Վարդենիսի կամրջի փլուզման փաստի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
Վարդենիսի կամրջի փլուզման փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ` քրեական օրենսգրքի 157 հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով` Աշխատանքի պաշտպանության կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է տուժողի մահ պատժվում է ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը հինգ տարի ժամկետով՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով կամ առանց դրա: Ոստիկանության հաղորդմամբ, կատարվում է նախաքննություն:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին` ժամը 14.27-ին տեղեկություն է ստացվել, որ փլուզվել է Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիսի երկաթգծի կայարանից 1 կմ դեպի հյուսիս տանող երկաթգծի կամուրջը, կան տուժածներ: Դեպքի վայր է մեկնել մեկ մարտական հաշվարկ:
Դեռևս չպարզված հանգամանքներում, երկաթբետոնե կամրջի (երկարությունը՝ 44,4 մ բարձրությունը` 3,8 մ, կառուցման տարեթիվը՝ 1975 թ.) վրա «Հարավ-կովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի աշխատակիցների կողմից վերանորոգման աշխատանքներ կատարելիս տեղի է ունեցել փլուզում:
Պատահարի հետևանքով Վարդենիսի բնակիչներ` 1956 թ. ծնված Գագիկ Ավետիսյանը, 1956 թ. ծնված Վարուժան Սարգսյանը և Սևանի բնակիչ, 1955 թ. ծնված Ներսիկ Մարտիրոսյանը տեղում մահացել են, իսկ Վարդենիսի բնակիչներ` 1968 թ. ծնված Ռոբերտ Համբարձումյանը և 1968 թ. ծնված Արգամ Անտոնյանը տեղափոխվել են Վարդենիսի բժշկական կենտրոն, որտեղից Ա. Անտոնյանին տեղափոխել են Երևանի առաջին կլինիկական հիվանդանոց:
Ըստ բժիշկների` Ռոբերտ Համբարձումյանի առողջական վիճակը բավարար է, իսկ Ա. Անտոնյանինը` կայուն ծանր:
Դեպքի վերաբերյալ տեղյակ են պահվել ՀՀ կապի և տրանսպորտի և քաղաքաշինության նախարարությունների աշխատակիցները:

По факту обрушения моста в городе Варденис возбуждено уголовное дело
По факту обрушения моста в городе Варденис Гегаркуникской области Армении возбуждено уголовное дело по признакам ч.2 ст.157 УК Армении (нарушение правил техники безопасности или охраны труда лицом, ответственным за их соблюдение, если при этом был причинен по неосторожности тяжкий или средней тяжести вред здоровью человека либо он получил профессиональное заболевание, повлекшее по неосторожности смерть потерпевшего. Наказывается лишением свободы на срок не свыше пяти лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок не свыше трех лет или без такового). Ведется предварительное следствие.
Напомним, накануне, в 14:27 в МЧС Армении поступило сообщение о том, что обрушился мост, расположенный в 2 км к северу от станции «Варденис» города Варденис Гегаркуникской области, есть пострадавшие. На место происшествия выехал один боевой расчет.
При пока невыясненных обстоятельствах при строительных работах, проводимых сотрудниками ЗАО Южно-Кавказская железная дорога" (ЮКЖД) на железобетонном мосте (длиной 44,4 м, высотой -3,8м, дата строительства – 1975г), произошло обрушение.
В результате происшествия жители города Варденис Гагик Аветисян, 1956 г.р., Варужан Саркисян, 1956г.р., а также житель города Севан Нерсик Мартиросян, 1955 г.р., скончались на месте, а жители города Варденис Роберт Амбарцумян, 1968 г.р., и Аргам Антонян, 1968г. р., переведены в медцентр города Варденис. Позднее А.Антонян был переведен в Первую клиническую больницу Еревана.
По словам медиков, состояние здоровья Роберта Амбарцумяна оценивается как удовлетворительное, а А.Антоняна – как средней тяжести.
Относительно произошедшего были уведомлены сотрудники Министерства транспорта и связи и Министерства градостроительства Армении.