Ուսանողության միջազգային օրն է
1946 թվականի նոյեմբերի 17-ին Պրահայում ընթացող Ուսանողների համաշխարհային կոնգրեսը նոյեմբերի 17-ը հռչակում է Ուսանողության միջազգային օր: Ամենամյա այս տոնը նշում են աշխարհի մի շարք երկրներում, այդ թվում նաև Հայաստանում: Հայ ուսանողները արդեն երեկվանից սկսել են իրենց տոնին նվիրված միջոցառումները:
Ինչպես է առաջացել այս տոնը. 1939 թվականի հոկտեմբերի 28-ին ֆաշիստների կողմից գրավված Չեխոսլովակիայում ուսանողները և դասախոսները դուրս են գալիս փողոց, որպեսզի նշեն Չեխոսլովակիայի պետության կազմավորման (1918-ի հոկտեմբերի 28) տարեդարձը: Սակայն խաղաղ ցույցը ցրվում է զավթիչների կողմից: Այդ իրադարձությունների ժամանակ գնդակահարվում է բժշկական ֆակուլտետի ուսանող Յան Օպլետալը (Jan Opletal), ում հուղարկավորությունը վերածվում է բողոքի ակցիայի, ձերբակալվում են տասնյակ ուսանողներ: Նոյեմբերի 17-ի վաղ առավոտյան գեստապոյականներն ու էսէսականները շրջապատում են ուսանողական հանրակացարանները: Շուրջ 1200 ուսանող ձերբակալվում և ուղարկվում է Զաքսենհաուզենի համակենտրոնացման ճամբար: Տասնյակ ուսանողներ ու շարժման ակտիվիստներ բանտի պատերից ներս, առանց դատի ենթակվում են մահապատժի:
Հիտլերի հրամանով չեխական բոլոր բարձրագույն ուսումնական հաստատությունները փակվում են մինչև պատերազմի ավարտը: Երկու տարի անց, Լոնդոնում տեղի է ունենում ֆաշիզմի դեմ պայքարող ուսանողների միջազգային հանդիպում, որի ժամանակ որոշվում է ի հիշատակ նահատակ հայրենասեր ուսանողների նոյեմբերի 17-ը ամեն տարի նշել որպես ուսանողի օր:
Ըստ ՀՀ վիճակագրական վարչության «Հայաստանի Հանրապետության սոցիալական վիճակը 2011 թվականին» զեկույցի, 2011/2012 ուսումնական տարում հանրապետության 68 բարձրագույն պետական և ոչ պետական ուսումնական հաստատություննեում և 12 մասնաճյուղերում սովորել է 95308 ուսանող:

International Students' Day is an international observance of student community, held annually on November 17. Taking the day differently than its original meaning, a number of universities mark it, sometimes on a day other than November 17, for a nonpolitical celebration of the multiculturalism of their international students.
The date commemorates the anniversary of the 1939 Nazi storming of the University of Prague after demonstrations against the killing of Jan Opletal and worker Václav Sedláček as well as against the occupation of Czechoslovakia, and the execution of nine student leaders, over 1,200 students sent to concentration camps, and the closure of all Czech universities and colleges.
During late 1939 the Nazi authorities in Czechoslovakia (at that time it called the Protectorate of Bohemia and Moravia) suppressed a demonstration in Prague held by students of the Medical Faculty of Charles University. The demonstration was held on the 28th of October to commemorate the anniversary of the independence of the Czechoslovak Republic.
During this demonstration the student Jan Opletal was shot and died from wounds on the 11th of November. On the 15th of November his body was meant to be transported from Prague back to his home in Moravia. His funeral procession consisted of thousands of students, who turned this event into an anti-Nazi demonstration. However, this resulted in drastic measures being taken by the Nazis. All Czech higher education institutions were closed down, more than 1,200 students were arrested and sent to concentration camps, and nine students and professors were executed without trial on the 17th of November. Due to this, 17 November was chosen as International Students’ Day.