոյություն ունեն: Եթե ավելի առաջ գնանք, ապա կնկատենք, որ Սիրիայում իրավիճակի անկայունացման սկզբնական շրջանում Թուրքիայի կառավարությունն Իսրայելի համաձայնությամբ սաբոտաժային գործողություններ իրականացնելու համար ուսուցում ստանալու նպատակով իր զինվորականներին գործուղեց Թել Ավիվ:
Այսպիսով` օրըստօրե Էրդողանի և նրա կառավարության իրական դեմքը բացահայտվում է: Սիրիայի դեպքը վկայում է, որ Թուրքիայի իրական նպատակը տարածաշրջանում Օսմանյան կայսրության վերականգնումն է»,-նշում է «ՖԱՐՍ»-ի մեկնաբանը:
Եզրափակելով Թուրքիայի իշխանությունների հասցեին ուղղված քննադատությունը, իրանական աղբյուրը գրում է. «Եթե Թուրքիան իրեն հռչակել է տարածաշրջանի պայքարող ժողովուրդների պաշտպան ու աջակից, ապա ինչու ՞ Իսրայելի չի կասեցնում իր հարաբերությունները, ինչու ՞ չեղյալ չի հայտարարում անվտանգության մասին վերջինիս հետ կնքված պայմանագրերը: Գազայի երեխաների ճիչն Էրդողանի և նրա դաշնակից արաբական երկրների համար լուրջ փորձություն է, ապագան ցույց կտա, թե որքանո՞վ են պայքարող ազերի հովանավոր հռչակելու իրենց հայտարարություններն իրական»:
Նախորդող` Իրանական կայք. «Երբ Թուրքիայի համար հրեաների արյունը մուսուլմանների արյունից ավելի կարմիր է»

Случай с Сирией свидетельствует о том, что реальная цель Турции в регионе – восстановить Османскую империю.
Об этом отмечено в аналитической статье, опубликованной на иранском информационном сайте «ФАРС».
Критикуя двойную и фальшивую политику премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в отношении мусульманских народов, проживающих в регионе, иранский сайт, в частности, отмечает: «После инцидента между Эрдоганом и президентом Израиля Шимоном Пересом в Давосе нации, борющиеся за свои права в регионе, с большим воодушевлением восприняли такой шаг со стороны турецкого премьера, однако, как показало время, этот шаг не исходил из интересов ислама, а был тактическим действием, целью которого было поднять свой авторитет в регионе».
«Пассивность Анкары в связи с гибелью 9 граждан Турции в результате нападения Израиля на турецкий корабль указала на тайные отношения между Турцией и Израилем. Немного забегая вперед, можно заметить, что в начальный период дестабилизации ситуации в Сирии с целью проведения саботажа правительство Турции с согласия Израиля командировало военнослужащих в Тель-Авив для прохождения обучения.
Таким образом изо дня в день раскрывается реальное лицо Эрдогана и возглавляемого им правительства. Случай с Сирией свидетельствует о том, что реальная цель Турции в регионе – восстановить Османскую империю», – пишет автор статьи.
Резюмируя критику в адрес турецких властей, иранский источник отмечает: «Если Турция провозгласила себя защитником и сторонником борющихся народов региона, почему в таком случае она не прекращает отношения с Израилем, почему не отменяет договоры о безопасности, подписанные с этой страной? Вопль детей из сектора Газа являются серьезным испытанием для Эрдогана и арабских стран, являющихся его союзниками. Будущее покажет, насколько реалистичны озвучиваемые этой страной заявления о провозглашении себя спонсором борющихся наций».