«Վերջին օրերին Վրաստանում արձանագրված նախկին պաշտոնյաների ձերբակալման դեպքերը կավելանան»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում, մեկնաբանելով Վրաստանում իրականացվող քրեական հետապնդումներն ու դրանց շուրջ ծավալված իրադարձությունները, նշեց Վրաստանի հարցերով փորձագետ Ալիկ Էրոյանցը:
«Հիմնականում մեղադրանքներ են ներկայացվել նախկին ուժային կառույցների ղեկավարներին, որոնցից ամենաաղմկահարույցը ՆԳ նախկին նախարար Բաչո Ախալաիայի գործն է: Վերջինս մեղադրվում է ՔՕ մի քանի հոդվածներով: Դեռևս հոկտեմբերի 1-ին Վրաստանում անցկացվելիք խորհրդարանական ընտրություններից առաջ երկրից փախած Բաչո Ախալաիան մեկ ամիս անց վերադարձավ Վրաստան, որից հետո նրան անմիջապես ձերբակալեցին: Մեղադրանքներ ներկայացվեցին նաև ՊՆ գլխավոր շտաբի պետին և մի շարք այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներին:»
Հարցին, թե ինչու Բաչո Ախալաիան վերադարձավ Վրաստան` գիտակցելով, որ նրան կարող են ձերբակալել, փորձագետը պարզաբանեց, որ ՆԳ նախկին նախարարին ազատության մեջ ավելի մեծ վտանգներ էր սպառնում:
Ըստ Էրոյանցի` «Ախալաիան, ում նախագահ Սաակաշվիլին վստահել էր երկրում հանցավորության մակարդակի նվազեցման բարդ գործընթացը, լուրջ թշնամիներ է ձեռք բերել` հանձինս հանցավոր աշխարհի ներկայացուցիչների, որոնց դեմ ժամանակին անողոք պայքար էր ծավալել: Բանն այն է, որ գտնվելով արտերկրում ազատության մեջ` վերջինս կարող էր հետապնդվեր հանցավոր աշխարհի ներկայացուցիչների կողմից և, հնարավոր է նույնիսկ` նրա նկատմամբ հաշվեհարդար տեղի ունենար: Իսկ Բ. Ախալաիան, քաջ գիտակցելով այդ հանգամանքը, կարծես գերադասեց բանտախուցը, որտեղ իրեն ավելի անվտանգ կզգար: Հետևաբար լավ հասկանալով, որ նոր իշխանություններն անպայմանորեն կհետաքննեն անցյալում նրա անձի հետ կապված աղմկահարույց դեպքերը, ինչպես նաև սեպտեմբեր ամսին մեծ իրարանցում առաջացրած բանտային սկանդալի հետ նրա կապ ունենալու հանգամանքները, կայացրեց վերադառնալու որոշում: Թեև վերջինիս կյանքը, կարելի է ասել, կրկին վտանգված է, քանի որ նրան տեղափոխել են այն բանտը, որտեղ հիմնականում պահում են «օրենքով գողերի», որոնց դեմ տարիներ շարունակ ինքը պայքարել է, և որոնցից շատերը հենց վերջինիս նախաձեռնությամբ են հայտնվել բանտում»:
Էրոյանցը նաև հավելեց, որ հեռակա կարգով մեղադրանք է ներկայացվել նաև Բաչո Ախալաիայի եղբայր, ՊՆ նախկին փոխնախարար` Դաթա Ախալաիային:
Անդրադառնալով Վրաստանում ծավալված իրադարձությունների վերաբերյալ միջազգային հանրության արձագանքին` փորձագետը տեղեկացրեց, որ Եվրոպական տարբեր կառույցների ղեկավարներ, այդ թվում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարությունն իրենց անհանգստությունն են հայտնել Վրաստանում նախկին պաշտոնյաների ձերբակալությունների փաստի առչությամբ, որին ի պատասխան, գործող վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին հայտարարել է, որ բոլոր գործերը կքննվեն արդարության և թափանցիկության պայմաններում, և դրանց հետաքննության արդյունքները օբյեկտիվորեն կներկայացվեն հանրությանը:
Ինչ վերաբերում է հետագա զարգացումներին, փորձագետը նաև չբացառեց, որ մոտ ապագայում մեղադրանքներ կարող են ներկայացվել նաև նախկին վարչապետ Վանո Մերաբիշվիլին և նույնիսկ նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիին:

В Грузии продолжатся аресты, обвинение может быть предъявлено даже президенту Михаилу Саакашвили
Число начавшихся в последнее время арестов бывших должностных лиц Грузии увеличится. Такую уверенность в интервью Panorama.am выразил армянский эксперт Алик Эроянц, комментируя последние развития в соседней республике.
«Обвинения в основном предъявлялись бывшим руководителям силовых структур, из которых самый резонансный случай – это дело бывшего министра обороны и внутренних дел Грузии Бачо Ахалая. Последний обвиняется по нескольким статьям Уголовного кодекса Грузии. Бачо Ахалая, покинувший страну еще 1 октября, то есть до парламентских выборов, был арестован через месяц, сразу по возвращении в Грузию. Обвинения также были предъявлены начальнику генерального штаба министерства обороны Грузии и ряду других высокопоставленных чиновников», – напомнил специалист.
На вопрос, почему Бачо Ахалия решил вернуться в Грузию, понимая, что его могут задержать, эксперт пояснил, что министру внутренних дел на свободе грозила еще большая опасность.
А. Эроянц отметил: «Бачо Ахалая, которому президент Михаил Саакашвили поручил сложный процесс снижения уровня преступности в стране, обрел серьезных врагов в лице криминальных авторитетов, против которых в свое время развернул жесткую борьбу. Дело в том, что, находясь на свободе, он мог подвергнуться преследованию представителей преступного мира, и не исключалась возможность расправы с ним. Бачо Ахалая, прекрасно осознавая это, кажется, предпочел тюремную камеру, где он мог бы чувствовать себя в большей безопасности. Следовательно, прекрасно понимая, что власти обязательно займутся расследованием связанных с его прошлым скандальных случаев, а также обстоятельств его причастности к вызвавшему большой резонанс сентябрьскому тюремному скандалу, Бачо Ахалая принял решение о возвращении. Однако жизни Ахалая по-прежнему угрожает опасность, поскольку его перевели в тюрьму, где в основном отбывают наказание „воры в законе”, против которых он на протяжении многих лет вел борьбу и многие из которых оказались за решеткой по его инициативе».
Эксперт добавил, что заочно обвинения предъявлены также бывшему замминистра министерства обороны Грузии, брату Бачо Ахалая, Дате Ахалая.
Комментируя реакцию мирового сообщества на последние развития в Грузии, А. Эроянц сообщил, что руководители различных европейских структур, в том числе руководство НАТО, выразили обеспокоенность по поводу арестов бывших должностных лиц. В ответ действующий премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили заявил, что все дела будут расследованы в условиях обеспечения справедливости и прозрачности, а результаты следствия будут объективно представлены общественности.
Что касается дальнейшего развития событий, то эксперт не исключил, что в ближайшем будущем обвинение может быть предъявлено бывшему премьер-министру Грузии Вано Мерабишвили и даже президенту страны Михаилу Саакашвили.