ՕԵԿ. Խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցնելու ԲՀԿ առաջարկը համահունչ չէ ՕԵԿ-ի քաղաքական կուրսին
«Օրինաց երկիր» կուսակցությունը նախօրեին կայացած նիստում, որը նախագահել է կուսակցության նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը, հավանություն է տվել տարբեր քաղաքական ուժերի միջև քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացման որդեգրած մարտավարությանը:
«Հավատարիմ իր քաղաքական կուրսին և մինչ այժմ գործադրած ջանքերին, կարևորելով քաղաքական համակարգի հետագա կատարելագործման գործում համամասնական ընտրակարգի շարունակական մեծացման անհրաժեշտությունը` կուսակցության քաղխորհուրդը անհրաժեշտ համարեց այս խնդրին անդրադառնալ առաջիկա նախագահական ընտրություններից հետո` պատրաստակամություն հայտնելով այլ ուժերի հետ միասին շարունակել խորհրդակցությունների գործընթացը մեծամասնական ընտրատարածքների հետևողական նվազման և հաջորդ խորհրդարանական ընտրություններում առավել ընդգրկուն համամասնական ընտրակարգի գերակայություն ապահովելու համար:
ՕԵԿ քաղխորհուրդը արձանագրում է, որ խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցնելու ԲՀԿ առաջարկը համահունչ չէ կուսակցության որդեգրած քաղաքական կուրսին, ինչպես նաև ժամանակավրեպ և անընդունելի ներկա բարդ աշխարհաքաղաքական պայմաններում: Լեռնային Ղարաբաղի չկարգավորված հիմնախնդիրը, տարածաշրջանային անկայուն զարգացումները, հայ-թուրքական հարաբերությունների չկարգավորված իրավիճակը պահանջում են ունենալ ուժեղ, կենտրոնաձիգ և ժողովրդավարական իշխանություն»,-ասված է որոշման մեջ:

Prosperous Armenia’s proposal on shifting to parliamentary system runs counter to Orinats Yerkir Party’s political course
Orinats Yerkir Party held a meeting on Friday chaired by party’s leader Arthur Baghdasaryan. The meeting approved the tactics of consultations between political parties.
“Being committed to the political course and the efforts strained, attaching importance to the necessity of expanding the proportional electoral system as well as further improvement of political system, party’s political council established that it was necessary to discuss this issue after the presidential elections, expressing willingness to continue consultations with other political forces for reducing the number of single-member districts and securing the priority of a larger proportional system.
Orinats Yerkir Party establishes that Prosperous Armenia Party’s proposal on shifting to parliamentary system of government runs counter to the party’s political course, is untimely and unacceptable in the current complicated geo-political situation. The unresolved conflict over Nagorno-Karabakh and the current condition of Armenian-Turkish relations require presence of a strong centrist and democratic power,” says the party’s decision.