Վարդան Բոստանջյան. «2013 թվականի բյուջեն գոյատևման բյուջե է»
«2013 թվականի բյուջեն գոյատևման բյուջե է»: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԱԺ ԲՀԿ-ական նախկին պատգամավոր, տնտեսագետ Վարդան Բոստանջյանը: Նրա խոսքերով` կան բազմաթիվ կնճռոտ հարցեր, որոնք հաջորդ տարվա բյուջեով և ունեցած հնարավորություններով դժվարությամբ կարող են լուծում ստանալ:
«Այդուհանդերձ հաջորդ տարվա բյուջեի նախագծում խոցելի ոլորտներին ավելի շատ է ուշադրություն դարձվել: Անկախ այն հանգամանքից, որ ունենք նվազագույն աշխատավարձի և կենսաթոշակի փոքր մակարդակ, բյուջետային հատկացումների ճնշող մեծամասնությունն ուղղվում է սոցիալական պաշտպանության խնդիրների լուծմանը», -ասաց Վ.Բոստանջյանը:
Բացի այդ, ըստ տնտեսագետի, բյուջեում ավելի շատ հատկացումներ ուղղվում են առողջապահության, կրթության ոլորտներին, որոնք մեծ ֆինանսներ են պահանջում: «Այսինքն` փորձ է արվում հնարավորինս ամբողջական օգտագործել եղած հնարավորությունը, իսկ ավելի մեծ բյուջե ունենալու համար դեռևս ունենք որոշակի դժվարություններ», - նշեց նա:
Հարցին, թե արդյոք համամիտ է այն կարծիքի հետ, որ այս բյուջեն նույնպես նպաստելու է արտագաղթի ավելացմանը, Վ.Բոստանջյանն ասաց, որ չի ցանկանում մեկը մյուսի հետ կապել: «Արտագաղթին էլ հարաբերական կտրվածքով եմ նայում: Ազատ տեղաշարժի պարագայում մարդը փնտրում է այնպիսի վայր, որտեղ եկամուտն ավելի բարձր կլինի: Հայաստանն այս առումով ունի դժվարություններ: Իհարկե կա արտագաղթ, դա բացասական երևույթ է, բայց այն օղապարան դարձնել չարժե»,- ընդգծեց Վ.Բոստանջյանը:
Կարծիքներ են հնչում, որ 2013թ-ը սոցիալապես ավելի ծանր տարի է լինելու, քան 2012-ն էր, ինչի հետ համաձայն չէ տնտեսագետ Վ.Փոստանջյանը: «Նախընտրական շրջան է և ընդդիմադիր կեցվածք ունեցող քաղաքական ուժերը հակված են եղածն ավելի ճոռոմացնել: Ես այդպես չեմ կարծում, որ ավելի վատ է լինելու»,- ասաց նա:

Вардан Бостанджян: Бюджет на 2013 год – это бюджет, нацеленный на существование граждан
«Бюджет на 2013 год – это бюджет, нацеленный на существование граждан». Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил бывший депутат от фракции «Процветающая Армения», экономист Вардан Бостанджян. По его словам, существует множество сложных вопросов, которые вряд ли могут быть решены на средства этого бюджета.
«Тем не менее, при составлении данного проекта большое внимание уделялось уязвимым сферам. Вне зависимости от того, что сегодня в стране низкий уровень минимальной заработной платы и пенсий, подавляющее большинство бюджетных инвестиций направлено на решение проблем, связанных с социальной защитой», – отметил экономист.
Кроме того, как подчеркнул он, в бюджете существенная часть инвестиций направлена на сферу здравоохранения и образования, т.е. сферы, требующие серьезного финансирования. «То есть, делается попытка как можно больше использовать имеющиеся возможности, однако мы все еще стоим перед некоторыми трудностями для того, чтобы иметь более объемлющий бюджет», – заявил Вардан Бостанджян.
На вопрос о том, согласен ли он с мнением о том, что этот бюджет также будет способствовать увеличению масштабов эмиграции, экс-депутат ответил, что ему не хотелось бы связывать одно с другим. «Я относительно оцениваю уровень эмиграции. В случае свободного передвижения человек ищет такое место, где прибыль будет высокой. В этом плане Армения стоит перед трудностями. Безусловно, эмиграция наблюдается, это отрицательное явление, однако не стоит делать из этого трагедию», – подчеркнул Бостанджян.
Бытуют мнения о том, что 2013 год будет гораздо более сложным в социальном плане, чем предыдущий год, с чем, однако, Вардан Бостанджян не согласен. «В стране начался предвыборный период, и оппозиционные политические силы направлены на то, чтобы еще больше усугубить положение. Я не придерживаюсь того мнения, что жизнь будет еще хуже», – заявил он.