Սիրիայի դեպքը վկայում է, որ Թուրքիայի իրական նպատակը տարածաշրջանում Օսմանյան կայսրության վերականգնումն է:
Այդ մասին նշված է իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության կայքում թողարկված վերլուծական հոդվածում:
Իրանական կայքը, քննադատելով Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ տարածաշրջանի մուսուլմանական ժողովուրդների նկատմամբ վարած երկակի և կեղծ քաղաքականությունը, մասնավորապես նշում է. «Դավոսում Էրդողանի և Իսրայելի նախագահ Շիմոն Պերեսի միջև տեղի ունեցած միջադեպից հետո տարածաշրջանում իրենց իրավունքների համար պայքարող ազգերը մեծ խանդավառությամբ ընդունեցին Թուրքիայի վարչապետի այդ քայլը, սակայն, ինչպես ժամանակը ցույց տվեց, Էրդողանի այդ քայլը ոչ թե իսլամի շահերից բխող, այլ տակտիկական քայլ էր, որի նպատակը տարածաշրջանում իր հեղինակության բարձրացումն էր»:
«Թուրքական նավի վրա Իսրայելի կողմից կատարված հարձակման հետևանքով Թուրքիայի 9 քաղաքացիների զոհվելու փաստի առնչությամբ Անկարայի ցուցաբերած պասիվությունը ցույց տվեց, թե Թուրքիայի և Իսրայելի միջև ինչպիսի գաղտնի հարաբերություններ գոյություն ունեն: Եթե ավելի առաջ գնանք, ապա կնկատենք, որ Սիրիայում իրավիճակի անկայունացման սկզբնական շրջանում Թուրքիայի կառավարությունն Իսրայելի համաձայնությամբ սաբոտաժային գործողություններ իրականացնելու համար ուսուցում ստանալու նպատակով իր զինվորականներին գործուղեց Թել Ավիվ:
Այսպիսով` օրըստօրե Էրդողանի և նրա կառավարության իրական դեմքը բացահայտվում է: Սիրիայի դեպքը վկայում է, որ Թուրքիայի իրական նպատակը տարածաշրջանում Օսմանյան կայսրության վերականգնումն է»,-նշում է «ՖԱՐՍ»-ի մեկնաբանը:
Եզրափակելով Թուրքիայի իշխանությունների հասցեին ուղղված քննադատությունը, իրանական աղբյուրը գրում է. «Եթե Թուրքիան իրեն հռչակել է տարածաշրջանի պայքարող ժողովուրդների պաշտպան ու աջակից, ապա ինչու ՞ Իսրայելի չի կասեցնում իր հարաբերությունները, ինչու ՞ չեղյալ չի հայտարարում անվտանգության մասին վերջինիս հետ կնքված պայմանագրերը: Գազայի երեխաների ճիչն Էրդողանի և նրա դաշնակից արաբական երկրների համար լուրջ փորձություն է, ապագան ցույց կտա, թե որքանո՞վ են պայքարող ազերի հովանավոր հռչակելու իրենց հայտարարություններն իրական»:
Նախորդող` Իրանական կայք. «Երբ Թուրքիայի համար հրեաների արյունը մուսուլմանների արյունից ավելի կարմիր է»

The Syria incident showed that the real aim of Turkey in the region is to restore the Ottoman Empire, says an article by Iran’s semi-official Fars news agency.
Slamming the dual and false policy of Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan towards Muslim nations of the region, the Iranian news agency says, “After the incident between Erdogan and Israeli President Shimon Peres in Davos, nations fighting for their rights in the region were enthusiastic about such a step taken by Turkish Prime Minister, however, as the time showed, this step was not in the interests of Islam, but was a tactical move aimed at raising his authority in the region.”
“Ankara’s passivity in connection with the deaths of nine Turkish citizens in the Israeli naval attack on the Turkish flotilla revealed secret relationship between Turkey and Israel. Anticipating things, we can notice that in the initial period of Syria destabilization Turkish government with the consent of Israel sent its servicemen for training for sabotage operations to Tel Aviv.
So the real face of Erdogan and his government gets unmasked more and more every day. The Syria incident shows that the real aim of Turkey in the region is to restore the Ottoman Empire,” says the author.
Summing up the criticism of Turkish authorities, the Iranian news agency says, “If Turkey has proclaimed itself the defender and supporter of the fighting nations in the region, then why doesn’t it stop its relationship with Israel, why doesn’t it cancel the security agreements with this country? The scream of Gaza children is a serious ordeal for Erdogan and the Arab world, Erdogan’s allies. The future will show if their statements proclaiming that they are patrons of fighting nations are real.”